• شنبه، 29 تیر 1398
  • Saturday 20 July 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 169  -  27 دی 1395 ساعت 19:20

پیش بینی کارشناسان اقتصادی:

افزایش نرخ بهره در انگلستان
آفتاب اقتصادی- افزایش سریع تورم در انگلیس موجب شده است، بانک مرکزی این کشور در آستانه بالا بردن نرخ بهره قرار بگیرد. کارشناسان اقتصادی معتقدند، احتمال افزایش نرخ بهره در انگلیس بیشتر از احتمال کاهش آن است؛ گرچه این اتفاق مدتی زمان می‌برد و تا سال 2019 روی نخواهد داد.
قیمت مصرف کننده در انگلیس از زمان رای به خروج این کشور از اتحادیه اروپا، به دلیل سقوط ارزش پوند، به سرعت افزایش یافته است؛ به طوری‌که آمارها از افزایش 1.4 درصدی قیمت‌ها حکایت دارد. این بیشترین افزایش قیمت در انگلیس از سال 2014 تا کنون است.
ویکتوریا کلارک، اقتصاددان موسسه "اینوستک سکیوریتیز" لندن در این باره گفت: تورم تا اواسط سال جدید میلادی به سرعت افزایش خواهد یافت. از این نظر حرکت بعدی باید افزایش نرخ بهره و نه کاهش آن باشد.
گفته می‌شود با توجه به تاثیر کاهش ارزش پوند و افزایش قیمت نفت بر قیمت کالاها در انگلیس، تورم در این کشور طی چند ماه آینده از دو درصد هم عبور کند. اما تحمل این اتفاق برای سیاست‌گذاران انگلیس که سعی می‌کنند بین حمایت از اقتصاد و قیمت‌ها توازن به وجود آورند، دشوار خواهد بود. از این رو مارک کارنی، رئیس بانک مرکزی انگلیس در نخستین سخنرانی سال جدید خود احتمالا در خصوص دیدگاه‌های خود نسبت به چشم انداز اقتصاد این کشور پس از برگزیت صحبت خواهد کرد. وی هفته گذشته اعلام کرده بود، بانک مرکزی انگلیس پیش بینی اقتصادی خود برای نیمه دوم سال جدید میلادی را افزایش خواهد داد.
بسیاری از تجار نیز همانند تحلیلگران اقتصادی شانس بیشتری برای افزایش نرخ بهره در انگلیس قائل هستند. کالوم پیکرینگ، کارشناس "برنبرگ بانک" لندن در این‌باره اظهار داشت: اگرچه این اتفاق به این زودی رخ نخواهد داد، اما احتمال آن در آینده وجود دارد. وی ادامه داد: اگر روند افزایش قیمت‌ها و تورم به همین منوال پیش برود، بانک مرکزی انگلیس باید دست از موضع بی طرفانه فعلی خود بردارد و به سمت افزایش نرخ بهره پیش برود. در این صورت افزایش نرخ بهره در اواخر سال 2017 یکی از شگفتی‌های امسال خواهد بود.