• یکشنبه، 17 فروردین 1399
  • Sunday 5 April 2020
گروه خبر: خودرو  -  شماره خبر: 1555  -  17 اسفند 1395 ساعت 12:49


رونمایی خودروی خودران فولکس واگن در نمایشگاه ژنو

فولکس واگن در راستای تلاش برای پیشگامی در عرصه فناوری‌های جدید و پشت سرگذاشتن رسوایی آلایندگی دیزلی، یک خودروی کاملا خودران در نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی کرد.

 بزرگ‌ترین خودروساز اروپا اعلام کرد برای احیا از رسوایی تقلب در تست‌های آلایندگی دیزلی و بهبود وجهه اش، میلیاردها یورو در خودروهای برقی، خدمات خودروی اشتراکی و رانندگی اتوماتیک سرمایه‌گذاری خواهد کرد و بیش از ۳۰ مدل برقی تا سال ۲۰۲۵ عرضه می‌کند.

خودروی خودران مفهومی فولکس واگن سدریک نام دارد و پیشگام مدل‌هایی خواهد بود که فولکس واگن در سال‌های آینده عرضه می‌کند.

ماتیاس مولر، مدیر عامل فولکس واگن، در آستانه نمایشگاه سالانه خودروی ژنو اظهار کرد: این شرکت متخصصان عالی را استخدام کرده و میلیاردها یورو بر روی رانندگی اتوماتیک هزینه می‌کند.

سدریک می‌تواند چهار سرنشین را حمل کرده و برای ناوگان‌های تاکسی‌های آنلاین و همچنین مصرف‌کنندگان شخصی مورد استفاده قرار گیرد.

غول اینترنتی گوگل در فناوری خودران پیشتاز بود و در سال ۲۰۱۵ نمونه اولیه از یک خودروی خودران را رونمایی کرد، اما از آن زمان از سوی شرکت‌های مختلف از اوبر گرفته تا اپل و همچنین و خودروسازان سنتی در این عرصه به چالش کشیده شده است.

 خودروسازان و تامین‌کنندگان آنها بر روی مجموعه فناوری‌های مختلفی شامل دوربین‌ها، رادار و فناوری لیدار برای فراهم کردن قابلیت رانندگی اتوماتیک در خودروهایشان کار می‌کنند، اما این خودروها ممکن است با عرضه به بازار سال‌ها فاصله داشته باشند.

 براساس گزارش رویترز،  مرسدس بنز دو سال قبل خودروی لوکس مفهومی F ۰۱۵ که تمام اتوماتیک بود را رونمایی کرد. تویوتا اعلام کرده است انتظار ندارد ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال آینده شاهد استفاده گسترده از خودروهای تمام اتوماتیک باشد در حالی که فورد قصد ندارد چنین خودروهایی را تا سال ۲۰۲۵ یا پس از آن برای مصرف‌کنندگان عرضه کند./ایسنا