• جمعه، 28 تیر 1398
  • Friday 19 July 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل / گزارش  -  شماره خبر: 154  -  26 دی 1395 ساعت 19:00

مدیر کل اقتصاد و دارایی یزد:

شرکت‌های معتبر بین‌المللی متقاضی سرمایه‌گذاری در یزد هستند
آفتاب اقتصادی-مریم مظفری: نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان یزد با اشاره به ظرفیت‌های خوب سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های نو و خورشیدی در استان گفت: شرکت‌های معتبر بین‌المللی متقاضی سرمایه‌گذاری در یزد و بویژه در تولید انرژی خورشیدی هستند.
به گزارش روابط عمومی‌اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد، «علی نمازی» در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه استان با موضوع «اقتصاد و سرمایه‌گذاری» افزود: سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدید پذیر از جمله اولویت‌های استان می‌باشد.
وی اشتغالزایی در زمینه انرژی خورشیدی را خوب ارزیابی کرد و گفت: تاکنون اقدامات خوبی برای جذب سرمایه‌گذار در این بخش انجام و نسبت به مکان‌یابی لازم در این بخش اقدام شده است.
وی با اشاره استقبال خوب فعالان اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در یزد، همکاری دستگاه‌های مختلف برای جذب سرمایه‌گذار در استان، ارائه مشوق‌های لازم و تسهیل در امور مربوط به آن و همچنین تعامل این اداره کل با فعالان اقتصادی و صاحبان سرمایه را یاد آور شد و اظهار کرد: مجموعه‌های لازم نهایت همکاری را در این بخش دارند. وی با اشاره به نقش سرمایه‌گذاری در رونق اقتصادی، افزایش تولید،کاهش نرخ بیکاری گفت: طی دو سال گذشته توجه خوبی به سرمایه‌گذاری در استان شده و اقدامات اساسی در این زمینه صورت گرفته است.
وی ایجاد و راه‌اندازی مرکز خدمات سرمایه‌گذاری در استان، مرمت و بازسازی ساختمان این مرکز، تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری و برگزاری 14نشست سرمایه‌گذاری به ریاست استاندار را از جمله اقدامات انجام شده در راستای جلب توجه مسئولان به اهمیت مقوله سرمایه‌گذاری بیان کرد. نمازی از راه‌اندازی پنجره واحد فیزیکی برای جذب سرمایه‌گذاری در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری خبر داد و گفت: این مجموعه ضمن حمایت از این بخش، زیرساخت‌های لازم را برای سرمایه‌گذاری فراهم و امور مربوط به آن را تسهیل می‌کند. وی اعتبارسنجی شرکت‌های متقاضی سرمایه‌گذاری در استان و تلاش برای جذب سرمایه‌های آنان را از دیگر فعالیت‌های انجام شده برشمرد و تصریح کرد: خوشبختانه طی دو سال گذشته نگاه استان به این بخش معطوف است و به دلیل حمایت‌های استانی شاهد رشد و رونق آن هستیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش منابع مالی مورد نیاز برای اجرای طرح‌های آماده سرمایه‌گذاری در استان را 22 هزار میلیارد تومان بیان کرد و گفت: فعالان اقتصادی که اقدام به سرمایه‌گذاری در این استان کنند از مشوق‌ها و حمایت‌های لازم از جمله در بخش گمرکی، بانکی و مالیاتی برخوردار می‌شوند.
مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد، از تلاش برای تصویب شیوه‌نامه مرکز خدمات سرمایه‌گذاری در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خبر داد و گفت: گرچه اقدامات خوب و موثری در زمینه جذب سرمایه‌گذاری در استان انجام شده است؛ اما معتقدیم هنوز در ابتدای راه هستیم و این بخش نیازمند توجه بیشتر است.
این مقام مسئول با بیان اینکه نوع سرمایه‌گذاری برای مسئولان استان مهم است خاطر نشان کرد: اینکه یزد در برخی شاخص‌ها به عنوان قطب کشور مطرح باشد اقدام خوبی است؛ اما این موضوع باید بر اساس مسیر مشخص و برنامه مدون باشد و مقدمه این امر، تدوین نقشه راه سرمایه‌گذاری در استان می‌باشد.
وی همچنین سرمایه‌گذاری در بخش میراث فرهنگی و گردشگری را با توجه به وجود ظرفیت‌های آن در استان ضروری دانست و جهت‌گیری استان را در این بخش مثبت ارزیابی کرد و گفت: جذب توریسم و گردشگر محور توسعه استان می‌باشد و باید تلاش کنیم تا از حمایت‌های لازم برخوردار شود.
در این نشست مدیران و رسانه‌ها و خبرنگاران استان پیشنهادات و نظرات خود را در خصوص مسائل مختلف اقتصادی و سرمایه‌گذاری مطرح کردند. حمایت از سرمایه‌های خرد و واحدهای تولیدی کوچک، لزوم جلوگیری از فرار سرمایه از استان، اعتبار سنجی شرکت‌های متقاضی سرمایه‌گذاری در استان، استفاده از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری روستاها در جهت ایجاد اشتغال، لزوم تعامل بیشتر با دستگاه‌های مختلف برای جذب سرمایه‌گذاری، لزوم رفع مشکلات مالی و بانکی واحدهای صنعتی و تولیدی، ساماندهی و رصد اعتبارات دستگاه‌های اجرایی از جمله مباحث طرح شده توسط رسانه‌های استان بود که مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان در این زمینه توضیحاتی را ارائه کرد.