• شنبه، 31 فروردین 1398
  • Saturday 20 April 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / بورس  -  شماره خبر: 177  -  27 دی 1395 ساعت 20:11

افشای گزارش حسابرسی شده شرط بازگشایی نماد معاملاتی بانک‌ها

چراغ بانک ها روشن می شود
آفتاب اقتصادی- در حالی که در ماه‎ها و روزهای اخیر موضوع بسته‌شدن نمادها به‌خصوص نماد بانک‎ها مطرح شده سرانجام سازمان بورس اوراق بهادار اعلام کرد که بانک‎ها به احتمال زیاد با تعدیل منفی و فقط با شرط پیش‎بینی سود حسابرسی‌شده نمادشان باز می‎شود. البته بانک‌مرکزی نیز با توجه به همه شرایط سعی کرده تا نهایت همکاری با سازمان بورس را داشته باشد. در دو سال گذشته و به‌خصوص سال گذشته بانک‌مرکزی به پیشنهاد بورس اوراق بهادار بانک‎ها را ابتدا دعوت و سپس ملزم به استفاده از سیستم مالی و حسابداری استاندارد بین‎المللی (سیستم IFRS) کرد. این سیستم جدید باعث می‎شود تا صورت‎های مالی بانک‎ها شفاف‎تر شده و در واقع سود حقیقی داشته باشند. ضمن اینکه بانک‎ها را مجبور می‎کند از شیوه سودسازی یا سود غیرحقیقی فاصله بگیرند و اصلاح ساختار بانک‎ها به سرعت بیشتری پیش برود. هرچند که بسیاری از کارشناسان معتقدند نظام بانکی نیاز به اصلاح ساختاری دارد. بانک‌مرکزی مدتهاست که برای اصلاح ساختاری بانک‌ها و بیرون‌آمدن از حوزه شرکت‎داری بانک‎ها تلاش می‎کند که به نظر می‎رسد تا این لحظه بنا به همین ساختار پرچالش نظام بانکی نتوانسته این امر را محقق کند. گویا بانک‎ها به‌خصوص بانک‎هایی که وارد بورس شده‎‌اند نیز چاره‎ای ندارند جز اینکه راه اصلاح ساختار را هر چند پرهزینه و سنگین در پیش بگیرند.

روز گذشته معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار به طور صریح تکلیف بسته نماد بانک‎ها را روشن کرد. او اعلام کرد «افشای گزارش پیش‌بینی حسابرسی شده شرط بازگشایی نماد معاملاتی بانک‌هاست و راه دیگری جز این نیست.»
حسن امیری، معاون سازمان بورس با بیان اینکه وظیفه سازمان بورس دریافت صورت‌های مالی و انتشار آنها با ساز و کار قانون بازار سرمایه است، گفت: نماد معاملاتی بانک‌ها در صورت پیش‎بینی حسابرسی شده بودجه سال مالی جاری خود، بازگشایی خواهد شد.
معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس همواره با ناشران متخلف بر اساس قانون برخورد و یا در نهایت پرونده‎های آنان را به دادگاه ارجاع می‌دهد، اظهارکرد: پرونده یک شرکت بورسی «ک» هم اکنون در دادگاه قرار دارد و چون موضوع این پرونده خاص است، تنها قوه قضاییه مجاز به اعلام جزئیات در این زمینه است.
او عنوان کرد: اگر بانک‎ها پیش‎بینی حسابرسی شده بودجه سال مالی امسال خود را به سازمان بورس بدهند، نماد معاملاتی آنها بازگشایی خواهد شد.
امیری افزود: سازمان بورس برای بازگشایی نمادهای معاملاتی با مشکلی مواجه نیست و در صورت ارائه پیش‎بینی‌های حسابرسی شده، نماد‎های معاملاتی متوقف بازگشایی خواهند شد.
بانک‌مرکزی مهلت داد
در حالی که صورت‌های مالی جدید منتشرشده بانک‌ها حاکی از تعدیل زیان‌های سنگین این موسسات است، مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری خبر داد: بانک‌مرکزی با چشم‌پوشی از انجام برخی اصلاحات به بانک‌ها برای شفاف‌سازی تا پایان سال ۹۵ مهلت داده است.
عباس کمرئی با تاکید بر لزوم رعایت شفافیت در صورت‌های مالی بانک‌ها اظهارکرد: بانک‌مرکزی باتوجه به مفاد مندرج در قانون برنامه پنجم توسعه و قانون پولی و بانکی کشور از اواخر سال گذشته برای شفافیت بیشتر، جلوگیری از تقسیم سودهای غیرواقعی، کنترل ریسک و برخورداری بانک‌ها از کفایت لازم بر اخذ ذخایر تاکید داشته و بر این اساس این بانک صورت‌های مالی مورد نظر را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.وی افزود: با ابلاغ صورت‌های مالی از پایان بهمن‌ماه سال گذشته، بانک‌ها ملزم به تهیه صورت‌های مالی سال 94 با رعایت استانداردهای جدید شدند که در نهایت مقرر شد این صورت‌ها پس از ارائه به بانک‌مرکزی و کسب مجوز لازم، در مجامع مورد رسیدگی قرار گیرند.
مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک‌مرکزی با بیان اینکه طرح نظارتی بانک‌مرکزی در اولین سال اجرای خود به سر می‌برد، تصریح کرد: اجرای طرح در اولین سال اجرا به رایزنی و هماهنگی‌های بیشتر با مراجع مربوطه نیاز داشت.وی ادامه داد: بر این اساس جلسات مشترکی میان بانک‌مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان حسابرسی برگزار شده است که نتیجه این جلسات منجر به برگزاری مجامع برخی بانک‌ها در موعد مقرر شد، البته در این میان چند بانک خصوصی شده نیز به دلیل وسعت زیاد و حجم بالای عملیات و فعالیت‌های خود مدت زمان طولانی‌تری را صرف تهیه صورت‎های مالی خود کردند.
کمرئی اضافه کرد: با این حال برخی بانک‌ها مجامع خود را با صورت‌های مالی مورد نظر بانک‌مرکزی برگزار کردند. ذکر این نکته ضروری است که بانک‌مرکزی برای ارتقای شفافیت بر همکاری هر چه بیشتر بانک‌ها، با سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز حسابرسان مستقل تاکید داشته و خوشبختانه همکاری‌های لازم میان دستگاه‌های اجرایی مختلف در سطح نسبتاً مطلوبی قرار دارد.
این مقام مسئول بانک‌مرکزی ایجاد شفافیت در صورت‎های مالی را پیش نیاز برقراری مراودات بین‌المللی عنوان کرد و گفت: ایجاد شفافیت در صورت‌های مالی پیش نیاز برقراری مراودات بین المللی است چراکه این صورت‌ها باید اطلاعات کافی و لازم را به ذی‌نفعان بانک‌ها ارائه کند.وی در خصوص جلسات اخیر مشترک با وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان بورس و اوراق بهادار به فارس گفت: پس از برگزاری مجامع بانک‌ها، در جلساتی با وزارت اموری اقتصادی و دارایی و دیگر مراجع در خصوص وجه التزام شناسایی‌شده در مطالبات بانک‎ها از دولت، بحث و بررسی بسیاری انجام شد.
 الزام برای IFRS
مدیر کل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری افزود: در نهایت این جلسه منتج به این تصمیم شد که در فرصت محدود باقی مانده تا پایان سال‌جاری احتمال دارد بانک‌ها و دستگاه اجرایی مربوطه به دلیل حجم کاری ناشی از رسیدگی به قانون بودجه سال‌جاری و برنامه ششم توسعه، نتوانند اقدامات اصلاحی لازم را انجام دهند.وی گفت: همچنین تصمیماتی درباره ذخایر مطالبات غیرجاری اتخاذ شد. بر این اساس مقرر شد در مورد برخی بانک‌ها، بخشی از ذخایر مطالبات تعدیل شود به شرطی که ذخایرشان از کفایت نسبی برخوردار و اقدامات بانک موثر واقع شده باشد.کمرئی از لحاظ‌شدن استانداردهای IFRS در صورت‌های مالی برای شرکت‌های فعال در بورس اوراق بهادار خبر داد و اظهارکرد: تاکید همکاران ما در وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان بورس و اوراق بهادار بر این است که در آینده شرکت‌های پذیرفته شده و فعال در بورس اوراق بهادار صورت‌های مالی خود را براساس استانداردهای IFRS تهیه کنند.
وی با تاکید بر اینکه گشایش نماد بانک‌ها در بورس ارتباطی با انطباق صورت‌های مالی با استانداردهای IFRS ندارد، افزود: باز نشدن نمادهای برخی از بانک‌ها به موارد گوناگونی همچون لزوم‌ارائه و درج اطلاعات در سامانه کدال و موارد دیگر مربوط می‌شود.
این مقام مسئول بانک‌مرکزی درخصوص نحوه بررسی صورت‌های مالی بانک‌ها توسط این بانک اظهارداشت: بانک‌ها (از این پس) پس از تهیه صورت‌های مالی، نسخه‌ای از آن را به بانک‌مرکزی ارسال می‌کنند و بانک‌مرکزی این صورت‌ها را در جلسات متعدد کارشناسی و با حضور حسابرسان، مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره بانک‌ها و با تمرکز بر مواردی همچون کفایت ذخایر از بابت پوشش مطالبات غیرجاری و نیز درآمدهای واقعی بررسی و ارزیابی می‌کند.
اصلاحات جدید درراه است
مدیر کل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک‌مرکزی افزود: در صورتی که ارقام از کفایت لازم برخوردار نباشد، تعدیلات لازم بر روی صورت‌هالی مالی به عمل می‌آید.وی درباره جزئیات اصلاحات جدیدی که باید در صورت‌های مالی بانک‌ها لحاظ شود، گفت: پس از دریافت صورت‌های مالی از 3 بانک بزرگ کشور، در جلسات مشترک بانک‌مرکزی با این بانک‌ها عمده تمرکز مباحث بر تعیین تکلیف سود و وجه التزام شناسایی‌شده در مطالبات بانک‌ها از دولت، درآمد بانک‌ها و کفایت ذخایر مطالبات مشکوک‌الوصول شده بود.کمرئی ادامه داد: البته بسیاری از این موارد در گزارش حسابرسان نیز لحاظ شده است؛ در نهایت این جلسات منجر به اصلاحاتی در زمینه شناسایی سود و وجه التزام شناسایی‌شده در مطالبات بانک‌ها از دولت شد. بر این اساس به بانک‌ها ابلاغ شد که لحاظ‌شدن این دو شرط منوط به این است که دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط وجه التزام شناسایی‌شده در مطالبات بانک‌ها از دولت را تایید کنند و پس از آن مجامع برخی بانک‌ها برگزار شود.
وی با بیان اینکه اقدام بانک‌مرکزی به لحاظ‌کردن ذخایر مطالبات مشکوک‌الوصول در صورت‌های مالی برای اصلاح و شفافیت اقدامی یک‌باره و جهشی نیست، گفت: اقدامات اصلاحی بانک‌مرکزی از سال گذشته آغاز و در صورت‌های مالی سال 93 نیز لحاظ شده بود. بر این اساس و در صورت نیاز بانک‌ها باید تعدیلات و اصلاحاتی را در صورت‌های مالی اعمال کنند. به بیان بهتر این فرصت به بانک‌ها داده شده است که به مرور به سمت اصلاح و شفافیت بیشتر حرکت کنند.مدیر کل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک‌مرکزی در ادامه از بازگشایی نمادهای بانکی با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد و اظهارکرد: با لحاظ‌کردن وجه التزام شناسایی‌شده در مطالبات بانک‌ها از دولت و نیز شناسایی برخی درآمدها، بانک‌ها تا پایان سال 95 فرصت دارند ضمن برگشت وجه التزام شناسایی‌شده مطالبات از دولت و نیز بازبینی در شناسایی برخی درآمدها، مجوزها و مستندات لازم را از دستگاه‌های مربوطه دریافت کنند.
همکاری برای بازگشایی نمادها
وی افزود: همچنین با ارسال ابلاغیه طی چند روز گذشته و اصلاحات صورت‌گرفته در این باره، نماد بانک‌ها با همکاری بانک‌ها، سازمان بورس‌واوراق بهادار و وزارت‌امور اقتصادی‌ودارایی بازگشایی شده و معاملات انجام می‌شود.کمرئی تصریح کرد: همانگونه که مستحضرید نیاز است آخرین اطلاعیه‌ها در سامانه کدال درج شود، سهام قیمت‌گذاری شود و در نهایت براساس آن نماد بانک‌ها بازگشایی شود. امیدواریم با مکاتبات و ابلاغیه‌های هفته‌های اخیر و نیز با همکاری‌های بانک‎ها و سازمان بورس و اوراق بهادار به انتظارات سهامداران پاسخ داده شود.این مقام مسئول بانک‌مرکزی در ادامه گفت: همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد بانک‌مرکزی در ارتباط با صورت‌های مالی و لزوم توزیع درآمدهای واقعی و شناسایی سود واقعی، اخذ ذخایر کافی برای پوشش ریسک و مطالبات غیرجاری نکاتی را به بانک‌ها ابلاغ کرده است.
کمرئی با بیان اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار با بانک‌مرکزی بر سر شفافیت در صورت‌های مالی هم نظر است، بیان کرد: بسیاری از مباحث بر سر وجه التزام و سود شناسایی‌شده در مطالبات بانک‌ها از دولت است. در این باره برخی بانک‌ها در صورت‌هالی مالی خود درآمدهایی را شناسایی کردند که از نظر بانک‌مرکزی این موضوع باید مورد تایید دستگاه‎های اجرایی ذی ربط قرار گیرد.

سازمان بورس برای بازگشایی نمادهای معاملاتی با مشکلی مواجه نیست و در صورت ارائه پیش‎بینی‌های حسابرسی شده، نماد‎های معاملاتی متوقف بازگشایی خواهند شد.

عمده تمرکز مباحث  بانک مرکزی بر تعیین تکلیف سود و وجه التزام شناسایی‌شده در مطالبات بانک‌ها از دولت، درآمد بانک‌ها و کفایت ذخایر مطالبات مشکوک‌الوصول شده بود