• سه شنبه، 28 خرداد 1398
  • Tuesday 18 June 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل / بورس  -  شماره خبر: 1575  -  17 اسفند 1395 ساعت 14:24


بی‌اعتنایی بازارهای سهام آسیا به ضعف وال استریت

بازارهای سهام آسیا روز سه شنبه صعود کردند و از بازارهای نیویورک که به دلیل نگرانی نسبت به توانایی رئیس جمهور آمریکا برای متمرکز شدن به سیاستهای اقتصادی روز گذشته سقوط کرده بودند، متفاوت ظاهر شدند.

 شاخص ام اسی سی آی بازارهای سهام آسیا اقیانوسیه بجز ژاپن پس از عقب نشینی در اوایل معاملات، ۰.۶ درصد رشد کرد.

نیک‌کی ژاپن با ۰.۲ درصد کاهش بسته شد. شاخص سهام استرالیا که تحت تاثیر انتظارات برای ثابت ماندن نرخ بهره در نشست سیاست پولی بانک مرکزی استرالیا در سطح ضعیفی گشوده شده بود، ۰.۳ درصد افزایش یافت. شاخص هانگ سنگ در هنگ کنگ ۰.۳ درصد رشد کرد، در حالیکه شانگهای کامپوزیت در سرزمین اصلی چین ثابت بود. کسپی کره جنوبی ۰.۵ درصد افزایش داشت.

به گفته جیمز وود، تحلیلگر سرمایه گذاری جهانی در شرکت ریوکین استرالیا، معکوس شدن حرکت بازارهای سهام آسیا در روز سه شنبه اندکی مایه تعجب بود. وی این تغییر روند حرکت را تا حدودی به این دیدگاهها نسبت داد که ترامپ اکنون در حال پیشرفت در عمل به وعده‌هایش است.

شاخصهای سهام آمریکا روز دوشنبه برای دومین روز متوالی در سطح ضعیف‌تری بسته شدند. شاخص استاندارد اند پورز ۵۰۰ به میزان ۰.۳ درصد، داوجونز اینداستریال اوریج ۰.۲ درصد و نزدک کامپوزیت ۰.۴ درصد اُفت کردند.

بازارهای سهام اروپایی روز دوشنبه عقب نشینی کردند و ارزش سهام دویچه بانک پس از اینکه این وام دهنده آلمانی برنامه‌اش برای تهیه هشت میلیارد یورو نقدینگی را اعلام کرد، ۷.۹ درصد سقوط کرد.

بازارهای سهام جهانی ماه میلادی جاری تحت تاثیر انتظارات برای افزایش نرخهای بهره آمریکا به رکورد بالایی صعود کرده اند.

شاخص دلار آمریکا که این ارز را در برابر سبدی از شش ارز بزرگ دنبال می کند، ثابت بود و در ۱۰۱.۶۱ واحد ایستاد.

یورو پس از اُفت ۰.۴ درصدی که روز دوشنبه پیدا کرد، در معاملات روز جاری۰.۱ درصد در برابر دلار آمریکا افزایش یافت و ۱.۰۵۸۹ دلار معامله شد.

دلار در برابر ین ژاپن ثابت بود و ۱۱۳.۹۱۵ ین معامله شد و دلار استرالیا با ۰.۵ درصد افزایش، ۰.۷۶۲ دلار معامله شد.

بر اساس گزارش رویترز، در بازارهای کالا، قیمت‌های نفت در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به رشد تولید نفت خام آمریکا که کاهش تولید اوپک را جبران می کند، اندکی کاهش یافت. نفت خام آمریکا ۰.۱ درصد عقب نشینی کرد و به ۵۳.۱۳ دلار در هر بشکه رسید و نفت برنت که مبنای قیمت بازار بین‌المللی است، با ۰.۲ درصد کاهش، ۵۵.۹۰ دلار معامله شد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری پس از اینکه در معاملات روز گذشته ۰.۸ درصد اُفت کرد، در ۱۲۲۵.۴۶ دلار ثابت بود./ایسنا