• سه شنبه، 28 خرداد 1398
  • Tuesday 18 June 2019
گروه خبر: اخبار / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 199  -  28 دی 1395 ساعت 21:20

سقوط یک ارز اروپایی دیگر

افت بی سابقه پوند انگلستان
آفتاب اقتصادی- ارزش پوند در آستانه سخنرانی نخست‌وزیر انگلیس مبنی بر خروج سخت کشورش از اتحادیه اروپا، بار دیگر در برابر دلار آمریکا و یورو کاهش یافت. پوند انگلیس هم‌اکنون در بازار مبادلات ارزی لندن، در برابر دلار آمریکا، 1.2069 دلار معامله می‌شود که پایین ترین حد در طی سه ماه گذشته است. پوند همچنین در حال حاضر در مقابل 1.1395 یورو معامله می‌شود که پایین ترین حد در طی دو ماه گذشته به شمار می‌آید.
هر پوند انگلیس در بازار مبادلات ارزی توکیو نیز درازای 1.1986 دلار معامله شد. این میزان کاهش ارزش پوند از هفتم اکتبر گذشته که ارزش واحد پول انگلیس به‌شدت کاهش یافت و پایین ترین سطح خود را از سال 1985 میلادی تجربه کرد، سابقه نداشته است. ارزش پوند انگلیس در برابر یورو نیز در مقیاس محدودتری کاهش یافت.
منابع انگلیسی گفته‌اند که 'ترزا می' در جریان سخنرانی‌اش که قرار است در 'لانکاستر‌هاوس' در لندن صورت گیرد، عنوان خواهد کرد که بریتانیا آماده خروج از بازار واحد اروپایی، اتحادیه گمرکی و نیز دادگاه اروپایی است. وی به‌صورت روشن تصریح خواهد کرد که عضویت بریتانیا در بازار واحد اروپایی را قربانی پایان دادن به جریان آزاد نیروی کار خواهد کرد. 'ترزا می‌' همچنین در سخنرانی‌اش تاکید خواهد کرد که بریتانیا آماده به دست آوردن کنترل کامل بر مرزهایش بوده، حتی اگر این مسئله به معنای از دست دادن عضویت بازار واحد اروپایی باشد.
از ماه‌ها پیش نخست‌وزیر انگلیس تحت‌فشار قرار دارد تا هر چه زودتر راهبرد خود را در خصوص مذاکراتی که در آن چارچوب روابط آتی انگلیس و اتحادیه اروپا تعیین خواهد شد، مشخص کند. ترزا می‌قصد دارد تا پایان مارس سال جاری میلادی ضمن فعال کردن ماده 50 پیمان لیسبون روند رسمی‌خروج از اتحادیه اروپا را آغاز کنند.
دولت انگلیس اعلام کرده که قصد دارد به‌جای الگو برداشتن از مدل‌های کنونی موجود در روابط اتحادیه اروپا با برخی از کشورها مثل نروژ یا سوئیس، روابط جدیدی با این اتحادیه برقرار کند.
'فیلیپ‌هاموند ' وزیر دارایی انگلیس نیز تاکید کرده که لندن مایل است بتواند مدل اروپایی خود و همچنین قواعد و مقررات و مالیات‌های مرتبط با آن را حفظ کند؛ اما اگر در مذاکرات خود با اتحادیه اروپا نتواند دسترسی خود را به بازار واحد اروپا پس از برگزیت تضمین کند، مجبور خواهد شد مدل دیگری در این زمینه برای خود پیدا کند.
وی افزود: 'اگر انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا به بازار واحد اروپا دسترسی نداشته باشد و اگر در اروپا منزوی شود، ممکن است دستکم در کوتاه مدت با پیامدهای اقتصادی منفی روبه‌رو شود. در چنین حالتی ما مجبور خواهیم شد، مدل اقتصادی خود را عوض کنیم و برای بازیافتن توان رقابتی خود چاره ای جز این کار نخواهیم داشت.'
وزیر دارایی انگلیس همچنین به طور ضمنی تهدید کرد که کاهش تعرفه‌های گمرکی و کاهش مالیات بر درآمدهای شرکت‌ها پس از برگزیت می‌تواند یکی از پارامترهای مذاکرات لندن با بروکسل باشد. در حال حاضر باقی ماندن یا نماندن در بازار واحد اروپایی، یکی از مسائل اصلی و پر چالش درروند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.
بسیاری از شرکت‌های بزرگ خصوصا شرکت‌های خودروسازی و بانک‌های بین‌المللی مستقر در انگلیس، پیش‌ازاین تهدید کرده‌اند که در صورت خروج این کشور از بازار واحد اروپایی، مقر خود را به سایر کشورهای اروپایی منتقل خواهند کرد.
لازم به ذکر است، در همه‌پرسی 23ژوئن، 51.9 درصد مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و 48.1 درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رای دادند. از زمان برگزاری این همه پرسی تاکنون، ارزش پوند در برابر دلار آمریکا 20 درصد کاهش داشته است.

افزایش تورم در انگلستان
از سوی دیگر، شاخص تورم در انگلیس در ماه دسامبر گذشته بالغ بر 1.6 درصد بوده است که بالاترین حد از جولای سال 2014 میلادی شمرده می شود. نرخ تورم در ماه نوامبر گذشته بالغ بر 1.2 درصد اعلام شده بود.افزایش بهای مواد غذایی، حمل و نقل هوایی و سوخت از جمله علل افزایش قابل‌ توجه نرخ تورم در ماه گذشته میلادی، بیان شده است. قیمت بنزین و گازوئیل در ماه دسامبر گذشته افزایش داشتند که عمدتاً ناشی از افزایش بهای نفت خام در بازار جهانی و نیز کاهش ارزش پوند بوده است.
از زمان برگزاری همه‌پرسی 23 ژوئن که منجر به رای انگلیسی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا شد، نرخ تورم در این کشور متاثر از کاهش قابل‌ توجه ارزش پوند در برابر دلار و یورو روند افزایشی داشته است. براساس گزارش‌های منتشر شده، کاهش ارزش پوند سبب شده که بهای مواد اولیه و سوختی که در ماه های اخیر توسط تولیدکنندگان انگلیسی خریداری‌ شده است، نسبت به سال گذشته میلادی در همین دوره زمانی، رشد قابل توجهی داشته باشد.
بانک مرکزی انگلیس و بسیاری از اقتصاددانان فعال در بخش خصوصی گفته‌اند که نرخ تورم در این کشور در سال 2017 میلادی سریعاً افزایش خواهد یافت. نرخ تورم در حالی در انگلیس رو به افزایش است که به دنبال اعلام جزئیات راهبرد دولت 'ترزا می' در مورد خروج از اتحادیه اروپا، روند کاهشی ارزش پوند تشدید یافته است که این مسئله می تواند بیش از پیش به افزایش نرخ تورم دامن بزند.

از ماه‌ها پیش نخست‌وزیر انگلیس تحت‌فشار قرار دارد تا هر چه زودتر راهبرد
خود را در خصوص مذاکراتی که در آن چارچوب روابط آتی انگلیس و اتحادیه اروپا تعیین  خواهد شد،مشخص کند. ترزا می‌قصد دارد تا پایان مارس سال جاری میلادی ضمن فعال کردن ماده 50 پیمان لیسبون  روندرسمی ‌خروج از اتحادیه اروپا را آغاز کنند