• شنبه، 29 تیر 1398
  • Saturday 20 July 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 265  -  3 بهمن 1395 ساعت 21:07


مکزیک با نرخ تورم، مقابله کرد
اصلاح قانون بانک مرکزی، تبدیل ماهیت حقوقی بانک مرکزی به نهاد عمومیِ غیردولتی، استقرار الگوی هدف‌گذاری تورمی و تقویت استقلال بانک مرکزی، از جمله اقدامات انجام شده در کشور مکزیک، جهت کاهش تورم ۵۲ درصدی، به تورم زیر پنج درصد از سال ۲۰۰۳ به بعد بوده است.
مکزیک از جمله کشورهایی است که توانسته در سال‌های اخیر، تجارب موفقی در سیاست‌گذاری پولی و تامین ثبات در بازارهای مالی کسب کند. یکی از نمونه‌های عینی این موفقیت، حفظ تورم تک‌رقمی پایدار در سال‌های اخیر بوده که بدون شک «بانک مکزیک» به عنوان بانک مرکزی این کشور، در این موفقیت نقش کلیدی داشته است.
از منظر تاریخی، بانک مرکزی مکزیک در سال ۱۹۲۵ تاسیس شد و متعاقب آن «قانون پولی» در این کشور در سال ۱۹۳۱ به تصویب رسید. بر این اساس، نظام بانکی مکزیک در طول چند دهه، به‌طور عمده بر اساس این قانون فعال بود؛ اما به‌تدریج نیاز به قانونی مستقل در رابطه با عملکرد بانک مرکزی احساس شد. این امر منجر به شکل‌گیری تلاش‌هایی در نهادهای دولتی مکزیک، در راستای تسهیل فعالیت‌های بانک مرکزی از منظر قانونی گردید. در نهایت، مجموعه این تلاش‌ها به تصویب «قانون بانک مرکزی مکزیک» انجامید.
بر اساس این قانون، اصلی‌ترین وظیفه بانک مرکزی مکزیک، چاپ پول ملی و مهم‌ترین اولویت این بانک، دستیابی به ثبات در قدرت خرید پول رایج از طریق کنترل تورم است. علاوه بر این، بانک مرکزی نهاد عمومیِ غیردولتی به حساب آمده و در انتخاب ابزارها، فرآیندها و مدیریت داخلی از استقلال کافی برخوردار است. رئیس کل بانک مرکزی به پیشنهاد رئیس‌جمهور و تایید مجلس برای مدت شش سال انتخاب می‌شود.
از منظر چارچوب سیاست پولی، هر چند الگوی هدف‌گذاری تورمی بعد از بحران مالی سال ۱۹۹۵ در دستور کار بانک مرکزی مکزیک قرار گرفت، اما با این حال تا قبل از سال ۲۰۰۳، تفاوت جدّی بین الگوی هدف‌گذاری تورمی در مکزیک با تجربه سایر کشورها وجود داشت و آن عدم استفاده از نرخ بهره کوتاه‌مدت به عنوان ابزار سیاستی بود.
در واقع در بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳، بانک مرکزی مکزیک به‌طور عمده از ابزار «مجموع ذخایر بانک‌های تجاری در حساب جاری خود نزد بانک مرکزی» که اصطلاحا «کورتو» نامیده‌می‌شد، به عنوان ابزاری برای جهت‌دهی اقتصاد به سمت نرخ تورم هدف‌گذاری شده، استفاده می‌کرد.
بر این اساس، در شرایطی که بانک مرکزی قصد اعمال سیاست‌های انقباضی در راستای افزایش نرخ بهره را داشت، تلاش می‌کرد تا حجم کورتو را افزایش دهد و در مقابل کاهش حجم کورتو، ابزاری برای سیاست انبساطی به حساب می‌آمد.
با این حال در سال ۲۰۰۳، بانک مرکزی مکزیک به صورت رسمی ابزار نرخ بهره کوتاه‌مدت بازار پول را جایگزین کورتو کرد. دلیل اصلی در توجیه این اقدام، آن بود که در گذشته، زمینه‌ها و زیرساخت‌های لازم جهت استفاده از ابزار نرخ بهره در بازار پول فراهم نبود و بانک مرکزی عملا نمی‌توانست از این ابزار استفاده کند.
 اما با توجه به تلاش‌های انجام شده در بانک مرکزی و فراهم شدن زمینه‌های لازم جهت کشف نرخ بازار پول و استفاده از آن به عنوان ابزار، دیگر دلیلی برای استفاده از کورتو باقی نمانده بود. مهم‌ترین این اقدامات کنترل تورم بود؛ به نحوی‌که تورم ۵۲ درصدی مکزیک در سال ۱۹۹۵، به پنج درصد در سال ۲۰۰۳ کاهش یافته بود.
به گزارش ایبِنا، بانک مرکزی کشور مکزیک جهت سیاست‌گذاری پولی از ابزارهای متعارفی چون عملیات بازار باز استفاده می‌کند. با این حال نکته جالب توجه در رابطه با عملیات بازار باز بانک مرکزی این کشور، آن است که به دلیل عمق ناکافی بازار پول مکزیک، بانک مرکزی علاوه بر خرید و فروش اوراق قرضه دولتی در بازار ثانویّه، خود مستقیماً به انتشار «اوراق قرضه بهادار بانک مرکزی جهت تنظیم پولی» اقدام می‌کند.