• شنبه، 29 تیر 1398
  • Saturday 20 July 2019
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 1439  -  15 اسفند 1395 ساعت 19:41


سرمایه‌گذاری هشت شرکت معتبر خارجی در زنجان
معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: مجموع سرمایه‌گذاری هشت شرکت از کشورهای ژاپن، ترکیه، چین، بلژیک و آلمان در بخش صنعت این استان به 22 هزار و 790میلیاردریال رسید.
علی کلانتری افزود: تاکنون سرمایه‌گذاران پنج کشور موفق به آغاز فعالیت تولیدی و صنعتی در این استان شده‌اند که سرمایه‌گذاری آنان برای دو هزار و 380 نفر اشتغالزایی کرده است یا در آینده نزدیک منجر به ایجاد شغل می‌شود.
وی یادآورشد: ژاپنی‌ها در قالب خرید شرکت آرین توتون صنعت، موفق به سرمایه‌گذاری سه هزار میلیارد ریالی در زنجان شده‌اند  با فعالیت این شرکت صنعتی زمینه اشتغال برای 230 نفر ایجاد و ظرفیت تولید 22میلیون نخ سیگار فراهم شده است. لازم به ذکر است که شرکت آرین توتون صنعت بزرگ‌ترین واحد تولیدکننده سیگار کشور به شمار می‌آید.
معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: شرکت البرزناب‌آرش با همکاری یک مشترک شرکت ایرانی- ترکیه‌ای با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن شمش فولاد با سرمایه‌گذاری اولیه پیش‌بینی‌شده هشت هزار میلیارد ریال و اشتغال 570 نفر در آستانه بهره‌برداری است.
نایب رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد البرز ناب آرش پیش از این اعلام کرده بود: 10 هزار میلیارد ریال با مشارکت سرمایه‌گذار ترکیه‌ای و راه‌اندازی این شرکت در مرحله نخست به سرمایه‌گذاری صنعتی استان زنجان اضافه و زمینه اشتغال 800 نفر ایجاد می‌شود.
کلانتری خاطرنشان کرد: یکی دیگر از شرکت‌هایی که با سرمایه‌گذاری 100درصد ترکیه در زنجان فعالیت خود را آغاز کرده، شرکت پارس‌حیات با سرمایه‌گذاری دو هزار میلیارد ریالی و اشتغالزایی یک هزار و 100 نفری است. هم‌اکنون این شرکت موافقت ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را برای راه‌اندازی واحد جدید خود در شهرک صنعتی ابهر در زمینی به مساحت 13 هکتار دریافت کرده است.
شرکت پارس‌حیات تولیدکننده انواع محصولات بهداشتی-پوشک بچه، دستمال مرطوب و تیشو- است که در سال 92 با حضور رئیس‌جمهوری وقت به بهره‌برداری رسید. معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: شرکت چینی پیوسته سهند با سه واحد تولیدی و سرمایه‌گذاری هفت هزار میلیارد ریالی و اشتغال 280 نفری از دیگر واحدهای صنعتی با منشا سرمایه‌گذاری خارجی است.
پیش از این مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان به فعالیت شرکت پیوسته سهند با سرمایه‌گذاری چینی‌ها در این استان اشاره کرده و افزوده بود: از سال 92،طرح تولید شمش چدن در زنجان با حجم سرمایه‌گذاری دو میلیون و 400 هزار دلار و اشتغالزایی 900 نفر و در سال 93، خط تولید میله و میلگرد با سرمایه‌گذاری 10 میلیون و 630 هزار دلار و اشتغالزایی 200 نفر آغاز شد.
ابوالفضل عباسچیان اظهار کرده بود: در سال 94، خط تولید آهن و فولاد اسفنجی با سرمایه‌گذاری 14 میلیون و 490 هزار دلار و اشتغالزایی 130 نفر در استان زنجان آغاز شد و در پنج‌ماهه سال 95، اجرای طرح تولید میله و میلگرد با سرمایه‌گذاری یک میلیون و 700 هزار دلار و اشتغالزایی 30نفر در دستور کار قرار گرفته است.
معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان به آغاز فعالیت شرکت تولید شمش فولاد از چدن در سال آتی اشاره کرد و گفت: برای راه‌اندازی این واحد صنعتی سرمایه‌گذاران چینی یک هزار و 200 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری کرده‌اند که با بهره‌برداری از آن فرصت شغلی 100نفری ایجاد می‌شود.
وی به ورود شرکت پانچ بلژیک به زنجان با سرمایه یک هزار و 180 میلیارد ریالی اشاره کرد و افزود: با بهره‌برداری از این واحد صنعتی، سال آینده برای 100 نفر فرصت شغلی ایجاد می‌شود.
شرکت پانچ که عملیات اجرایی آن در دهه فجر امسال آغاز شد، تولیدکننده گیربکس اتوماتیک محسوب می‌شود که برای نخستین بار فناوری تولید این گیربکس را وارد ایران کرده است و در زنجان فعالیت می‌کند.
کلانتری یادآورشد: شرکت فوکا صنعت با سرمایه‌گذاری 300 میلیارد ریالی آلمانی‌ها و اشتغالزایی 60 نفری، فناوری اسقاط خودرو را در اختیار دارد. مرحله نخست این واحد صنعتی دهه فجر سال‌جاری با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به بهره برداری رسید.
به گزارش ایرنا، معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، دیگر شرکت خارجی فعال در این استان را معدنکاران پیشروی آسیا اعلام کرد و گفت: این واحد کنسانتره مس، با 110 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری چینی‌ها و ظرفیت تولید 100 هزار تن، برای 40 نفر فرصت شغلی ایجاد می‌کند.