• پنجشنبه، 6 تیر 1398
  • Thursday 27 June 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 1508  -  16 اسفند 1395 ساعت 16:57


رویترز: تردید در پایبندی روسیه به توافق کاهش تولید، بهای نفت را کم کرد
خبرگزاری «رویترز» انگلیس اعلام کرد، تردید بازار در مورد پایبندی روسیه به توافق کاهش تولید و کاهش نرخ رشد هدف چین در سال 2017 موجب کاهش قیمت های نفت در معاملات صبح دوشنبه شد.
 تشدید تنش ها در خاورمیانه تا اندازه ای کاهش قیمت نفت را محدود کرد.
بهای نفت خام برنت دریای شمال در ساعت 07:49 صبح دوشنبه به وقت گرینویچ در بازار لندن با 47 سنت یا 0.8 درصد کاهش نسبت به آخرین قیمت جمعه گذشته به 55 دلار و 43 سنت در هر بشکه رسید. 
هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در بازار نایمکس این کشور با 47 سنت یا 0.9 درصد کاهش نسبت به جمعه گذشته، 52 دلار و 89 سنت معامله شد.
«جفری هالی» استراتژیست بازار در کارگزار اواندای سنگاپور* گفت: مهمترین عاملی که امروز بر بازار تاثیر گذاشت، کاهش نرخ رشد اقتصادی هدف و سخت تر شدن مقررات نظارتی در چین بود که کاهش تقاضای نفت این کشور را به دنبال خواهد داشت. 
«لی که چیانگ» نخست وزیر چین، دیروز (یکشنبه) در ارایه گزارش به نشست سالیانه مجلس این کشور عنوان کرد در سال 2017 رشد اقتصادی 6.5 درصدی را برای کشور خود هدف قرار قرار داده است. 
پارسال نرخ رشد اقتصادی چین 6.7 درصد بود.
همچنین براساس گزارش وزارت انرژی روسیه که هفته گذشته منتشر شد، تولید نفت این کشور در ماه فوریه (بهمن-اسفند) 11 میلیون و 110 هزار بشکه در روز بود که نسبت به ماه ژانویه (دی-بهمن) تغییری نکرده است.
با نوشته رویترز، این امر پایبندی روسیه به توافق کاهش تولید را مورد تردید قرار می دهد.
بر اساس این توافق روسیه موظف است 300 هزار بشکه در روز از تولید خود بکاهد. این توافق از آغاز سال 2017 به مدت 6 ماه معتبر است.
با این همه،‌ روسیه در ماه های ژانویه و فوریه نزدیک به 100 هزار بشکه در روز از تولید خود کاست.
با این همه، بر پایه اعلام بانک استرالیا و نیوزیلند، اختلال ایجاد شده در عرضه نفت خاورمیانه جلو کاهش بیشتر قیمت های امروز را گرفت.
 به دنبال درگیری هایی که به توقف فعالیت 2 بندر بزرگ نفتی لیبی منجر شد، تولید نفت خام این کشور از 700 هزار به 650 هزار بشکه در روز کاهش یافت. 
صادرات نفت از «السدره» بزرگ‌ترین بندر لیبی و «راس لانوف» سومین بندر بزرگ آن کشور و همچنین تولید چندین میدان نفتی این کشور متوقف شده است./ایرنا