• جمعه، 28 تیر 1398
  • Friday 19 July 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 198  -  28 دی 1395 ساعت 21:11

فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در استان مرکزی

گسترش همکاری‌های تجاری ایران و چین
آفتاب اقتصادی- رئیس اتاق بازرگانی چین در نشست مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان مرکزی که با حضور استاندار مرکزی، نمایندگان اراک، خنداب و کمیجان و صاحبان صنایع استان در استانداری مرکزی برگزار شد، حضور یافت.

رئیس اتاق بازرگانی چین گفت: تاکنون تجارت مشترک ایران و چین به رقم ۵٠میلیارد دلار رسیده و تلاش می‌شود که این رقم برای سال ٢٠٢٠ به ١٠٠میلیارد دلار برسد.
«وان یانگ گو» در نشست مرکز خدمات سرمایه‌گذاری، تعداد اعضای اتاق بازرگانی این کشور را یک‌هزار و ۵٠٠ نفر عنوان کرد و افزود: براساس تحقیقات صورت گرفته استان مرکزی، پایگاه مقتدر استانی از نظر فعالیت صنایع مختلف، بهره‌مندی از نیروهای متخصص و موقعیت ممتاز جغرافیایی در محل تلاقی شمال به جنوب و شرق به غرب ایران به شمار می‌رود.
وی افزود: نزدیکی و تعاملات ایران و چین مربوط به سالیان دراز است و از هزاران سال پیش به واسطه جاده ابریشم روابط مطلوبی از نظر فرهنگی، اقتصادی و تجاری بین دو کشور حاکم بوده است. رئیس اتاق بازرگانی چین با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به پکن تصریح کرد: در این سفر ظریف عنوان کرد که زمان توسعه تعاملات در قالب توجه به ظرفیت‌های بخش خصوصی فرا رسیده است.
وی بیان کرد: پیشرفت جمهوری خلق چین از نظر توانمندی و دسترسی به تکنولوژی به صورت روزانه حاصل می‌شود و در حال حاضر کمتر از ٣٣درصد از ذخایر چین در اختیار بخش خصوصی است. وان یانگ گو گفت: در حال حاضر ۶٠ درصد مالیات چین، ۶٠درصد سرمایه‌گذاری خارجی و ۶٠درصد GDP این کشور از منابع بخش خصوصی تامین می‌شود؛ در صورتی که ٧۵ درصد مالکیت‌های فکری، ٨٠درصد کارآفرینی‌ها و ٨٠درصد نیروی کار چین متعلق به بخش خصوصی است.
وی عنوان کرد: دولت چین برای پیشرفت بخش خصوصی مشوق‌های اقتصادی و حمایتی را به کمک مجلس به تصویب رسانده است. وان یانگ گو اظهار کرد: در سال ٢٠١٢ میلادی ٢٠درصد سرمایه‌گذاری خارجی توسط بخش خصوصی انجام گرفت که این رقم در سال ٢٠١٣ به ٣٠ درصد، در سال ٢٠١۴ به ۴۵ درصد و در سال ٢٠١۶ به ۶٠ درصد رسید و اتاق بازرگانی و صنایع بخش خصوصی نیز به عنوان تنها نهاد معرفی شده توسط وزارت اقتصاد و صنایع چین، برای جذب فرصت‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی است.
وی افزود: براساس آخرین بخشنامه وزارت صنایع و اقتصاد چین، ۵٠٠شرکت برتر بخش خصوصی چین عضو اتاق بازرگانی صنایع هستند و از این تعداد ۴٠ شرکت در زمره ١٠٠ شرکت خصوصی برتر جهان جای دارند.
وی در ادامه به بیان پیشنهاداتی جهت توسعه روابط ایران و چین پرداخت و افزود: در نشست مذکور با مقامات ایرانی، راه اندازی مرکز تولیدی و نمایشگاهی مشترک در قالب شهرک اقتصادی بین دو کشور، هدایت و اعزام هیات‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و صندوق تامین مالی بخش خصوصی به ایران جهت بازدید از شرکت‌های معتبر ایرانی، و ایجاد بستر به منظور آشنایی بیشتر صنایع چین با صنایع معتبر ایران مورد تاکید قرار گرفت.
وان یانگ گو تصریح کرد: با حمایت چهار بانک بزرگ چین در قالب صندوق        سرمایه‌گذاری جاده ابریشم موفق به دریافت ۴٧ میلیارد دلار شدیم و امید است با کمک صندوق تامین مالی و بیمه در قالب بخش خصوصی، مشکلات رفع و با ارائه خدمات حقوقی مشترک به فعالان اقتصادی دو کشور، بستری امن جهت توسعه روابط تجاری به وجود آید.
استاندار مرکزی نیز در سخنانی گفت : جمهوری اسلامی‌ایران پس از پیروزی انقلاب، تعریف جدیدی از روابط با کشورها با تاکید بر آرمان‌های خود ارائه کرد و چین در دوران جنگ تحمیلی، روابط دوستانه خود با ایران را ادامه داد.
محمود زمانی قمی‌افزود: اتاق بازرگانی چین نسبت به استان مرکزی و ایران، اطلاعات مناسبی دارد و ما نیز علاقه‌مند به حضور شرکت‌های چینی در استان و سرمایه‌گذاری مشترک و انتقال تکنولوژی به استان هستیم.
وی ضمن پذیرش پیشنهادات مطرح شده توسط رئیس اتاق بازرگانی چین پیشنهاد داد: کمیته مشترک با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی چین و استان مرکزی و نمایندگان وزارت صنایع و اقتصاد جهت پیگیری توافقات صورت گرفته و توسعه روابط ایجاد شود.
زمانی قمی‌افزود: مزیت‌های ارزشمند صنایع بزرگ صنایع استان مرکزی فرصت مناسبی برای توسعه همکارهای‌های مشترک ایران و چین است و احداث شهرک صنعتی ایران و چین در استان مرکزی، می‌تواند آغاز همکاری مستمر و سود آور باشد.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی‌با اشاره به مزیت‌های شریک تجاری ایران درسال‌های گذشته گفت: سهم جمهوری خلق چین در مجموع تجارت خارجی غیرنفتی کشور از 14.4 درصد در سال 1391 به 0.27 درصد در هشت ماهه سال جاری رسیده است.
علی اکبر کریمی‌افزود: زمینه همکاری ایران و چین در سال‌های اخیر بسیار متنوع بوده و در برنامه ششم توسعه کشور نیز فرآیند‌های مناسبی جهت توسعه و تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی و تولید مشترک با شرکت‌های خارجی درایران پیش بینی شده است.
وی تصریح کرد: عزم جمهوری اسلامی، تولید مشترک با شرکت‌های خارجی در ایران است و رویکرد کشور در این راستا صادرات محور است. این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی‌افزود: استان مرکزی آمادگی لازم برای حضور شرکت‌های چینی به استان و تحقق توافقات عملی و اجرایی است.
نماینده دیگر مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی‌نیز عنوان کرد: براساس اعلام مرکز مکنزی، ایران فرصتی مناسب جهت سرمایه‌گذاری قلمداد می‌شود و از این حیث هیات‌های تجاری جهت مذاکره به کشور سفر می‌کنند.
سید مهدی مقدسی گفت: با توجه به شرایط حاکم بر صنعت کشور، توسعه روابط منجر به سرمایه‌گذاری مشترک در دستور کار قرار دارد. وی افزود: اعضای اتاق بازرگانی و صنعتگران استان مرکزی قابلیت تولیدات مشترکِ صادرات محور را دارند؛ بنابراین اگر زمینه همکاری مشترک فراهم شود، لازم است که انتقال تکنولوژی و دانش فنی به کشور نیز مهیا شود.
مقدسی تصریح کرد: به طور قطع در سفر فشرده یک روزه امکان معرفی فراگیر ظرفیت‌های استان وجود ندارد و لازم است که هیات‌های مختلف با ایجاد امکان سفر، آشنایی بیشتری با ظرفیت‌های استان در حوزه صنعت و معدن پیداکنند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: پیشینه همکاری اتاق بازرگانی اراک و گوانگجو، به عنوان یکی از استان‌های صنعتی چین، روشن و موفق بوده و در ماه‌های اخیر، تفاهمنامه‌ای به منظور توسعه روابط بین اتاق دو استان به امضا رسیده است.
محمدرضا جعفری افزود: در دوران پسابرجام فضای جدیدی در اقتصاد ایران حاکم شده و فرصت تعامل و توسعه روابط اقتصادی با دیگر کشورها نیز فراهم شده است. وی عنوان کرد: استان مرکزی، استانی دانشگاهی و صنعتی است و بستر مناسبی جهت نیروی کار متخصص دارد؛ علاوه بر آن امکان دسترسی شمال به جنوب کشور و شرق به غرب، بهترین مسیر ترانزیتی ویژه صادرات را فراهم کرده است.
مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی، مزیت‌های اقتصادی استان را برشمرد و افزود: استان مرکزی دارای بیش از دو هزار و 700 واحد تولیدی فعال است که عنوان پایتخت صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است، به لحاظ وجود صنایع راهبردی در رتبه دوم و به لحاظ توسعه یافتگی صنعت، استان چهارم کشور به شمار می‌رود.
حسن میرزاخانی افزود: استان مرکزی دارای 35 شهرک صنعتی، ناحیه و قطب است که در کلیه شهرستانهای استان فعالیت دارند. وی گفت: استان مرکزی به لحاظ توسعه یافتگی شبکه انرژی از استان‌های پیشتاز محسوب می‌شود و دارای 112 معدن فعال و بیش از هزار و 600 کیلومتر راه اصلی و فرعی است .
میرزاخانی تصریح کرد: استان مرکزی با بیش از 60 کشور دنیا مبادلات صادراتی دارد و در حال حاضر 50 فرصت سرمایه‌گذاری در استان مرکزی توسط سرمایه‌گذاران خارجی در حال انجام است که 30 مورد توسط کشورهای آسیایی 17 مورد توسط اروپاییان و سه مورد توسط ایرانیان مقیم خارج انجام می‌شود. به گزارش ایرنا، مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی افزود: فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حال اجرا بالغ بر 125 هزار میلیارد تومان معادل سه میلیارد و 219 میلیون دلار است.

پیشرفت جمهوری خلق چین از نظر توانمندی و دسترسی به تکنولوژی به‌صورت روزانه حاصل می‌شود و در حال حاضر کمتر از ٣٣درصد از ذخایر چین در اختیار بخش خصوصی است

راه اندازی مرکز تولیدی و نمایشگاهی مشترک در قالب شهرک اقتصادی بین دو کشور، هدایت و اعزام هیات‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و صندوق تامین مالی بخش خصوصی به ایران جهت بازدید از شرکت‌های معتبر ایرانی، و ایجاد بستر به منظور آشنایی‌بیشتر صنایع چین با صنایع معتبر ایران مورد تاکید قرار گرفت