• پنجشنبه، 8 خرداد 1399
  • Thursday 28 May 2020
گروه خبر: خودرو  -  شماره خبر: 2105  -  25 اسفند 1395 ساعت 14:33


نیسان جوک ؛ جوکی که خنده دار نیست
از زمانی که نیسان جوک به بازار‌های جهانی عرضه شد زمان زیادی نمی‌گذرد. خودرویی که به عقیده بسیاری از کارشناسان به دلیل داشتن چهره‌ای خاص نمی‌توانست در بازار موفق باشد.
ظاهری که بسیار شبیه به یک جوک است. اما نیسان ریسک بزرگی کرد و البته این ریسک جواب داد. خودرویی تولید کرد که همانند دیگر همکلاسی‌هایش نبود، اما نیسان که بود. چندی نگذشت که این خودرو به ایران رسید، البته تنها به مناطق آزاد. نتیجه این شد که در حال حاضر بیش از هر خودروی دیگر در کیش می‌توانید جوک را ببینید. خودرویی پرطرفدار که بخشی از زندگی کیش‌وندان را به خود اختصاص داده است. اما این خودرو بالاخره از کیش به سایر شهرهای کشورمان رسید و کمتر از یک ماه توانست در دل‌ها جا باز کند.
شاید به جرات بتوان گفت که بعد از هیوندای و کیا این نخستین خودرویی است که پس از زمان کوتاه از عرضه آن در خیابان‌ها این تعداد دیده شده است. خودرویی که کار را برای رقبایش سخت کرده است. رقبای جدی این خودرو سانگ یانگ، تیوولی و رنو کپچر هستند.
جوک آنها را به راحتی کنار زده و حالا برای خودروهای پرفروش در کلاس بالاتر هم خط و نشان می‌کشد، خودرویی که با موتور  1600سی سی به بازار آمده است. قادر به تولید 117اسب بخار است و 120 میلیون تومان قیمت دارد که البته با آپشن‌های بیشتر قیمت آن به 147 میلیون تومان می‌رسد. برای خودرویی به این ابعاد قطعاً موتور قوی نیست ولی نگران نباشید چرا که می‌توانید مدل چهار چرخ محرک جوک را با موتور توربوشارژ190 اسبی با قیمت 172 میلیون تومان خریداری کنید.
اگر به صورت مستقیم رقبای این خودرو را در نظر بگیریم تیوولی نیز با موتور 6/1 لیتری که البته کمی قوی‌تر است در بازار حضور دارد. خودرویی زیبا که توانسته در بازار موفق باشد و طرفداران زیادی داشته باشد. تیوولی از جوک ارزان‌تر است، از طرف نمایندگی اصلی با قیمتی در حدود 95 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است و در بازار نیز در حدود 120میلیون تومان است. از این‌رو رقیب ساده‌ای نخواهد بود، ضمن اینکه رنو کپچر نیز در بازار حضور دارد، خودرویی که چندان موفق نبوده و ازموتور 2/1 لیتری توربو بهره می‌برد. این خودرو نیز در حدود 110میلیون تومان قیمت دارد.
 نگاهی داشته باشیم به این خودروها که دلیل ناکامی و موفقیتشان چیست؟ رنو کپچر خودرویی با موتور کم‌حجم اما پرخوران که در شتاب‌گیری چندان موفق نیست به دلیل قیمت بالا و ابعاد کوچک و همچنین کیفیت نه چندان مناسب مواد به کار رفته درون کابین نتوانسته در بازار موفق ظاهر شود. البته حضور رقیبی چون تیوولی نیز در شکستش بی‌تاثیر نبوده است. تیوولی موتور پرحجمی ندارد، پس نمی‌توان روی شتاب‌گیری آن حساب باز کرد. ابعاد کابینش بزرگتر و جادار‌تر از کپچر است و امکانات مناسبی هم دارد. قیمت شرکتی این خودرو مناسب بوده و همین امر سبب شده تا در بازار به موفقیت زیادی برسد. در سوی دیگر نیسان جوک ابعاد کوچکی دارد. این خودرو در شتاب‌گیری حرف زیادی برای گفتن ندارد اما کابین با‌کیفیتی داشته و امکانات مناسبی دارد و از دو رقیب دیگر نیز گران‌تر است. این مثلث کراس اوری در بازار ایران چالشی سخت را پیش‌رو دارد چراکه، چینی‌ها با قیمت‌های کمتری در این کلاس حضور دارند که خود مشکلی بزرگ است.
این نکته را در نظر داشته باشید که این سه خودرو به خاطر کلاسی که در آن قرار دارند برای تردد در شهر مناسب هستند. عمدتاً این نوع خودروها موتورهای کم حجمی دارند و فضای کابین و بار بزرگی ندارند از این‌رو برای خانواده‌های با جمعیت کم و بچه کوچک مناسب‌تر می‌باشند. فضای عقب کابین به دلیل کوتاهی سقف برای افراد بزرگ‌سال چندان جای راحتی نبوده و نمی‌توان در دراز مدت در قسمت عقب کابین نشست، ولی نمی‌توان این موضوع را انکار کرد که خودروهای این کلاس توانسته‌اند در بازارهای جهانی با استقبال زیادی همراه شوند و بازار ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده است./اقتصادآنلاین