• شنبه، 29 تیر 1398
  • Saturday 20 July 2019
گروه خبر: بورس  -  شماره خبر: 1537  -  16 اسفند 1395 ساعت 20:39


سامانه سهام عدالت از امروز راه اندازی شد
سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.ir از امروز مورخ17/12/ 1395 برای مشمولین و دریافت صورت‌حساب مربوطه راه اندازی خواهد شد.
سامانه سهام عدالت با بانک اسامی‌و اطلاعات مشمولان سهام عدالت مرتبط بوده و خدمات آن به شرح ذیل است:
" اعلام مشمول بودن یا نبودن هر فرد در طرح سهام عدالت".
" اعلام وضعیت متوفی بودن مشمول ".
" صدور صورت وضعیت تسویه اقساط مشمول ".
" صدور قبض پرداخت مانده ارزش تسویه نشده سهام عدالت".
کلیه مشمولین که در دوره ده ساله اجرای طرح سهام عدالت از ابتدای سال1385 تا پایان سال1394 ثبت نام شده قطعی در تعاونی‌های سهام عدالت شهرستان‌ها بوده اند، می‌توانند با مراجعه به این سامانه، ضمن کسب اطلاع از مشمول بودن، صورت وضعیت تسویه اقساط خود را مشاهده یا از آن نسخه چاپی تهیه کنند.
افرادی که طی سال‌های 1385 تا 1394 در طرح سهام عدالت ثبت نام اولیه نموده اند، لیکن فرآیند ثبت نام خود را پس از دریافت دعوت نامه، تکمیل فرم اطلاعات و مراجعه به شرکت‌های تعاونی سهام عدالت شهرستان‌ها در سال‌های مزبور ، تکمیل نکرده و ثبت نام نهایی نشده اند، مشمول سهام عدالت محسوب نمی‌شوند.
مشخصات هویتی کلیه مشمولین سهام عدالت تا دی ماه سال 1395 از طریق پایگاه سازمان ثبت احوال کشور اخذ و به روزرسانی شده است و آخرین مشخصات هویتی مزبور ملاک عمل در اعلام وضعیت مشمولین و ارایه صورت وضعیت تسویه اقساط می‌باشد.
با توجه به شروع ارایه خدمات سامانه سهام عدالت از هفدهم اسفند ماه جاری و به منظور ایجاد شرایط مطلوب جهت استفاده از سامانه در روزهای ابتدایی فعالیت آن، رقم سمت راست شماره ملی(کد ملی) به عنوان عدد مجاز جهت مراجعه به سامانه طی دوره ده روزه اول فعالیت آن تعیین شده است. بر این اساس، جدول زمان‌بندی مراجعه به سامانه سهام عدالت طی ده روز اول فعالیت آن مطابق زیر است:
جدول زمان‌بندی مجاز برای مراجعه به سامانه سهام عدالت در ده روز شروع فعالیت سامانه
 
 پس از برنامه ده روزه اول فعالیت سامانه،تا پایان شهریورماه 1396 کلیه مراجعه کنندگان بدون محدودیت در عدد سمت راست کد ملی خود اجازه ورود به سامانه را دارند.
پرداخت‌های مشمولین سهام عدالت در این مرحله فقط از طریق شعب بانک ملی ایران یا از منوی پرداخت قبوض دستگاه‌های خودپرداز این بانک صورت می‌گیرد و مشمولین می‌توانند مبلغ مورد نظر خود را با استفاده از شناسه پرداخت و معادل مبلغ درج شده در قبض پرداخت که از سامانه سهام عدالت دریافت می‌کنند و با در اختیار داشتن این مبلغ، پرداخت کنند. پرداخت هرگونه وجهی درخصوص سهام عدالت به جز از طریق بانک ملی ایران و خارج از دو حالت فوق غیرقانونی است.
به مشمولین محترم سهام عدالت و سایر مردم عزیز کشور اکیدا توصیه می‌شود در فرآیند اجرای طرح ساماندهی سهام عدالت از پرداخت هرگونه وجه به افراد ناشناس اعم از مراجعان حضوری به درب منازل یا از طریق واریز پول به حساب سایت‌های اینترنتی و  شبکه‌های اجتماعی و نظیر آن به طور جدی اجتناب کنند.همچنین اعلام می‌شود هر گونه معامله و خرید و فروش سهام عدالت و یا اقدامات مشابه کاملا غیرقانونی بوده و بلااثر می‌باشد.