• جمعه، 28 تیر 1398
  • Friday 19 July 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 266  -  3 بهمن 1395 ساعت 19:48

نخستین تصمیم تجاری ترامپ:

خروج آمریکا از پیمان «شراکت فراآتلانتیک»
دولت جدید آمریکا اعلام کرد، استراتژی تجاری‌اش را به منظور حمایت از فرصت‌های شغلی برای مردم آمریکا با خروج از پیمان تجاری «شراکت فراآتلانتیک» که 12 کشور در آن عضویت دارند، آغاز خواهد کرد.
بر اساس بیانیه‌ای که مدت کوتاهی پس از مراسم تحلیف دونالد ترامپ از سوی کاخ سفید منتشر شده، آمده است: آمریکا همچنین کشورهایی را که موافقت‌نامه‌های تجاری را نقض می‌کنند و در این فرآیند به فرصت‌های شغلی آمریکایی آسیب می‌زنند، تحت فشار قرار خواهد داد.
این بیانیه می‌افزاید، ترامپ خود را متعهد به مذاکره مجدد در مورد پیمان آزاد تجاری آمریکا (نفتا) می‌داند که در سال 1994 به امضای سه کشور آمریکا، کانادا و مکزیک رسیده است.
در ادامه این بیانیه آمده است: «برای مدت‌های طولانی، مردم آمریکا ناگزیر بودند، پیمان‌های تجاری‌ای را بپذیرند که منافع حلقه قدرت داخلی و نخبگان واشنگتن را بر مردان و زنان سختکوش این کشور ترجیح می‌داد. در نتیجه، شهرهای کارگری شاهد تعطیلی کارخانه‌های خود و منتقل شدن مشاغل با درآمدهای بالا به خارج از کشور بودند؛ درحالی‌که مردم آمریکا با کسری تجاری رو به تزاید و پایه تولیدی ویران شده مواجه بودند».
کاخ سفید خاطر نشان کرد که «موافقت‌نامه‌های سفت و سخت و عادلانه» در زمینه تجارت می‌تواند برای رشد اقتصاد آمریکا و بازگشت میلیون‌ها فرصت شغلی به داخل آمریکا به کار گرفته شوند. «این استراتژی، با خروج از پیمان شراکت فراآتلانتیک و اطمینان یافتن از اینکه پیمان‌های جدید تجاری  به‌سود کارگران آمریکایی بسته می‌شوند، آغاز می‌شود».