• پنجشنبه، 6 تیر 1398
  • Thursday 27 June 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل / گزارش  -  شماره خبر: 153  -  26 دی 1395 ساعت 19:30

ضعف بهره وری دربریتانیا

برگزیت، بریتانیا را به کجا خواهد برد؟
آفتاب اقتصادی- الهام علائی: بهره وری در بریتانیا پس از بحران مالی رشد اندکی داشت و اکنون 35 درصد نسبت به آلمان و 30 درصد نسبت به ایلات متحده عقب است.افت بهره وری بریتانیا در مقایسه با سایر اقتصاد‌های توسعه یافته، به پاشنه آشیل اقتصاد بریتانیا تبدیل شده است. چندین دهه است که رهبران  احزاب محافظه کار و کارگر با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

بهره وری شاخصی است که نشان می‌دهد یک کشور در ارائه کالاها و خدمات تا چه اندازه موفق است. از نظر فنی، بهره‌وری به میزان تولید در هر واحد ورودی اطلاق می‌شود که بر اساس نیروی کار یا ساعت‌های کاری محاسبه می‌شود. به عبارت ساده، بهره وری به معنی برآورد میزان ورودی و خروجی است. این شاخص در برخی بخش‌ها به راحتی قابل اندازه گیری است. اما در سایر بخش‌های اقتصادی، ارزیابی آن دشوارتر و گاهی غیر ممکن است. از طرف دیگر، راهکارهایی وجود دارد که یک شرکت می‌تواند توسط آنها میزان بهره وری خود را بهبود بخشد. به عنوان مثال می‌تواند روی ماشین‌آلات جدیدی سرمایه گذاری کند که موجب کارآمدی بیشتر تولید می‌شوند؛ یا اینکه کارمندان جدیدی با مهارت بیشتر استخدام کند؛ یا اینکه به کارگران آموزش‌هایی دهد تا آنها از تجهیزات به بهترین شکل بهره برداری کنند.  
افزایش بهره وری موجب بهبود استانداردهای زندگی می‌شود. متوسط افزایش سالیانه بهره وری در بریتانیا برای سال‌های بسیاری حدود 2 درصد بود. هرچند در تاریخ اقتصادی این کشور، دوره‌هایی وجود داشته که این نرخ در آنها کمتر یا بیشتر بوده است. از اوایل دهه 90، دفتر شاخص‌های آماری ملی بریتانیا به طور سالیانه میزان بهره وری بریتانیا را با نرخ جهانی آن مقایسه می‌کند. مطابق آمار این مرکز، بهره وری بریتانیا 9 درصد پایین تر از متوسط بهره وری شش عضو دیگر گروه هفت ( ایالات متحده، ژاپن، آلمان، فرانسه، ایتالیا و کانادا ) بود؛ این فاصله در زمان بحران مالی سال 2007 به 4 درصد کاهش یافت. اما از آن پس، بهره وری بریتانیا رشد اندکی داشته و درنتیجه فاصله آن با سایر اعضای گروه هفت به 18 درصد افزایش یافته است. این فاصله با آلمان 35 درصد و با ایالات متحده 30درصد است.

احتمال افت چشمگیر بهره وری بریتانیا
برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که احتمال افت چشمگیر بهره وری در آینده بریتانیا وجود دارد. از جمله عوامل موثر در پیش بینی آنها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: عدم گرایش شرکت‌ها به سرمایه گذاری به دلیل وجود نیروی کار ارزان غیر حرفه ای؛ کیفیت نامناسب جاده‌ها، راه آهن و خطوط هوایی بریتانیا؛ افت شدید بخش مالی به عنوان منبع مشاغل پربازده در زمان رونق اقتصادی بعد از بحران 2007؛ و تخصیص نادرست سرمایه به شرکت‌هایی که منافع آنها از طریق نرخ‌های سود بسیار کم تامین می‌شود. دولت بریتانیا طی بیانیه خود در فصل پاییز اعلام کرد که ارتقای بهره‌وری، اساسی ترین چالش اقتصادی بلند مدت بریتانیاست. فیلیپ‌هاموند زیر ساخت‌های بهتر، فناوری بالاتر و مهارت‌های بیشتر را برای اجرای این امر ضروری می‌داند. به همین دلیل در اظهارات خود از میزان سرمایه گذاری در راستای بهره وری ملی پرده برداری کرد، اما این هدفی است که نیازمند تعهد و سرمایه گذاری بلند مدت است.

پیامدهای برگزیت
از سوی دیگر پس از رای تاریخی به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بدبینی به چشم انداز اقتصادی انگلیس به شدت افزایش یافته است. تصمیم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا این کشور را به ناآرامی‌سیاسی سوق داده و موجب کاهش ارزش واحد پولی پوند و بی‌اعتمادی شدید به آینده تجاری بریتانیا دراین اتحادیه  شده است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند برگزیت باعث رکود اقتصادی در بریتانیا خواهد شد. از یک نظر می‌توان نتیجه رفراندوم ماندن یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را یک خودزنی برای این کشور توصیف کرد. آینده بریتانیا به لحاظ سیاسی و اقتصادی مبهم و غیرشفاف شده است. برگزیت موجب افزایش شکاف بهره وری اقتصادی بریتانیا و سایر کشورهای گروه7 گردیده است. این شرایط مناسبی برای صاحبان سرمایه و کسب و کار نیست. بسیاری از سرمایه‌ها از لندن به بازارهای اروپایی یعنی فرانکفورت آلمان و پاریس حرکت خواهند کرد. این موضوع تاثیر منفی بر اقتصاد جهان بویژه اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه دارد.
نوآوری در صنایع:
راهکار نجات بریتانیا از بحران کنونی
این همه در حالی است که برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند راهکار نجات اقتصاد بریتانیا، نوآوری در بخش صنعت است. صنعت می‌تواند بیش از هر بخش دیگری منجر به نجات بریتانیا از بحران اقتصادی کنونی شود. نزدیک به یک دهه است که نوآوری موجب رشد فزاینده بخش صنعت شده و تاثیر آن بر اقتصاد بریتانیا غیر قابل چشم پوشی است. به گفته نخست وزیر بریتانیا سه عامل مهم بر اقتصاد کنونی بریتانیا موثر هستند: استراتژی‌های صنعتی جدید، انسجام اجتماعی بیشتر و بخش مثبت مذاکرات برگزیت. این اظهارات نشان دهنده اهمیت بخش صنعت در اقتصاد بریتانیا می‌باشند. ارقام نهایی نظرسنجی اعضای فدراسیون صنایع خلاق که در اوایل تابستان برگزار شد، به نوبه خود قابل توجه است. 96 درصد آرا حاکی از گرایش به بقای صنایعی مانند شرکت‌های فیلم سازی و بازی‌های کامپیوتری، بخش دیجیتال، بخش طراحی، صنعت مد، ناشران، موزه‌ها و گالری‌های بزرگ، صنعت معماری و بخش آموزش بود. بنابراین بخش صنعت و بویژه صنایع خلاق، فرصت مناسبی برای نجات بریتانیا محسوب می‌شوند. بسیاری از شرکت‌های تجاری بریتانیا، مبتکر و کارآفرین هستند. از سوی دیگر، ارتباط میان فرهنگ و فناوری رو به رشد است. اگر فرهنگ، هنر و صنعت در بریتانیا تحت حمایت دولت قرار گیرد، پیشرفت‌های اقتصادی چشمگیری حاصل خواهد شد.

اساسی ترین مشکل بریتانیا
خروج از اتحادیه اروپاست
در این راستا آفتاب یزد با فریدون مجلسی، کارشناس مسائل بین الملل گفتگویی داشت که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم. مجلسی با اشاره به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به عنوان اساسی ترین مشکل آنها گفت: « اتحادیه اروپا برای عضویت بریتانیا اهمیت بسیاری قائل بود. اما رای عجولانه و عوامانه برگزیت به زیان انگلستان تمام می‌شود. شاید یکی از دلائل چنین تصمیمی‌این است که انگلستان بیش از حد روی نزدیکی روابط با آمریکا حساب می‌کند. در حالی که تنها ماندن در این جهان بزرگ و سرشار از رقابت برای کشوری مانند انگلستان که از نظر مالی و بانکی در اتحادیه اروپا دارای مرکزیت مهمی‌بود، مشکلات فراوانی به همراه خواهد داشت. پس از این انگلستان با سدهای گمرکی مواجه خواهد شد و احتمالا اتحادیه اروپا به دلیل رنجیدگی از این کشور، به سادگی به آنها امتیاز ندهد».
وی ادامه داد:« در صورتی که انگلستان در اثر زیان دیدگی بخواهد به اتحادیه اروپا برگردد، ممکن است امتیازاتی کمتر از زمان حضور خود در اتحادیه دریافت کند. زیرا در شرایط قبل می‌توانست بر سر امتیازات خاصی چانه زنی کند؛ اما اکنون این فرصت چانه زنی نیز تضعیف شده است».
این کارشناس مسائل بین الملل افزود: «انگلستان در طول دو یا سه قرن گذشته از بازار امپراتوری عظیم خود بهره مند بود؛ اما اکنون آن امپراتوری وجود ندارد. در حال حاضر این کشور ارتباطات محدودی با استرالیا و نیوزیلند و کانادا دارد؛ ولی انحصار بازارهای این کشورها را بتدریج از دست داده است. انگلستان باید در شرایط اقتصادی و سیاسی خود تجدیدنظر و ارتباطات گذشته خود را مرور کند تا میزان مبادلات قبلی این کشور با اروپا بخصوص آلمان و فرانسه مشخص شود. همچنین انگلستان باید به وضعیت جغرافیایی خود و فاصله از بازارهای متصل به اروپا و روسیه به عنوان یک بازار مهم توجه کند».

دنیای انحصاری به دنیای رقابتی تبدیل شده است
مجلسی ادامه داد:« دنیای امروز سرشار از رقابت است. تمامی‌کشورهای جهان درگیر این رقابت بین‌المللی شده اند و انگلستان هم از این رقابت مستثنا نیست. دنیای انحصاری به دنیای رقابتی تبدیل شده است. تنها ماندن انگلستان باعث آسیب پذیری بیشتر این کشور در جهان خواهد شد». بنابراین با ادامه روند کنونی، مشکلات اقتصادی انگلستان و در نتیجه مشکلات اقتصادی بقیه کشورهای توسعه یافته نیز بیشتر خواهد شد؛ زیرا تمامی‌کشورهای جهان با یکدیگر در ارتباط هستند».
وی در ادامه سخنانش گفت:« انگلستان نمی‌تواند با تداوم انحصارات از بحران کنونی خارج شود. این کشور باید تلاش کند خود را با سطح رقابت پذیری دیگران مطابقت دهد. انگلستان باید سعی کند از سطح توقعات عمومی‌بکاهد؛ به گونه‌ای که یک فرد انگلیسی مانند یک فرد آسیایی زندگی کند و سطح تجملات در زندگی مردم این کشور کاهش یابد؛ چرا که تجملات با روند افزایش جمعیت کنونی سازگار نیست. بنابراین این کشور باید تلاش کند خود را با واقعیت‌های موجود تطبیق دهد» .

متوسط افزایش سالیانه بهره‌وری در بریتانیا برای سال‌های بسیاری حدود 2 درصد بود. هرچند در تاریخ اقتصادی این کشور، دوره‌هایی وجود داشته که این نرخ در آنها کمتر یا بیشتر بوده است

دنیای امروز سرشار از رقابت است. تمامی‌کشورهای جهان درگیر این رقابت بین‌المللی شده‌اند و انگلستان هم از این رقابت مستثنا نیست. دنیای انحصاری به دنیای رقابتی تبدیل شده است.  تنها ماندن انگلستان باعث آسیب پذیری بیشتر این کشور در جهان خواهد شد