• جمعه، 28 تیر 1398
  • Friday 19 July 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / بورس / گزارش  -  شماره خبر: 1617  -  17 اسفند 1395 ساعت 21:15

بررسی مدل‌های کم‌هزینه فعالیت در بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بورسی با پول اندک!
آفتاب اقتصادی: بسیاری معتقدند که در بدو ورود به بازار سرمایه میزان سرمایه به نیت سرمایه‌گذار بستگی دارد، نباید از سرمایه و پس‌انداز اصلی‌تان خرج فعالیت در بورس شود. اما پرسش اصلی برای بسیاری از مبتدی‌ها این است که در ابتدا آیا می‌توان با مبالغ ناچیز سرمایه‌گذاری کرد ؟. بدیهی است مدل‌ها و راهنمایی‌های برای سرمایه‌گذاری‌های اندک نیز وجود دارد.  در بورس، زمان و انتظار شما از بازده سرمایه‌گذاری مهم است و تعیین‌کننده میزان سرمایه‌گذاری شما نیز ممکن است باشد.
ابتدای ورود
اگر در ابتدای ورود به بورس شما قصد دارید تا سرمایه‌گذاریتان بیشتر از دو سال باشد شما یک سرمایه‌گذاری بلندمدت انجام داده‌اید.  درصورتی‌که پول خود را به‌صورت مستقیم یا از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری در بورس سرمایه‌گذاری کنید، ارزش سرمایه‌گذاری شما ممکن است در دوره‌های زمانی کوتاه دچار نوسان شود، اما در یک بازه زمانی طولانی‌تر، بازده متوسّط شما از آنچه توسط گزینه‌های دیگر نظیر بانک و مسکن عایدتان می‌شود، بیشتر خواهد بود. سهام یا سرمایه‌گذاری شما در صندوق ممکن است یک‌سال تا ۴۵% رشد کند، سال بعد تا ۱۰% افت کند و سپس دوباره رشد کرده و به ۲۵% برسد و این روند همین‌طور ادامه داشته باشد. پس سرمایه‌گذاری در بورس مانند حساب پس‌انداز یا گواهی سپرده بانکی، ساده نخواهد بود. اما، وقتی شما ۲۰ سال از حضور در دنیای بورس را گذرانده باشید، احتمال می‌رود که در پایان با یک گنج واقعی روبه‌رو شوید. تنها به شرطی که اندکی ریسک‌پذیر باشید و ماهیانه مقداری از درآمد خود را به سرمایه‌گذاری در بورس اختصاص دهید.

سرمایه‌گذاری ماهانه
چون شما ماهیانه ۱۰۰ تومان سرمایه‌گذاری می‌کنید، بنابراین هم در زمان‌های خوب و هم در زمان‌های بد سهام می‌خرید. در زمان‌های خوب ارزش سهام شما افزایش می‌یابد. به‌طور مثال، فرض کنید شروع به خرید سهمی می‌کنید که قیمت آن ۲۰ تومان است. شما مجموعاً پنج سهم با قیمت ۱۰۰ تومان می‌خرید. در سال اول، عملکرد سهم شما خوب بوده و قیمت هر سهم به ۲۵ تومان افزایش می‌یابد. در ابتدای سال دوم تنها می‌توانید ۴ سهم با همان سرمایه‌گذاری ۱۰۰ تومانی بخرید، اما به‌هرحال خوشحال هستید. پنج سهم شما افزایش ارزش داشته و ارزش فعلی آن‌ها ۱۲۵ تومان است، یعنی شما درآمد ۲۵ تومانی کسب کرده‌اید. به‌این‌ترتیب اگرچه شما با همان میزان سرمایه‌گذاری، سهام کمتری می‌خرید، اما همین افزایش ارزش باعث خوشحالی شما می‌شود. پس اگرچه در زمان‌های خوب، شما می‌توانید صاحب سهام کمتری شوید و این می‌تواند پتانسیل سود در آینده را کاهش دهد، اما از سوی دیگر شما یک درآمد عالی روی مجموع سرمایه‌گذاریتان نیز به‌دست می‌آورید؛ اما داستان در اینجا خلاصه نمی‌شود. شما قرار است ماهیانه ۱۰۰تومان سرمایه‌گذاری کنید. پس بیایید به جزئیات بیشتر سرمایه‌گذاری شما بپردازیم. پس به جدول زیر توجه کنید:
حالا فرض کنید قیمت هر سهم از ۲۰تومان به ۱۹ تومان در‌ماه اول کاهش پیدا کند. شما یک ضرر ۵ تومانی از سرمایه‌گذاری‌ماه اوّلتان داشته‌اید. ‌ماه دوّم شما سهام را با قیمت ۱۹ تومان خریدید، یعنی ۵، ۲۶ سهم. ‌ماه سوم قیمت هر سهم به ۱۵ تومان می‌رسد مجموع زیان شما تا پایان‌ماه دوم ۴۶ تومان است و شما همچنان به سرمایه‌گذاری در بورس ادامه می‌دهید و در این‌ماه ۶، ۶۷ سهم دیگر می‌خرید. این روند ادامه پیدا می‌کند و همراه با کاهش یا افزایش قیمت سهام، سرمایه‌گذاری شما همچنان ادامه پیدا می‌کند و مجموع سود یا زیان شما هم در نوسان است.
اگر شما خونسردی خود را حفظ کنید و در شرایط افت بازار هم به برنامه خود پای‌بند باشید، سهام بیشتری در قبال پولتان می‌خرید و وقتی بازار به جایگاه اولیه خود بازمی‌گردد این سهام اضافی مجموع سود سرمایه‌گذاری شما را تقویت می‌کند. به همین دلیل بازار بورس برای کسانی که می‌خواهند به‌طور مرتب سرمایه‌گذاری کنند، سود درازمدت بیشتری نسبت به سایر بازارها خواهد داشت.
با سود نقدی دریافتی از سهام چه کنیم؟
بسیاری از شرکت‌ها درصدی از سود ناشی از فعالیت‌های خود را به‌صورت نقدی بین سهامداران تقسیم می‌کنند. حال شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری مجدد سودهای دریافتی در سهام شرکت موقعیت خود را تقویت کنید و بیشتر سود کنید. با این کار شما می‌توانید مکانیزم بهره مرکب را برای سهام موجود در سبد سهام خود ایجاد کنید.
مکانیزم بهره مرکب چطور باعث رشد بیشتر سرمایه‌گذاری می‌شود؟
در دنیای مالی دو نوع بهره وجود دارد. یکی بهره ساده و دیگری بهره مرکب.
وقتی در یک سپرده بانکی یک میلیون تومانی با سود سالانه ۲۴ درصدی سرمایه‌گذاری می‌کنید، شما فقط سود اصل سپرده خود را دریافت می‌کنید. به این معنی که سپرده شما در حسابی جداگانه ذخیره می‌شود ولی سود حاصل از سپرده به‌حساب دیگری واریز می‌شود و بهره‌ای به سود سپرده شما تعلق نمی‌گیرد. این قاعده به علت پیروی از اصول بانکداری اسلامی شکل گرفته است. در بهره مرکب سود سپرده در پایان‌ماه اول به همان حسابی که اصل سپرده قرار دارد واریز می‌شود و چنانچه شما سود‌ماه اول را برداشت نکنید، بهره‌ای که در‌ماه دوم به شما تعلق می‌گیرد شامل اصل سپرده و سود‌ماه اول است. به این صورت رشد سرمایه‌گذاری شما به‌صورت تصاعدی در خواهد آمد. حال بیایید با تشریح مثال بالا دو حالت فوق را با هم مقایسه کنیم:
1. سود سپرده را مجدداً سرمایه‌گذاری نکنید:
در این صورت شما یک میلیون تومان سرمایه‌گذاری می‌کنید و ماهیانه مبلغ ۲۰۰۰۰ تومان سود دریافت می‌کنید (نرخ بهره ماهیانه ۲ درصد است). با این اوصاف در پایان هر‌ماه به شما ۲۰۰۰۰تومان تعلق می‌گیرد. مثلاً در پایان‌ماه سوم شما صاحب ۱۰۶۰۰۰۰ تومان هستید.
دو: سود سپرده را با همان نرخ مجدداً سرمایه‌گذاری کنید:
در این صورت در پایان‌ماه اول شما صاحب ۱۰۲۰۰۰۰ تومان هستید. چنانچه این مبلغ را دوباره با نرخ سالانه ۲۴ درصد سرمایه‌گذاری کنید این بار سود ۲. درصدی به کل اندوخته شما یعنی ۱۰۲۰۰۰۰ تومان تعلق می‌گیرد و در پایان‌ماه دوم کل سرمایه شما به ۱۰۴۰۴۰۰ تومان می‌رسد. به همین ترتیب در پایان‌ماه سوم سرمایه شما ۱۰۶۱۲۰۸ تومان می‌شود و این یعنی ۱۲۰۸ تومان بیشتر از حالت بهره ساده!
همان‌طور که پیش‌ازاین گفتیم قاعده بهره مرکب به علت ماهیت ربوی بودن آن در بانکداری اسلامی مورد پذیرش نیست؛ اما در دنیای بورس شما می‌توانید سود نقدی ناشی از سرمایه‌گذاری در سهام را مجدداً در سهام شرکت سرمایه‌گذاری کنید و به‌این‌ترتیب منافع بیشتری کسب کنید.
سایر عوامل
ممکن است در واقعیت نتیجه کار آن‌طور که محاسبات نشان می‌دهند، دقیق از آب درنیایند. به‌هرحال سرمایه‌گذاری در بورس هزینه‌هایی خواهد داشت.
هزینه کارمزد کارگزاری یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری تاثیر اندکی بر محاسبات خواهد گذاشت. همین‌طور امکان سرمایه‌گذاری مجدد سود دریافتی به سرعت و بدون فوت زمان امکان‌پذیر نیست. قطعاً تقسیم سهم به‌صورت اعشاری هم امری غیرممکن است و شما ناچار هستید یک‌ماه کمتر و‌ماه دیگر بیشتر سرمایه‌گذاری کنید.
در عمل ممکن است شما نتوانید با مبالغ کمی نظیر صد هزار تومان در ماه، در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنید. چراکه واحدهای صندوق‌ها معمولاً گران هستند و این باعث می‌شود شما چند‌ماه پس‌انداز کنید و سپس با مجموع مبلغ پس‌اندازشده یک واحد از صندوق موردنظر خود را بخرید. پیشنهاد به شما این است که یک برنامه‌ریزی دقیق برای سرمایه‌گذاری در بورس داشته باشید. ماهانه مبلغی را به سرمایه‌گذاری اختصاص دهید و خود را ملزم به اجرای برنامه‌تان کنید.
نترسید…
آموزش ببینید و سرمایه‌گذاری کنید. مطمئناً ریسکی که باهدف باشد پاداش شیرینی برای شما به ارمغان خواهد داشت.