• یکشنبه، 17 فروردین 1399
  • Sunday 5 April 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / بورس / گزارش  -  شماره خبر: 1820  -  21 اسفند 1395 ساعت 18:31

افزایش خوش‌بینی‌ها به وضعیت بازار سرمایه در سال پیش رو

پیش‌بینی سود ۳۸ هزار میلیارد تومانی بورس در ۹۶
آفتاب اقتصادی: در آخرین روز کاری سال 95 سود پیش‌بینی شده شرکت‌ها و همچنین بستن بیلان کاری پایان سال به مسئله حقیقی سهامداران بدل شده است. در این بین پیش‌بینی‌های متفاوت از میزان اتکا به وضعیت بازار سرمایه در سال‌جاری به مهم‌ترین بحث در فضای علمی تالار بدل شده است. اعلام معاون ناشران بورس مبنی بر جمع‌بندی سود خالص پیش‌بینی‌شده شرکت‌ها برای سال پیش رو در نوع خود جالب توجه بود. حسینی مقدم سود پیش‌بینی‌شده برای سال 96 را بیش از 38 هزار میلیارد تومان عنوان کرد.
1.6 میلیارد برگه سهم دست به‌دست شد
روزهای پایانی سال در تالار بورس بسیار شلوغ است و پیش‌بینی‌های شرکت‌های بورسی از سود آتی نقش عمده‌ای در این روزها از وضعیت بازار در سال پیش رو خواهد داشت. در داد و ستدهای آخرین روز کاری هفته سهامداران بیش از یک میلیارد و 656 میلیون برگه سهم را دست‌به‌دست کردند. در نتیجه داد و ستدهای روز گذشته سهامداران بیش از یک میلیارد و
656 میلیون برگه سهم و حق تقدم را در بازار دست‌به‌دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از 3 هزار و 300 میلیارد ریال بود و در 62 هزار نوبت معاملاتی انجام شد. گفتنی است دیروز نمادهای ملی مس، پالایش نفت تبریز، بانک ملت، هلدینگ نفت و گاز پارسیان، بانک تجارت، سرمایه‌گذاری معادن و فلزات و فولاد مبارکه با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل باعث افت 514 واحدی این متغیر شدند. در پایان معاملات دیروز شاخص کل در رقم 76هزار و 285 ایستاد. همچنین دیروز شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب 496 و 361 واحد افت کردند.
در بازار روز چهارشنبه گروه‌های فلزات اساسی، فرآورده‌های نفتی و خودرو با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعت قرار گرفتند. صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای نصیر ماشین، بانک خاورمیانه، لیزینگ ایرانیان، شیمی دارویی داروپخش، آسان‌پرداخت پرشین، مس شهید باهنر و موتورسازان تراکتورسازی ایران بود. در مقابل نمادهای پالایش نفت تبریز، فرآورده‌های نسوز ایران، پلی اکریل، پمپ‌سازی ایران، سیمان غرب، بانک تجارت و سرما آفرین با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند. در بازار روز گذشته سهامداران برای خرید سهام سایپا دیزل در نماد معامله بلوکی، اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، اوراق مشارکت کارکنان نفت، واحدهای صندوق امین یکم، پارند پایدار سپهر و کیان بیشترین تقاضا و صف خرید را تشکیل دادند. در مقابل گروهی دیگر برای خروج از سهام پلی اکریل، واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر،سهام پست بانک، توسعه صنایع بهشهر، ایران ارقام، اوراق صکوک بناگستر کرانه و اوراق مشارکت شهرداری سبزوار بیشترین عرضه‌ها و سنگین‌ترین صف‌های فروش را تشکیل دادند. در پایان معاملات دیروز بیمه البرز در نماد معامله بلوکی با معامله 380 میلیون سهم به ارزش 684 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کرد.

384 هزار میلیارد سود خالص!
همچنین معاون ناشران و اعضای شرکت بورس در گفت‌وگوی که برای ارائه جمع بندی سود پیش‌بینی شده انجام گرفته بود گفت: بر اساس آخرین گزارش‌های بودجه‌ای اعلام‌شده از سوی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس تهران مطابق دستورالعمل افشای اطلاعات، این شرکت‌ها بیش از ۳۸۴ هزار میلیارد ریال سود خالص برای سال آینده پیش‌بینی کرده‌اند
روح الله حسینی مقدم با بیان اینکه در روزهای پایانی سال ۹۵، انتشار گزارش‌های بودجه پیش‌بینی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران نویددهنده‌ سال بهتری به اهالی بازار سرمایه است، اظهار کرد: سالی که با سختی‌های بسیاری برای اهالی بازار سرمایه همراه بود در حال اتمام است و انتشار این گزارش‌ها در کنار اتفاقات سیاسی و اقتصادی، امکان تصور روزهای بهتر را به سرمایه‌گذاران می‌دهد.
وی با بیان اینکه سال ۹۵ سال تعامل نهادها و مراجع تصمیم‌گیری بخش واقعی با بازار سرمایه بود، افزود: خوشبختانه تلاش اهالی بازار سرمایه در پیگیری حقوق خود در حمایت از صنایع، بسیاری از نهادها را مجاب کرد که باخبرشدن از حال و روز بازار سرمایه باید برایشان اهمیت داشته باشد؛ نهادهایی مانند مجلس شورای اسلامی، وزارت صنعت، وزارت نفت و البته بانک مرکزی نمونه‌ای از این تعامل در سال ۹۵ با بازار سرمایه و سازمان بورس و اوراق بهادار بودند.
حسینی مقدم اظهارکرد: بر اساس آخرین گزارش‌های بودجه‌ای اعلام‌شده از سوی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس تهران مطابق دستورالعمل افشای اطلاعات، این شرکت‌ها بیش از ۳۸۴ هزار میلیارد ریال سود خالص پیش‌بینی کردند که در این‌ بین تاکنون گزارش شرکت‌های بزرگی نظیر بانک صادرات، بانک پاسارگاد، بانک پارسیان و آلومینیوم ایران منتشر نشده است.
معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران ادامه داد: این در حالی است که پیش‌بینی ۲۹۹ شرکت از سود عملیاتی، رقمی بیش از ۴۶۸ هزار میلیارد ریال است.
به گفته حسینی مقدم، در بین همه شرکت‌هایی که گزارش بودجه ۹۶ خود را ارائه کرده اند، ۲۳۷ شرکت دارای سال مالی منطبق بر سال شمسی هستند و در این بین، این ۲۳۷ شرکت، سود ۲۶۲ هزار میلیارد ریالی را پیش‌بینی کردند که نسبت به آخرین پیش‌بینی، همین تعداد شرکت بر اساس اطلاعات ۹‌ماهه چیزی حدود
۶ درصد را نشان می‌دهد، هر چند که به‌طور متوسط بر اساس عملکرد ۹ماهه سال ۹۵، ۴۹ درصد از بودجه سال ۱۳۹۵ محقق شده است.
معاون ناشران و اعضای شرکت بورس خبر از آن داد که در بین صنایع مختلف، صنعت خودرو با رشد ۲۲۵ درصدی در سودآوری، کانه‌های فلزی با رشد ۹۰ درصدی و صنعت سیمان با رشد ۵۳ درصدی، بالاترین رشدها را در پیش‌بینی سال ۹۶ خود دارند. از طرفی صنایعی مانند رایانه، فلزات اساسی و صنعت بیمه بهترین پوشش عملکردی نسبت به بودجه سال ۹۵ را محقق کرده‌اند
به گفته حسینی مقدم، این وضعیت تا حدودی در سود عملیاتی نیز قابل مشاهده است؛ به‌طوری‌که صنایع حمل‌ونقل، سیمان و خودرو بالاترین میزان رشد سود عملیاتی را در سال ۱۳۹۶ پیش‌بینی می‌کنند.
460 هزار میلیارد داد ستد بورسی
حسینی مقدم همچنین خاطر نشان کرد: بر این اساس صنعت حمل‌ونقل با ۷۷درصد، صنعت سیمان با ۶۲درصد و صنعت خودرو با ۴۴درصد رشد، بیشترین میزان رشد سود عملیاتی را خواهند داشت. به گفته حسینی مقدم، از ابتدای سال‌جاری تا پایان هفته گذشته، بیش از ۴۶۰هزار میلیارد ریال داد و ستد خرد و بلوک در بورس تهران صورت گرفته است که رشد ۲۳درصدی را در مقایسه با سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد؛ این در حالی است که متوسط روزانه معاملات حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به عدد ۱۶۱ میلیارد تومان سال ۹۴ از رشد ۲۴درصدی برخوردار است. همچنین معاملات اوراق بدهی در سال ۱۳۹۵، ۹هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال ۹۴، ۱۴۵درصد رشد را نشان می‌دهد و در مجموع می‌توان گفت که سال جدید، سال خوبی برای بازار سرمایه خواهد بود.

بازگشایی نمادهای تابلو «پایه ب» با چند پیش‌شرط اساسی !
در هفته گذشته نمادهای موجود در بازار پایه اعم از عادی و توافقی به غیر از تابلوی پایه الف متوقف شدند و بازگشایی آنها طبق  پیش‌بینی به هفته جاری موکول شد. در واقع هفته آخر کاری بازار بورس عامل اتفاقات قابل‌توجهی در بازار پایه بود. مدیر عملیات بازار و اعضا فرابورس در خصوص توقف نمادهای بازار پایه در پایان معاملات دیروز گفت: تا پیش از آغاز رسمی معاملات در تابلو پایه ب، تمامی نمادهای موجود در بازار پایه اعم از عادی و توافقی متوقف شدند تا دوشنبه مورخ 23 اسفندماه نماد تمامی این شرکت‌ها در تابلو «پایه ب» بازگشایی شوند. افسانه اروجی توضیح داد: بر اساس اطلاعیه‌ای که به‌تازگی در سامانه کدال در خصوص طبقه‌بندی شرکت‌های درج شده در بازار پایه فرابورس ایران در تابلوهای پایه الف، ب و ج منتشر شده، به غیر از تشکل‌های خودانتظام و نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس که به تابلوی پایه الف می‌روند، باقی شرکت‌ها در تابلوی پایه ب بازگشایی می‌شوند. وی در خصوص برخی متغیرها که موجب انتقال شرکت‌ها به تابلو "پایه ب" می‌شوند گفت: در فرصت شش‌ماهه‌ای که تا پایان مردادماه 96 به شرکت‌هایی که در تابلو "پایه ب" بازگشایی می‌شوند داده شده است این شرکت‌ها باید متغیرهای نوع اظهار نظر حسابرس، تعداد دفعات عدم ارائه صورت‌های مالی و مجموع روزهای تاخیر در ارائه صورت‌های مالی را بر اساس مفاد موجود در «دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان» رعایت کنند در غیر این صورت به تابلو پایه ج منتقل خواهند شد.
وی به چند پیش‌شرط در خصوص بازگشایی نمادهای بازار پایه در دوشنبه پیش رو اشاره کرد و گفت: تمامی نمادها با قیمت پایانی روز توقف نماد و با دامنه نوسان روزانه قیمت 10 درصدی بازگشایی می‌شوند؛ همچنین محدودیت حجمی که عبارت است از حداکثر تعداد اوراق بهاداری که طی هر سفارش در سامانه معاملات وارد می‌شود برای تمامی این نمادها تعداد
50 هزار سهم در نظر گرفته شده است. مدیر عملیات بازار و اعضا فرابورس در ادامه نحوه انجام معاملات در تابلوی «پایه ب» را مشابه با سازوکار معاملات در بازار پایه عادی فعلی اعلام و اظهار کرد: معاملات این بازار به‌صورت عادی و با انجام دو مرحله حراج ناپیوسته با دامنه نوسان روزانه قیمت به میزان 10 درصد انجام می‌شود و معاملات در فواصل بین دو حراج به‌صورت حراج پیوسته در دامنه نوسان قیمت به میزان 10 درصد خواهد بود. طبق اعلام اروجی به این ترتیب دوشنبه که معاملات در تابلوی «پایه ب» آغاز می‌شود، روند معاملات به این صورت خواهد بود که از ساعت 8:30 تا 9 صبح مرحله پیش‌گشایش با دامنه نوسان قیمتی حداکثر 10 درصدی بوده، راس ساعت 9 مرحله گشایش به روش حراج ناپیوسته صورت می‌گیرد، مرحله حراج پیوسته از ساعت 9 تا 12 و مرحله پیش‌گشایش نیز از ساعت 12 تا 12:30 خواهد بود و در نهایت مرحله گشایش به روش حراج ناپیوسته راس ساعت 12:30 انجام می‌شود.