• پنجشنبه، 6 تیر 1398
  • Thursday 27 June 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل / گزارش  -  شماره خبر: 1519  -  16 اسفند 1395 ساعت 18:28

کارشناسان از عدم تحقق وعده‌های اقتصادی ترامپ خبر می‌دهند:

غبار غم بر چهره اقتصاد آمریکا
آفتاب اقتصادی: با آغاز دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، آمریکا و جهان شاهد رویدادهای عجیبی هستند که تصور پیامدهای آنها برای سیاست‌مردان و اقتصاددانان ترسناک به نظر می‌رسد. صرف‌نظر از سخنان پوپولیستی و جنجال برانگیز ترامپ، نمی‌توان از تاثیر گفتار و تصمیمات وی به‌عنوان ریاست‌جمهوری بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، بر آینده اقتصادی سایر کشورها غافل بود، اما اینکه ترامپ تا چه حد می‌تواند در تحقق وعده‌های خود موفق باشد، محل بحث بسیاری از کارشناسان اقتصادی است. آنها بر این باور هستند که وعده ترامپ در جهت رسیدن به رشد اقتصادی پنج درصدی آمریکا در سال‌جاری میلادی دور از دسترس خواهد بود. بانک‌های وال‌استریت نیز پیش‌بینی کرده‌اند که امکان رسیدن به چنین رشدی حداقل در نخستین سال آغاز به کار دولت وی میسر نخواهد آمد. همچنین موسسه تحقیقاتی «مورگان چیس» رشد اقتصادی ۱.۹ درصدی را برای سال آینده آمریکا پیش‌بینی کرده است؛ ضمن اینکه «ولز فارگو» و «گلمن‌ساچ» هر کدام رشد اقتصادی ایالات متحده را برای سال ۲۰۱۷ میلادی به ترتیب ۲.۱ درصد و ۲.۲۵ درصد برآورد کرده‌اند. البته بانک «گلمن ساچ» و «UBS» هم رشد شاخص بورس آمریکا را در سال ۲۰۱۷ میلادی در مقایسه با سال قبل از آن، فقط با ۲.۴ درصد افزایش پیش‌بینی کرده‌اند. از سوی دیگر بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که بر خلاف اینکه ترامپ وعده داده بود مسائل داخلی اقتصاد آمریکا را در اولویت‌های خود قرار می‌دهد، ولی اکنون مدام به تنش‌آفرینی در مسائل بین‌المللی مشغول است و این موضوع منجر خواهد شد که رشد اقتصادی مناسبی در اقتصاد آمریکا حاصل نشود؛ چرا که رشد اقتصادی در شرایط ثبات ایجاد خواهد شد.
وعده‌های ترامپ
درباره «کمربند زنگار»
دونالد ترامپ دوران ریاست‌جمهوری خود را در حالی شروع می‌کند که وعده‌های رنگارنگی در خصوص اقتصاد آمریکا داده است. او مدعی است که می‌تواند رشد اقتصادی آمریکا را به سالانه چهار درصد برساند و در یک دهه آینده، ۲۵ میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد کند. او همچنین وعده داده که بخش تولید را احیا کند و دستمزدها را زیاد کند.
اما او این وعده‌ها را با تمرکز بر برخی مناطق خاص در آمریکا مطرح کرد و البته در جریان انتخابات، بیشترین آرا را نیز از ساکنان همین مناطق به‌دست آورد. این مناطق به «کمربند زنگار» شهرت دارند و شامل بخش بالایی شمال‌شرق آمریکا، منطقه دریاچه‌های بزرگ و ایالت‌های غرب میانه می‌شوند. منطقه کمربند زنگار قبلاً از لحاظ صنعتی و فرصت‌های شغلی بسیار فعال بود، اما زوال صنایع زغال‌سنگ و فولاد و نیز جهانی‌شدن باعث کاهش فرصت‌های شغلی در این مناطق شد.
به نقل از واشنگتن پست، ترامپ در دوران کمپین انتخاباتی خود بارها اوباما و دموکرات‌ها را متهم کرد که به این مناطق بی‌توجه بوده‌اند. او به طبقه متوسط سفیدپوست در این ایالت‌ها وعده داد که وضع اقتصادیشان را دگرگون خواهد کرد. برخی وعده‌هایی که ترامپ در این راستا داد، از همین حالا به نظر اقتصاددان‌ها بعید می‌آیند. وعده‌های او از این قرار بودند:

رشد مشاغل تولیدی در کمربند زنگار
یکی از بزرگ‌ترین وعده‌های ترامپ این بود که «بخش تولیدی آمریکا را به‌شکوه سابقش بازگرداند». در عین حال، یکی از علل پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، نفوذ او در ایالت‌های سابقاً صنعتی آمریکا در کمربند زنگار بود و او در ایالت‌های پنسیلوانیا، اوهایو، میشیگان و ویسکانسین آرای زیادی به خود اختصاص داد.
اما بسیاری از اقتصاددان‌ها می‌گویند افزایش مشاغل در بخش تولیدی آمریکا کار آسانی نیست و ترامپ هم نمی‌تواند در این خصوص معجزه کند. مشاغل کارخانه‌ای فقط به خاطر جهانی‌شدن و تجارت آزاد از بین نرفته‌اند، بلکه استفاده بیشتر از ماشین‌آلات باعث شده نیروی کار کمتری لازم باشد. واقعیت این است که کارخانه‌های آمریکایی حالا بیش از هر زمان دیگری مشغول تولید هستند.

کاهش نرخ بیکاری در کمربند زنگار
ترامپ در دوران کمپین تبلیغاتی خود اصرار داشت، دولت اوباما را به بی‌توجهی به مسئله بیکاری در ایالت‌های کمربند زنگار متهم کند و از همین راه، نظر رای‌دهندگان این مناطق را جلب کرد. نرخ بیکاری در ایالت‌های اوهایو، پنسیلوانیا، میشیگان، ویسکانسین و ایندیانا از نرخ بیکاری متوسط کشور بالاتر و حدود پنج درصد است. اما بسیاری از اقتصاددان‌ها می‌گویند بسیار بعید است که ترامپ بتواند این نرخ را به‌راحتی بهبود ببخشد. تغییر ماهیت کار و تولید در این مناطق و کنار گذاشته‌شدن صنایع قبلی، چنین اجازه‌ای را به او نخواهد داد.

دستمزد بیشتر برای مردان سفیدپوست
ترامپ در دوران کمپین ریاست جمهوری‌اش ابایی نداشت از اینکه رای‌دهندگان مشخصی از جمعیت آمریکا یعنی مردان سفیدپوست را نشانه بگیرد و بیشترین امتیازات را روانه آنها کند. او وعده داده که دستمزد بیشتری برای طبقه متوسط مردان سفیدپوست (غیرتحصیل‌کرده) در نظر بگیرد و این مسئله را خطاب به ساکنان ایالت‌های کمربند زنگار نیز مطرح می‌کرد؛ مناطقی که کمتر از شهرهای بزرگ آمریکا شاهد حضور مهاجران رنگارنگ از نقاط مختلف دنیا بوده‌اند.
اقتصاددان‌ها این وعده ترامپ را نیز زیر سئوال می‌برند و می‌گویند دستمزد این گروه جمعیتی خاص، از پیش هم در آمریکا بیشتر از بقیه نیروی کار بوده و تنها مردان سفیدپوست تحصیل‌کرده هستند که از آنها دستمزد بیشتری می‌گیرند.
کاهش فقر
وعده‌های دونالد ترامپ در زمینه کاهش فقر یکی از تناقض‌آمیزترین رویکردهای او را به نمایش گذاشته است. بخش زیادی از فقر در جامعه آمریکا متوجه طبقه آفریقایی- آمریکایی‌ها (سیاه‌پوستان) و نیز هیسپانیک‌ها (از کشورهای آمریکای لاتین) می‌شود؛ یعنی دقیقاً همان گروه‌هایی که ترامپ به وضوح به دلایل نژادی و قومیتی، آنها را آمریکایی نمی‌داند. اقتصاددان‌ها می‌گویند بعید است او هم‌زمان با به‌حاشیه‌راندن تعمدی این گروه‌های نژادی، قادر به کاهش فقر در میان آنها باشد.

افزایش بیمه‌شده‌ها
بیمه یک مسئله اقتصادی است و آنها که در آمریکا بیمه ندارند، با این خطر مواجه‌اند که هزینه‌های درمانی، کل پس‌اندازشان را از بین ببرد یا آنها را به ورشکستگی بکشاند. باراک اوباما در دوران ریاست‌جمهوری‌اش برنامه اوباماکر را اجرایی کرد که بر مبنای آن، مردم باید هزینه بیمه خود را می‌پرداختند وگرنه با مجازات مواجه می‌شدند.
ترامپ در دوران کمپین انتخاباتی خود به‌شدت به این برنامه حمله کرد و پس از رسیدن به قدرت نیز به سرعت یک فرمان اجرایی را امضا کرد تا جلوی بخش‌هایی از آن را بگیرد. نظر اقتصاددان‌ها درباره وعده ترامپ در خصوص «رساندن بیمه به همه» ‌این است که رسیدن به ارقامی بهتر از دوران ریاست جمهوری اوباما در این عرصه بسیار بعید خواهد بود.
در ایالت‌هایی که به ترامپ رای دادند، میزان بیمه‌نشده‌ها از13.5 درصد در سال ۲۰۱۳ به 9.8 درصد در سال ۲۰۱۵ کاهش یافت (که هنوز هم بیشتر از متوسط این درصد در کل آمریکا بود). به گزارش اتاق تهران، ایالت‌هایی که اوباما پیش‌تر رای آورده بود، میزان بیمه‌نشده‌ها از 10.4 درصد در سال ۲۰۱۳ به 6.8 درصد در سال ۲۰۱۵ کاهش یافت. اقتصاددان‌ها می‌گویند بعد از لغو بخش‌هایی از اوباماکر، احتمال اینکه درصد بیمه‌نشده‌ها در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ بیشتر شود زیاد است و بنابراین او قادر نخواهد بود وعده خود را در رساندن بیمه به همه عملی کند.