• شنبه، 29 تیر 1398
  • Saturday 20 July 2019
گروه خبر: اخبار / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 200  -  28 دی 1395 ساعت 21:43


آیا «یوان» چین جایگزین ین و پوند می‌شود؟
آفتاب اقتصادی- تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که نزدیک به 70 درصد از شرکت‌های خارجی قصد دارند از «یوان» چین در معاملات تجاری خود بیشتر استفاده کنند و سهم بیشتری از درآمدهای‌شان را به یوان تبدیل کنند. از زمانی که چین توانست یوان را به عنوان یک ارز مهم در سبد ارزی صندوق بین‌المللی پول وارد کند، این ارز بتدریج بین‌المللی شد و بسیاری از کشورها درصدد استفاده بیشتر از آن در سال جاری میلادی هستند.
یوان، واحد پول ملی چین از سال گذشته به طور رسمی‌وارد سبد ارزی صندوق بین‌المللی پول شد و به عنوان پنجمین واحد رسمی‌صندوق بین‌المللی در کنار دلار آمریکا، یورو اروپا، پوند انگلیس و ین ژاپن قرار گرفت. بر اساس بررسی‌هایی که توسط بانک مرکزی چین در 41 کشور و منطقه و حدود سه هزار و 500 شرکت صورت گرفته، 70 درصد از آنها از بین‌المللی شدن یوان استقبال کرده اند.
این شرکت‌ها خاطر نشان کرده اند که با توجه به ورود این ارز به سبد ارزی صندوق بین‌المللی پول و افزایش سهم آن در بانک‌های کشورهای مختلف، آنها نیز استفاده از یوان را در معاملات خود در سال‌های آینده افزایش خواهند داد. نزدیک به 74 درصد از  شرکت‌هایی که در اطراف جاده ابریشم نوین چین قرار دارند، اعلام کرده اند که به دلیل سهولت در معامله با ارز چین، در سال جاری میلادی معاملات یوانی آنها افزایش خواهد یافت. همچنین نزدیک به 30 درصد از شرکت‌های خارجی، بر این باورند که یوان بتدریج به یکی از ارزهای مهم دنیا و دارای قدرتی مشابه «ین» ژاپن و «پوند» انگلیس تبدیل خواهد شد. با این حال نزدیک به 77 درصد از این شرکت‌ها تاکید دارند که پس از انجام معاملات یوانی، آنها یوان چین را با ارزهای محلی و بخصوص دلار تبدیل و معاوضه خواهند کرد.