• شنبه، 29 تیر 1398
  • Saturday 20 July 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 264  -  3 بهمن 1395 ساعت 20:45

برقراری روابط تجاری جدید در انگلستان:

تلاش انگلستان برای احیای روابط بانکی با ایران
آفتاب اقتصادی- احتمالا پس از برگزیت، اولویت‌های اقتصادی انگلیس تغییر خواهد کرد؛ زیرا مقامات انگلیسی برای خروج از اتحادیه اروپا باید مذاکرات جدی را درباره روابط تجاری و دسترسی به بازارهای اروپا با رهبران اتحادیه اروپا در پیش گیرند. در مجموع، به‌نظر می‌رسد که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر روابط تهران و لندن موثر است و گسترش تجارت با ایران پس از برگزیت، اولویت دولت آینده انگلیس خواهد بود.
کاهش روابط اقتصادی ایران و انگلیس، متاثر از فضای تحریم‌ها بود و نه متاثر از روابط دوکشور؛ بنابراین با توجه به اینکه انگلیس با نگاه استقلال از اتحادیه اروپا جدا می‌شود، به نظر می‌رسد این اتفاق در جهت جبران روابط اقتصادی و تقویت تجاری تهران و لندن اثرگذار باشد.
وزیر امور خارجه انگلیس با تاکید بر این‌که برجام در مسیر درستی رو به جلو قرار دارد، گفت: تلاش برای برقراری روابط جدید اقتصادی با ایران در صدر سیاست‌های لندن در آسیا قرار دارد.
چندی پیش، وزیر امور خارجه انگلیس درباره سیاست خارجی این کشور، تاکید کرد: انگلیس از تقویت تجارت با ایران حمایت می‌کند و تلاش برای برقراری روابط جدید اقتصادی با ایران در صدر سیاست‌های ما در آسیا است.    
بوریس جانسون درباره اولویت‌های دولت انگلیس در راستای برگزیت و روابط خارجی بر مبنای مناسبات دوجانبه گفت: وظیفه ما در وزارت خارجه این است که با دوستان و شرکای‌مان در اتحادیه اروپا تعامل داشته‌باشیم و اطمینان یابیم که آن‌ها درک می‌کنند روابط دوجانبه ما با آن‌ها قرار است اگر قوی‌تر نشود، به همان قوتی که اکنون دارد، باقی بماند. تصمیم برگزیت به این معناست که ما قرار است در مسیری که در آن تعامل و مشارکت بیش‌تر در جهان داریم، دیده شویم.
جانسون اظهار کرد: من حامی تقویت روابط با ایران و برجام هستم. من فکر می‌کنم این توافق، در مسیر درستی رو به جلو است و ما باید با دولت آمریکا در این باره صحبت کنیم تا ببینیم موضع آن‌ها چیست و بر نقاط مثبت این روند تاکید کنیم.
به اعتقاد وی، رشد تجارت از جمله دستاوردهای مثبتی است که میان انگلیس و ایران شاهد آن هستیم. البته حجم آن هنوز به میزانی نیست که ما می‌خواهیم، اما این روند رو به افزایش و موضوعی فوق‌العاده‌است.

انگلیس، مایل به همکاری بانک‌های این کشور با ایران
دولت انگلیس که یکی از سهامداران بزرگ رویال بانک اسکاتلند است، تلاش کرده یک شرکت وام دهنده را به تسهیل تجارت با ایران ترغیب کند. مقامات انگلیسی در ماه‌های اخیر تلاش کرده‌اند، روابط تجاری با ایران را تقویت کنند؛ زیرا این کشور پس از رای ژوئن گذشته برای جدایی از اتحادیه اروپا، تلاش می‌کند روابط تجاری جدیدی را برقرار کند.
این منابع اظهار کرده‌اند، وزارت دارایی انگلیس تلاش کرده است از نفوذ دولت در رویال بانک اسکاتلند و تا حدودی در لویدز استفاده کند تا به تسریع فاینانس تجارت با ایران از جمله تسویه خدمات برای بانک‌های ایرانی به پوند، کمک کند.
با وجود لغو تحریم‌های بین‌المللی که شامل محدودیت‌های بانکی بود، ایران برای دسترسی به فاینانس غربی و همکاری با بانکهای غربی همچنان محدودیت دارد که مشکلاتی را برای تجارت و سرمایه‌گذاری ایجاد کرده است.
بر اساس گزارش رویترز، یک مقام بانکی بلندپایه ایرانی اظهار کرده، تهران نشست‌های متعددی با مقامات دولت انگلیس در ماه‌های اخیر داشته و از مقامات انگلیس درخواست کرده است، برای رفع این مشکل کمک کنند. دولت انگلیس قول داد، تلاش می‌کند بانک‌ها شامل لویدز و رویال بانک اسکاتلند را برای همکاری با ایران متقاعد کند.
یک منبع دولت انگلیس اظهار کرد، وزارت دارایی از پیچیدگی‌های پیرامون کانال‌های بانکی انگلیس و ایران مطلع بوده و بانک‌ها عواملی شامل تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا را در نظر می‌گیرند.  به گفته یک منبع غربی، دولت تصمیمات مرتبعا ریسک را نمی‌گیرد و تنها سهامدار است و سهامداران بانک نقشی در چنین تصمیماتی ندارند.
یک مدیر رویال بانک اسکاتلند گفته است این بانک علاقه‌ای به خاورمیانه ندارد و برای حدود ۹۰ درصد از سودش، به انگلیس و ایرلند متمرکز است.
سخنگوی بانک لویدز اظهار کرد: فعالیت این بانک به انگلیس متمرکز است و متذکر‌شد، فعالیت در ایران همچنان از ریسک بالایی برخوردار است. بنابراین این بانک همه درخواستها را به صورت موردی در نظر‌می‌گیرد تا از این بانک و مشتریانش حمایت کند.
ایران که از زمان لغو تحریمها، تولید نفت را به میزان چشمگیری افزایش داده، با محدودیت برای معاملات دلاری روبه‌رو است، اما قادراست از ارزهای دیگر شامل یورو و پوند استفاده کند. اما تهران برای انجام مبادلات بانکی از طریق انگلیس که پایتختش یکی از بزرگ‌ترین پایتخت‌های مالی جهان است، با دشواری روبه‌رو بوده است و مقامات ایرانی تاکید کرده‌اند پیشرفت روابط باید بر اساس احترام متقابل باشد.
سخنگوی دولت انگلیس اعلام کرد، این کشور به همکاری نزدیک با همه طرفین شامل بانکهای انگلیسی و گروه‌های صنعتی برای کمک به گشایش فرصتهای عظیم تجاری میان ایران و انگلیس متعهد است.
بانک‌ها پس از اینکه بانک بی‌.ان.پی پاریبای فرانسه در سال ۲۰۱۴ به دلیل نقض تحریم‌های مالی ایران حدود ۹ میلیارد دلار جریمه شد، نگران نقض تحریم‌ها و مجازات از سوی آمریکا هستند.
همچنین چندی پیش، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با نماینده ویژه تجاری نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که در زمینه اقتصادی به دنبال رابطه برد- برد با انگلیس هستیم. مجتبی خسروتاج در دیدار با لرد لامونت گفت: میزان واردات ایران از انگلستان نسبت به صادرات به آن کشور، فاصله زیادی دارد که باید تعادلی در این زمینه با افزایش صادرات محصولات ایرانی به بریتانیا ایجاد شود.
وی براهمیت احیاء و توسعه فعالیت‌های بیمه‌ای و بانکی بین دو کشور اشاره کرد و تصریح کرد: گسترش مناسبات و همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی و صنعتی بدون روابط موثر بانکی و بیمه‌ای، کارآمد نخواهد بود.  
خسروتاج به اهمیت اطلاع رسانی به بخش خصوصی و فعالان اقتصادی کشور از جایگاه رقابتی انگلستان طی دهه آینده در اروپا و دنیا در بخش تجارت و صنعت اشاره کرد و اظهار داشت: برای تجار ما مهم است که بدانند انگلستان درطی دهه آینده در چه بخش‌هایی توان رقابتی خواهد داشت تا بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی ما نیز در چارچوب آن بخش‌ها، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مناسب انجام دهند. تسهیل صدور روادید و افزایش سطح همکاری‌های دو جانبه برای اعطای تسهیلات اعتبار خریدار و همکاری در زمینه کاهش نرخ ریسک کشوری دربین کشورهای OECD از دیگر موضوعات مطرح‌شده از سوی رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران بود. لرد لامونت، نماینده ویژه تجاری نخست وزیر بریتانیا در امور ایران و رئیس اتاق مشترک بازرگانی انگلستان و ایران نیز با اشاره به ظرفیت‌های موجود همکاری میان دو کشور، بر حل و فصل مسائل بانکی تاکید کرد و گفت: در راستای مذاکرات انجام شده با وزیر امور خارجه آمریکا همچنین اوفک، نمایندگان خزانه‌داری آمریکا و سایر اشخاص ذیربط به دنبال حل و فصل مشکلات باقیمانده هستند.
وی در عین حال ضمن اشاره به انجام تعامل برخی بانک‌های کوچک با ایران، بخشی از این مسائل را مربوط به عدم تطبیق استانداردهای بانکی ایران با دنیا دانست و گفت: این مسئله باعث کندی کار و ایجاد مشکلات فنی می‌شود. نماینده ویژه تجاری نخست وزیر انگلستان در امور ایران در خصوص مسائل مربوط به روادید گفت که فرآیند تسهیل روادید یک موضوع دوجانبه است و با همکاری سفارتخانه‌های دو کشور قابل پیگیری است.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی انگلیس و ایران افزود: انگلستان بر این اعتقاد است که در بخش‌های خدمات مالی و نفت وگاز، زیربناها، ریل و راه آهن،  فرودگا‌ه‌ها، خدمات طراحی، مشاوره  فنی و هوا فضا می‌توان شرایط بهتری در رقابت با دیگر کشورها ایجاد کرد.وزارت دارایی انگلیس تلاش کرده است از نفوذ دولت در رویال بانک اسکاتلند و تا حدودی در لویدز استفاده کند تا به تسریع فاینانس تجارت با ایران از جمله تسویه خدمات برای بانک‌های ایرانی به پوند، کمک کند

سخنگوی بانک لویدز اظهار کرد: فعالیت این بانک به انگلیس متمرکز است و متذکر شد، فعالیت در ایران همچنان از ریسک بالایی برخوردار است. بنابراین این بانک همه درخواستها را به صورت موردی در نظر می‌گیرد تا از این بانک و مشتریانش حمایت کند