• پنجشنبه، 6 تیر 1398
  • Thursday 27 June 2019
گروه خبر: اخبار / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 243  -  2 بهمن 1395 ساعت 20:34


فزونی واردات از امارات متحده
روند ۱۰ ساله تجاری ایران با امارات متحده عربی حاکی از این است که تراز تجاری همواره منفی بوده و با رشد کند صادرات ایران به این کشور تراز تجاری در حال نزدیک شدن به صفر است. بررسی روند ۱۰‌ساله تجارت ایران و امارات متحده عربی از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که همواره تراز تجاری منفی بوده، اما با کاهش شدید واردات یک بار در سال ۱۳۹۱ و بار دیگر در سال ۱۳۹۴ و رشد مثبت صادرات ایران به امارات، تراز تجاری در حال نزدیک شدن به صفر است.
علاوه بر این، در مقایسه متوسط قیمت صادرات و واردات نیز همواره شاهد افزایش دو برابری و یا بیشترِ متوسط قیمت واردات نسبت به صادرات هستیم. با مقایسه آمار پنج قلم عمده صادراتی در ۱۰ سال اخیر مشاهده می‌شود که بیشترین صادرات و بیشترین تعداد حضور در لیست پنج‌گانه در کل سال‌ها مربوط به اقلام گازهای نفتی و سایر هیدروکربورهای گازی، مخلوط‌های هیدروکربورهای بودار، قیر، نفت، روغن‌های سبک غیرخام و فرآورده، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به‌جز بنزین، گاز طبیعی مایع شده، روغن موتور، نفت یا روغن‌های معدنی قیری، گیریس و پسته در میان اقلام اصلی قرار داشتند.
در این بین اقلامی هم وجود دارند که طی این دوره زمانی حضور متوالی نداشتند که شامل آلومینیوم به صورت کار نشده، زیورآلات، جواهرآلات و اجزای آنها از فلزات گرانبها، کاتد و قطعات کاتد از مس تصفیه شده، پلی‌اتیلن گرید فیلم، حلال‌ها و رقیق‌کننده و محصولات از آهن یا فولاد غیره ممزوج می‌شوند. در رابطه با ارزش واردات امارات متحده عربی از جهان، آمار دقیقی در تمام سال‌های گذشته در تارنمای مرکز تجارت بین‌الملل ارائه نشده است؛ اما با توجه به آمار موجود، تغییرات ارزش واردات از ایران با تغییرات واردات از جهان، تقریباً هم‌راستا بوده و همزمان با کاهش واردات در جهان در سال‌های پایانی، شاهد کاهش واردات از ایران هستیم.
به گزارش ایسنا، رشد تجارت ایران و امارات عربی در سال ۱۳۸۵ برابر ۱۲ درصد، در سال ۱۳۸۶ برابر ۲۵ درصد، در سال ۱۳۸۷ برابر ۷ درصد، در سال ۱۳۸۸ برابر ۲۴ درصد، در سال ۱۳۸۹ برابر ۱۵ درصد، در سال ۱۳۹۰ برابر ۳۷ درصد، در سال ۱۳۹۱ برابر
۲۲- درصد، در سال ۱۳۹۲ برابر یک درصد، در سال ۱۳۹۳ برابر ۶ درصد و در سال ۱۳۹۴ برابر ۳۰ درصد بوده است.