• سه شنبه، 28 خرداد 1398
  • Tuesday 18 June 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل / اقتصاد کلان  -  شماره خبر: 201  -  28 دی 1395 ساعت 21:30


۹ دلیل در اجبار ترامپ بر پایبندی به برجام
آفتاب اقتصادی _ هیرش سعیدیان :۲۶ دی سالروز یک‌سالگی برجام بود. شدت یافتن سمت و سوی  برنامه‌های صدا و سیما نسب به برجام در روزهای  اخیر که به گفته واعظی، وزیر ارتباطات «اصل برجام را نشانه گرفته تا نتایج آن را» نشان از یک راهبرد ملموس دارد. در صورت سرچ دو نام «ترامپ » و «برجام» نتایج ذیل به دست می‌آید:
(( ترامپ، برجام را حفظ خواهد کرد/ حمله ترامپ به برجام/ترامپ: لغو برجام اولویت اول من است/عراقچی: ترامپ برجام را پاره کند ما آن را آتش می‌زنیم / ترامپ از برجام خوشش نمی‌آید/.)) اما آیا همانگونه که این نتایج می‌گویند، ترامپ برجام را نقض خواهد کرد. حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان در ۹۵/۰۱/۱۱ گفت: « عاقلانه‌ترین برنامه «ترامپ دیوانه» پاره کردن برجام است» در کنار تمام این استدلال‌های منفی که وافر و بسیارند در نیمکت روبه رو ۹دلیل نیز می‌توان ارائه داد که چنین کاری در پرونده کاری او جای نخواهد داشت. هیچ کس در ذهن سکاندار جدید طرف اصلی برجام نیست. تمام دلایل موافق و مخالف را می‌توان تنها در دایره تحلیل مبتنی بر فکت‌های در دسترس جای داد. شخصیت‌های کلیدی و استدلال‌های واضع این ۹ دلیل را تشکیل می‌دهد.

 ۱_اپوزیسیون قوی دمکرات
«برجام بخشی از دستاورد ۸ سال ریاست جمهوری من است که به آن افتخار می‌کنم» این گفته بخشی از سخنرانی خداحافظی باراک اوباما بود که  در شیکاگو اظهار کرد. وی جزء محدود روسای جمهوری است که پس از اتمام کار قصد ندارد واشنگتن دی سی را ترک کند. باراک اوباما منزلی در سه طبقه در نزدیکی کاخ سفید اجاره کرده است؛ هر چند وی دلیل این کار را «مدرسه دخترش مالی» عنوان کرده است. اما الک پیترسون تحلیلگر نیویرک تایمز  این را نشانه‌ای از برنامه قوی دمکرات‌ها برای تشکیل اپوزیسیون قوی و خرد کننده ۴ ساله در دوران ریاست جمهوری ترامپ تفسیر می‌کند. هر قدم  و اقدام ترامپ در ۶ ماهه پس از تحویل گرفتن کاخ سفید می‌تواند با واکنش دمکرات‌ها حتی از نوع خیابانی آن مواجه شود. او مجبور است یک توازن ظریف را برای جلوگیری از آشفته سازی بیش از حد دمکرات‌ها رعایت کند. لغو برجام یک طوفان سیاسی در پی خواهد داشت.

 ۲_ نامه‌ها
در آمریکا نامه نگاری متفکران و برجستگان موضوع مورد مناقشه با نامه‌های سرگشاده در ایران متفاوت است و می‌تواند به صورت جدی بر سیاست‌گذاری‌ها تاثیر بگذارد. ده‌ها شخصیت از جمله دانشمندان، سیاستمداران و حتی نظامیان بازنشسته آمریکایی در نامه‌های جداگانه به دونالد ترامپ از او خواسته اند تا در کنار موضوعات دیگر بر اصل برجام نیز پایبند بماند. از آن جمله ده‌ها دانشمند ممتاز در آمریکاست که  در نامه ای به دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب این کشور، او را ترغیب به حفظ توافق اتمی‌ایران و برجام کرده اند.
به  گزارش روزنامه نیویورک تایمز این گروه استدلال کرده اند که "برنامه جامع اقدام مشترک" که ژانویه سال گذشته به اجرا در آمد، مانعی قوی در سر راه هرگونه تلاش احتمالی ایران برای تولید سلاح‌های هسته ای ایجاد می‌کند. درنامه ۳۷ دانشمند از جمله برندگان جایزه نوبل، دست اندرکاران سابق تولید سلاح‌های اتمی، مشاوران علمی‌سابق کاخ سفید و مدیر بزرگترین انجمن عمومی‌دانشمندان جهان آمده است: "برجام یک ابزار مهم استراتژیک برای آمریکاست و ما از شما می‌خواهیم آن را حفظ کنید."

۳_ کیسینجر
رویترز اولین رسانه ای بود که افشا کرد هنری کیسینجر، دیپلمات کهنه کار قوه عاقله و چهره پشت پرده انتخابهای دونالد ترامپ برای کابینه است. کیسینجر به تازگی از پرده سیاست بیرون آمده است و در اظهار نظری در مورد رکس تیلرسون، نامزد ترامپ، برای پست وزارت امور خارجه  گفت: «من به این که می‌گویند او زیادی با روسیه نزدیک است، اهمیتی نمی‌دهم. در مقام اکسون اگر با روسیه دوستی نمی‌‌کرد هیچ فایده‌ای نداشت… این نگرانی‌ها بی‌اهمیت است…هیچ کس را نمی‌شود پیدا کرد که برای تصدی وزارت خارجه تک تک شروط را دارا باشد. به نظر من انتخاب خوبی است» کیسینجر مبدع مذاکرات تاریخی آمریکا و چین است. او از متعصبین به اصل دیپلماسی است و می‌تواند ترمزی بر سیاست‌های چالشی رئیس جمهورش باشد. وی از مدافعین توافق برجام است.

۴_ ۳ چهره خشن اما محتاط
 اجماع نظر گزینه‌های مهم کابینه ترامپ درباره برجام؛ دولت ترامپ قصد ندارد توافق با ایران را پاره کند
مایکل ویلنر  روزنامه نگار روزنامه واشنگتن پست در پایگاه اینترنتی خود نوشت: «رکس تیلرسون که ترامپ او را به عنوان وزیر خارجه انتخاب کرده است، جیمز ماتیس، گزینه ترامپ برای تصدی سمت وزیر دفاع و مایک پومپئو که برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) انتخاب شده است، همگی این هفته درباره طرح‌های خود برای مشاوره دادن به ترامپ برای حفظ این توافق بین‌المللی، بازنگری و اجرای سختگیرانه آن، و نگرانی درباره سال‌های بعد از انقضای توافق -که بر اساس آن چند مورد از مهم ترین محدودیت‌های علیه ایران منقضی خواهد شد- اظهارنظر کردند.
 این اظهارات بر خلاف لفاظی‌های انتخاباتی ترامپ و مایک پنس، معاون وی است که در مبارزات انتخاباتی قول داده بودند توافق هسته ای ایران را پاره خواهند کرد.»
  در میان این سه گزینه ماتیس، ژنرال بازنشسته نیروی تفنگداران دریایی آمریکا که پس از اعلام خبر دستیابی به توافق هسته ای با ایران پس از دو سال مذاکره، مخالفت خود را با این توافق اعلام کرده بود گفت: «فکر می کنم این یک توافق تسلیحاتی ناقص است. این یک پیمان دوستی نیست؛ اما وقتی آمریکا قولی می دهد، ما باید به قولمان وفادار بمانیم و با متحدانمان همکاری کنیم».
 تیلرسون ضمن درخواست «بررسی کامل» توافق گفت برای این هدف، دولت ترامپ باید «توانایی ما را برای روشن کردن اینکه آیا ایران (از توافق) تبعیت می کند، بررسی کند».
 اما مسئله اصلی مورد نگرانی تیلرسون که روی آن تمرکز کرده بود، مربوط به سال‌های پس از برجام بود.
 وی گفت: «مسئله مهم اصلی مربوط به آنچه است که پس از پایان این توافق رخ می دهد.» وی در جلسه رای اعتماد خود گفت: « فکر می‌کنم نقض برجام، تبعات بسیاری برای کشور ما در پی داشته باشد».
پومپئو نیز گفت در رویکردش در قبال این توافق در سیا «کاملاً بی طرف» خواهد بود.
وی با اشاره به نقش رهبری خود در مبارزه برای بر هم زدن این توافق در بحث سال ۲۰۱۵ کنگره گفت: «با اینکه به عنوان یکی از اعضای کنگره با توافق هسته ای ایران مخالفت کردم، اگر رای اعتماد بگیرم، نقش من تغییر خواهد کرد».
۵_ باب کورکر: نقض برجام منجر به بحران می‌شود
بر عکس تصور کلی تمام جمهوری خواهان و یا دمکرات‌های ارتدکس مخالف برجام نیستند، چهره‌های کلیدی در این دو طیف سعی می‌کنند تا نقش قوه عاقله را بازی کنند. رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته است که رد توافق هسته‌ای با ایران می‌تواند به بروز" بحران" منجر شود. به گزارش خبرگزاری رویترز، باب کورکر گفته است که او انتظار ندارد دولت دونالد ترامپ چنین رویکردی در مقابل برجام داشته باشد. آقای کورکر که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، افزود که او انتظار دارد این توافق بین‌المللی اجرا شود، توافقی که براساس آن ایران متعهد به کاهش برنامه‌های هسته‌ای خود در قبال رفع تحریم‌ها شده است.
وب‌سایت نشنال اینترست  مقاله ای منتشر کرد که بر طبق تحلیل آن آمده است، ایرانی‌ها نباید بر دوستی ترامپ و پوتین حساب کنند؛ زیرا  روس‌ها قابل اعتماد نیستند و ممن است در قبال گرفتن امتیازاتی پشت ایران را خالی کنند. سند منتشر شده ای وزارت امور خارجه روسیه اما از  خاورمیانه و در راس آن ایران برای اولین بار به تفصیل یاد کرده است. باید دید که این موضع به کدام سو میل خواهد کرد.

۷_ اتحادیه اروپا
موگرینی:« اتحادیه اروپا به برجام پایبند است و این توافق برای امنیت ما بسیار اهمیت دارد». فارغ از گفته‌های پر تکرار مسئو ل سیاست خارجی باقی سران اروپا نیز  و در راس آن فرانسه و  آلمان بارها بر تاکید خود به پایبندی بر اصل برجام تاکید کرده اند.

۸_ چین
چینی‌ها چندان بر چالش با آمریکا به عنوان بزرگترین مقصد صادراتی خود اصرار ندارند، اما آنها نیز خود را در اشل یک ابر قدرت دیده اند و یکی از امضا‌کنندگان برجام هستند و موافق آن.


هنری کیسینجر: دیپلمات کهنه‌کار
 قوه عاقله و چهره پشت پرده انتخاب‌های دونالدترامپ برای کابینه است. کیسینجر به تازگی از پرده سیاست بیرون آمده است و در اظهارنظری در مورد  رکس‌تیلرسون، نامزد ترامپ، برای پست وزارت‌امور‌خارجه  گفت: «من به این که می‌گویند او زیادی با روسیه نزدیک‌است، اهمیتی نمی‌دهم. در مقام اکسون اگر با روسیه دوستی نمی‌‌کرد هیچ فایده‌ای نداشت… این نگرانی‌ها بی‌اهمیت است…هیچ کس را نمی‌شود پیدا کرد که برای تصدی وزارت خارجه تک تک شروط را دارا باشد. به نظر من انتخاب
خوبی است