• شنبه، 29 تیر 1398
  • Saturday 20 July 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 1440  -  15 اسفند 1395 ساعت 19:42


مخالفت اتحادیه اروپا با تصمیم‌های تجاری ترامپ
یکی از مقامات ارشد اتحادیه اروپا معتقد است، تهدیدهای تجاری دونالدترامپ موجب اتحاد قدرت اقتصادی آسیا و آمریکای لاتین با کشورهای اروپایی شده است. به نقل از بلومبرگ، جرکی کاتاینن، نایب رئیس کمیسیون اروپا به‌عنوان بازوی اجرایی اتحادیه اروپا گفت، مخالفت ترامپ با قراردادهای تجاری چند جانبه و تهدیدهای مالیاتی وی انگیزه 28 کشور اروپایی را برای تجارت آزاد و یا سرمایه‌گذاری‌های مشترک با کشورهایی مثل ژاپن، چین، هند، عربستان، امارات، مکزیک، برزیل و آرژانتین بیشتر کرده است. وی افزود: افزایش نشانه‌های سیاست حمایت‌گرایی به‌خصوص از طرف آمریکا موجب شده است، بقیه دنیا با ابراز مخالفت خود اعلام کنند؛ این رویکرد ما نیست و آن را نمی‌خواهیم. اظهارات وی حاکی از آن است که رویکرد اقتصادی ترامپ برای کاهش کسری تجاری 502 میلیارد دلاری آمریکا بیشتر از اینکه برای اروپا یک تهدید باشد، یک فرصت است. اتحادیه اروپا با توجه به چالش‌هایی مثل جدایی بریتانیا از این اتحادیه، لغو مذاکرات تجارت آزاد با آمریکا، دخالت روسیه در شرق اروپا، افزایش پوپولیسم و هجوم پناهجویان به این منطقه، به دنبال انگیزه‌های تازه اقتصادی می‌شود.کاتاینن 45 ساله و نخست‌وزیر سابق فنلاند که هم‌اکنون مسئولیت پورتفولیو مشاغل، رشد و سرمایه‌گذاری در کمیسیون اروپا را بر عهده دارد، اظهار کرد: اولویت نخست اتحادیه اروپا در مقابل برنامه‌های ترامپ، کاهش تمامی تنش‌ها و تلاش برای ایجاد روابط آرام تجاری بین این دو شریک بزرگ اقتصادی دنیا است.
وی در عین حال با دفاع از اقتصاد لیبرال اتحادیه اروپا، این اتحادیه را یک ابرقدرت تجاری خواند که از فرصت‌های اقتصادی جدید در هرجای دنیا استقبال خواهد کرد. کاتاینن تاکید کرد: از اینکه در دو‌ماه گذشته بسیاری از کشورها که با آنها در حال مذاکره بودیم و یا آنها که مذاکراتشان بسیار بسیار کند پیش می‌رفت، خواستار تسریع در روند مذاکرات و رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا شده اند، بسیار خوشحالیم. اتحادیه اروپا نهایت تلاش خود را برای استفاده از این فرصت سیاسی انجام خواهد داد. حمایت از تجارت آزادتر جهان در ذات ما است. اتحادیه اروپا پس از نهایی‌شدن توافق تجارت آزاد با کانادا اکنون به دنبال رسیدن به اهداف اقتصادی دیگر از جمله تجدید توافق طولانی خود با مکزیک و همچنین به نتیجه رساندن مذاکرات چهارساله با ژاپن است. سرعت‌بخشیدن به مذاکرات تجارت آزاد با هند، بلوک آمریکای جنوبی، شورای همکاری خلیج فارس و همچنین سرمایه‌گذاری در چین از دیگر برنامه‌های اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.
به گزارش ایبِنا، کاتاینن از بهبود چشم‌انداز روابط اتحادیه اروپا با چین پس از بروز مشکلاتی در خصوص محموله‌های فولاد چین و محدودیت‌های صادرات مواد خام خبر داد و گفت: هدف ما سرعت‌بخشیدن به مذاکرات در خصوص سرمایه‌گذاری‌های دو جانبه است. من فکر می‌کنم روابط اروپا و چین عمیق‌تر خواهد شد.