• شنبه، 29 تیر 1398
  • Saturday 20 July 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل / گزارش  -  شماره خبر: 220  -  1 بهمن 1395 ساعت 19:17

بیم‌ها و امید‌های چین:

اقتصاد چین چشم به راه رویدادهای جهان
آفتاب اقتصادی - الهام علائی: در هفته‌های اخیر، با کاهش تقاضای جهانی، ترس و نگرانی مقامات چینی از وقوع جنگ تجاری، بر آینده این کشور سایه افکنده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، اگر ترامپ به سرعت اقدام قاطعی در برابر چین انجام ندهد، ترس از وخامت روابط تجاری و سیاسی آمریکا و چین بر میزان اعتماد صادرکنندگان و سرمایه گذاران در جهان تاثیر خواهد گذاشت.

رهبران چین، به‌زودی خواهند دید که آیا رئیس جمهور منتخب آمریکا به وعده‌های انتخاباتی خود درباره پکن عمل خواهد کرد یا خیر. یکی از وعده‌های ترامپ،تعرفه‌های بالایی است که بر کالاهای وارداتی از چین به آمریکا وضع خواهد کرد. بزرگ‌ترین کشور تجاری جهان، آمارهای ناامیدکننده‌ای منتشر و اعلام کرده که میزان صادراتش در سال 2016 میلادی 7.7 درصد کاهش یافته است. میزان واردات چین در سال گذشته نیز 5.5 درصد افت داشته است. این دومین کاهش پیاپی صادرات سالانه چین و بدترین سال برای اقتصاد این کشور، از زمان بحران مالی جهانی 2009 تاکنون به شمار  می‌رود.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین دراین‌باره به آفتاب اقتصادی گفت: اولین ویژگی شخصیتی ترامپ، غیر قابل پیش‌بینی بودن رفتارها و سخنان وی است. با توجه به همه مسائل موجود، عقلای جهان در انتظار تبدیل ترامپ از مقام یک نامزد انتخاباتی یا یک رئیس جمهور برگزیده به مقام ریاست جمهوری ایالات متحده هستند. زمانی که ترامپ به طور رسمی‌رئیس جمهور شود و اقدامات عملی خود را آغاز کند، می‌توان به ارزیابی تدریجی شرایط اقتصادی و سیاسی جهان پرداخت.

ترامپ باید به رابطه چین و آمریکا نگاه حقیقی داشته باشد
مجید رضا حریری افزود: به اعتقاد من، واقعیت‌های اقتصاد دنیا ترامپ را ناچار خواهد کرد که به رابطه چین و آمریکا، نگاه حقیقی داشته باشد؛ چرا‌که چین به عنوان دومین اقتصاد جهان، دارای قدرتی است که تحت تاثیر شعارهای افرادی مانند ترامپ، قرار نخواهد گرفت. ارتباطات میان چین و آمریکا نباید مشغله ذهنی فعالان اقتصادی ما باشد. قطعا دستگاه دیپلماسی ما باید به دقت مانیتور شود؛ اما کشور ما به طور عمده درگیر بازی‌های جهانی نمی‌شود و بنابراین اتفاق‌های سیاسی میان چین و آمریکا تاثیری در رابطه ایران و چین نخواهد داشت.
حریری درباره کاهش میزان صادرات و واردات چین گفت: دولت چین بر اساس یک سیاست از‌پیش ‌تعیین‌شده، در دو سال اخیر، نوعی سیاست انقباضی در پیش گرفته است. قاعدتا اندازه اقتصاد چین، آنقدر بزرگ است که احتمالا نرخ رشد بالای هفت درصد به این کشور آسیب وارد می‌کند. به همین دلیل، دولت چین با توجه به تجربیات ژاپن در دهه هفتاد میلادی و تجربیات اقتصاد جهان درسال 2007  آگاهانه، سیاست‌های انقباضی را در پیش گرفته تا میان نرخ رشد، نرخ تورم و ایجاد اشتغال خود، تعادل ایجاد کند. احتمالا چین برای سال‌های آینده، نرخ رشد شش تا 6.5 درصدی را هدف‌گذاری خواهد کرد. این رویدادهای اقتصادی بر چین حادث نشده‌اند، بلکه حاصل برنامه‌ریزی دولت این کشور است.
چین؛ قربانی ضد جهانی شدن
بر اساس اعلام سازمان گمرک چین، با توجه به روی کار آمدن دولت ترامپ و دیگر تغییرات مهم سیاسی که موجب کندی رشد صادرات چین خواهد شد، امسال تجارت خارجی چین، سال دشواری را پیش رو خواهد داشت. هوانگ سونگ پینگ، سخنگوی گمرک چین گفته است که روند ضد جهانی شدن در نقاط مختلف جهان در حال پررنگ‌تر شدن است و چین، بزرگ‌ترین قربانی این روند است. به گفته وی، بعد از آغاز به کار دولت ترامپ، چین تمرکز ویژه‌ای بر سیاست‌های تجارت خارجی خود خواهد داشت.
مریل لینچ، کارشناس اقتصادی و محقق بانک آمریکا در آخرین گزارش تحقیقاتی خود گفته، بنابر آمار گمرک آمریکا، مازاد تجاری چین نسبت به آمریکا در سال 2015 بالغ بر 366 میلیارد دلار بوده که ترامپ می‌تواند در تلاش برای کشاندن چین به پای میز مذاکره، میزان آن را کاهش دهد. مازاد تجاری بیش از 20 میلیارد دلار هر کشوری با آمریکا، یکی از سه موردی است که می‌تواند وزارت خزانه‌داری آمریکا را متقاعد کند که آن کشور ارزش نرخ ارز خود را عمدا دستکاری می‌کند.
مریل لینچ معتقد است، به جای وضع داوطلبانه موانع صادراتی، چین به صندوق بین المللی پول شکایت خواهد برد. به باور این کارشناس اقتصادی، حتی یک جنگ لفظی هم می‌تواند اعتماد و اطمینان سرمایه گذاران را نه تنها در آمریکا و چین، بلکه در تمام دنیا ضعیف‌تر کند.

افزایش میزان واردات نفت چین
از سوی دیگر، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که به دلیل نیاز مبرم چین به نفت، میزان واردات نفت این کشور در سال 2017 میلادی باز هم بیشتر می‌شود. مرکز تحقیقات شرکت ملی نفت چین گزارش کرده است که سال 2016 میلادی، تولید نفت این کشور به زیر 200 میلیون تن رسیده و علت آن، هزینه بالای تولید برای هر بشکه به میزان 40 تا 50 دلار بوده است. این گزارش تصریح می‌کند، در چنین شرایطی طبیعی به نظر می‌رسد که دولت سرمایه را برای واردات نفت هزینه کند و این موضوع، وابستگی به نفت خریداری شده از خارج را بیشتر می‌کند.
این مرکز تصریح کرده است که چین دومین مصرف کننده بزرگ نفت دنیاست و به دلیل بهای مطلوب نفت در بازارهای بین المللی و بالا بودن هزینه تولید، در سال جاری میلادی نیز نفت بیشتری وارد خواهد شد. بیشترین نفت چین در دو میدان تولید می‌شود که در سال 2016 میلادی، تولید در هر دو میدان نفتی پینج‌میلیون تن کاهش یافت. میزان تولید در داچینگ در سال گذشته میلادی به 36 میلیون و 560 هزار تن و در شنگلی به 23 میلیون و 900 هزار تن رسید. بر اساس گزارش مرکز تحقیقات شرکت ملی نفت چین، این کشور در سال گذشته میلادی 313 میلیون تن نفت مصرف کرد که یک درصد کمتر از سال 2015 میلادی بوده است.
چین از ذخایر نفتی خود صیانت می‌کند
حریری در ادامه گفتگو با آفتاب اقتصادی درباره افزایش واردات نفتی چین گفت: قطعا این مسئله به سیاست‌های اقتصادی این کشور مربوط می‌شود. چین به عنوان کشوری که تا کنون 50 درصد مصرف نفت خود را از طریق ذخایر نفتی کشورش و 50 درصد باقی‌مانده را از طریق واردات تامین کرده، این نسبت را در سال‌های 2015 و 2016 تغییر داده است؛ به گونه‌ای که 60 درصد واردات نفت داشته و بقیه 40 درصد را از منابع نفتی داخل کشور تهیه کرده است.
وی افزود: کاملا طبیعی است که چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی در جهان، ذخایر خود را برای زمانی‌که نرخ انرژی بالا می‌رود، صیانت می‌کند و اکنون که قیمت نفت در پایین‌ترین حد خود قرار دارد، عاقلانه ترین کار برای دولت چین این است که نیاز نفتی خود را از کشورهای دیگر تامین کند.

ضعف بخش خصوصی در روابط گذشته ایران و چین
نایب رئیس اتاق مشترک ایران و چین، همچنین در نشست مشترک اتاق بازرگانی چین و ایران که برای گسترش همکاری بخش خصوصی این دو کشور برگزار شد، گفت: بخش عمده روابط ایران و چین طی سی سال گذشته توسط بخش دولتی این دو کشور انجام می‌شد. وی افزود: در طول این سال‌ها نقش بخش خصوصی در گسترش همکاری‌های این دو کشور ضعیف بوده است، که باید برای گسترش این همکاری‌ها اقدامات اساسی صورت گیرد.

روابط ایران و چین، تحت تاثیر نفت
حریری با بیان این‌که در دو سال اخیر روابط تجاری ایران و چین تحت تاثیر کاهش قیمت نفت بوده است، تصریح کرد: متاسفانه بخش زیادی از تعاملات دو کشور در فعالیت‌های نفتی و محصولات وابسته به این حوزه بوده است؛ زیرا در مقطعی که قیمت نفت بالا بود، سطح تجارت دو کشور به 52میلیارد دلار رسید؛ اما با کاهش قیمت نفت، این میزان به 32 میلیارد دلار رسید. به همین منظور باید در آینده تعاملات تجاری دو کشور، خارج از فروش مواد خام نفتی و فرآورده‌های آن باشد.
وی در ادامه با اعلام این‌که در زمان تحریم، چین به ایران برای دور زدن تحریم‌ها خیلی کمک کرد، اظهار داشت: ما این همکاری‌ها را هرگز فراموش نمی‌کنیم. متاسفانه بعد از امضای توافق‌های هسته‌ای، این دیدگاه در ایران و چین به‌وجود آمد که اولویت تجاری ما در آینده کشورهای اروپایی بوده و خواستار همکاری با چینی‌ها نیستیم؛ باید بگویم این تصور اشتباه است. نوع اقتصاد ایران و چین ناگزیر به همکاری با همدیگر هستند.
حریری خطاب به رئیس اتاق بازرگانی چین گفت: اقتصاد ایران دارای دو معضل است؛ نخست این‌که نرخ رشد پایین بوده و تعداد زیادی بیکار تحصیل کرده در ایران وجود دارد. سیاست رسمی‌ایران به هیچ عنوان خرید کالای ساخته شده از چین و کشورهای دیگر نیست. ما اولویت خود را تولید در ایران توسط نیروی ایرانی قرار داده‌ایم. ما نمی‌خواهیم فضا به سمتی رود که کالای چینی به وفور وارد کشور شده و از طرف دیگر نیروی انسانی بیکار داشته باشیم. حریری تصریح کرد: باید در دور جدید تعاملات خود با شرکت‌های خارجی و به‌ویژه چین، اولویت را به انتقال تکنولوژی، ماشین‌آلات و حتی مدیریت تولید قرار دهیم تا بهترین کالا در ایران توسط ایرانی تولید شود و نه تنها در بازار داخلی به فروش برسد، بلکه امکان صادرات را نیز داشته باشد.
رئیس اتاق بازرگانی چین در سخنانی اظهار کرد:  تبادلات بانکی اهمیت زیادی در گسترش سرمایه گذاری تجار چینی در ایران دارد. به هر حال، وقتی سرمایه‌گذار خارجی نیازمند انتقال ارز باشد، ولی کانال‌های ورود ارز به یک کشور بسته و یا در انحصار یک صندوق یا بانک خارجی باشد، همین امر محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند.
وانگ یان گئوافزود: اگر آقای روحانی بتوانند در این مسیر بهتر عمل کنند و سرعت عمل بیشتری داشته باشند، به طور حتم همکاری تجار ایران و چین تسهیل، و سرمایه گذاری در ایران افزایش خواهد یافت. وی خاطرنشان کرد: ما منتظر هستیم تا این خبر خوب به ما اعلام، و مشکلات بانکی
برطرف شود.


رهبران چین، به‌زودی خواهند دید که آیا رئیس جمهور منتخب آمریکا به وعده‌های انتخاباتی خود درباره پکن عمل خواهد کرد یا خیر. یکی از وعده‌های ترامپ، تعرفه‌های بالایی است که بر کالاهای وارداتی از چین به آمریکا وضع خواهد کرد

بر اساس اعلام سازمان گمرک چین، با توجه به روی کار آمدن دولت ترامپ و دیگر تغییرات مهم سیاسی که موجب کندی رشد صادرات چین خواهد شد، امسال تجارت خارجی چین، سال دشواری را پیش رو خواهد داشت

کاملا طبیعی است که چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی در جهان، ذخایر خود را برای زمانی‌که نرخ انرژی بالا می‌رود، صیانت می‌کند