• سه شنبه، 28 خرداد 1398
  • Tuesday 18 June 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل / گزارش  -  شماره خبر: 140  -  26 دی 1395 ساعت 15:33


عمان بر سر دوراهی ایران و عربستان
آفتاب اقتصادی- گروه بین الملل: نزدیکی عمان به عربستان می‌تواند برای این کشور ریسک‌های اقتصادی در پی داشته باشد و اقتصاد عمان را از میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری و منافع اقتصادی با ایران محروم کند. به گزارش رویترز، عمان که در منطقه خاورمیانه مدت‌ها نقش بی طرفانه‌ای نظیر سوئیس ایفا کرده، اکنون در میان رقابت و نزاع منطقه‌ای ایران و عربستان گیر کرده  است. اکنون سیاست «دوست همه و دشمن هیچ کس» این کشور تحت فشار مشکلات اقتصادی، زیر سوال رفته است. عمان اخیرا به دلیل افت شدید قیمت نفت با کسری بودجه شدید مواجه شده است. بنابراین مسقط به دنبال افزایش تجارت با ایران پس از لغو تحریم‌های غرب علیه ایران کشور است تا وضعیت اقتصادی خود را بهبود ببخشد.
توفیق اللواتی، یکی از اعضای شورای مشورتی عمان در این باره گفت: «ما گاهی اختلاف نظرهایی با عربستان و ایران داریم؛ اما هنوز فاکتورهای زیادی وجود دارد که همه ما را دور هم جمع می‌کند». مسقط هفته گذشته در اقدامی‌غیرمنتظره توافق کرد که به ائتلاف نظامی‌به رهبری عربستان بپیوندد. البته این ائتلاف شامل یک گروه گسترده تر است و شامل گروهی که به یمن تجاوز نظامی‌می‌کنند، نیست. هدف از این اقدام، مبارزه با داعش و دیگر گروه‌های پیکارجو اعلام شده است.
به گفته تحلیلگران، نزدیکی عمان به عربستان می‌تواند برای این کشور ریسک‌های اقتصادی در پی داشته باشد. شکل گیری هر گونه برداشتی به این مضمون که مسقط در حال اتحاد با ریاض است، ممکن است تهران را آزرده خاطر کند. به گزارش تسنیم، ایران دارای میلیاردها دلار ذخایر ارزی در بانک‌های عمانی است و می‌تواند پروژه‌های وعده داده شده خود در عمان را به تاخیر بیندازد. جیورجیو کافیرو، مدیرعامل موسسه گالف استیت آنالیتیکس گفت: «عمان به همکاری‌های اقتصادی وعده داده شده از سوی تهران نیاز دارد. دو کشور قرار است یک خط لوله انتقال گاز زیر دریا احداث کنند که برای بهبود وضعیت اقتصادی عمان از اهمیت برخوردار است». وی افزود، عمان سرمایه‌گذاری خارجی ایران از جمله در زمینه صنعت خودرو، یک مجموعه بیمارستانی و یک مجتمع نانوتکنولوژی را در تنوع بخشی به اقتصاد کشورش و کاهش وابستگی این کشور به نفت موثر می‌داند.
این همه در حالی است که معاون وزیر جهاد کشاورزی برای سفر پنج روزه، به کشور عمان سفر کرده. معاون وزیر جهاد کشاورزی در دیدار همتای عمانی در مسقط، میزان صادرات آبزبان ایران در سال گذشته را 80هزار تن اعلام کرد و گفت: اکنون   برای همکاری  با بخش خصوصی عمان   در بخش صنایع شیلاتی آماده ایم. «حسن صالحی» در دیدار با «حمد بن سعید العوفی» معاون وزیر کشاورزی و شیلات عمان در مسقط پایتخت این کشور، راه‌های همکاری‌های شیلاتی ایران و عمان را بررسی کرد و دو طرف بر توسعه روابط دوجانبه شیلاتی تاکید کردند.
رئیس سازمان شیلات کشورمان در این دیدار، گزارشی از میزان صید و صیادی ایران در آب‌های شمال، جنوب و دریای عمان و اقیانوس هند و همچنین رشد آبزی‌پروری ماهی، میگو و ماهیان خاویاری بویژه با شیوه پرورش ماهی در قفس ارائه داد. وی افزود: صنایع شیلاتی در زمینه فرآوری و افزایش تولید در کارخانه‌های کنسرو ماهی در جمهوری اسلامی‌توسعه یافته و در این زمینه ایران آمادگی همکاری با بخش‌های خصوصی عمان را دارد. رئیس سازمان شیلات ایران از تمایل شناورهای صیادی کشورمان برای حضور در بندر صلاله و همچنین آمادگی بنادر صیادی چابهار، جاسک و بندرعباس برای همکاری با تجار عمانی در زمینه تجارت آبزیان و حضور سرمایه‌گذاران عمانی در این مکان‌ها برای پرورش آبزیان و تجارت و عمل‌آوری آبزیان خبر داد.
براساس این گزارش، هیئت شیلاتی ایران پس از این دیدار، از تعدادی بنادر صیادی عمان بازدید کرد. همچنین «سلیم درویش الحسنی» مدیر بندر صیادی، گزارشی از توسعه بندر صیادی سیب و چگونگی تخلیه و حمل سریع ماهی به صورت تازه از این بندر را ارائه داد. وی همکاری این مرکز را با موسسه تحقیقات شیلات ایران مطلوب دانست و آمادگی کشورش را بویژه در زمینه ارزیابی ذخایر، تحقیقات و پروژه مشترک در زمینه آبزیان و همکاری برای گشت دریایی تحقیقاتی ابراز داشت.
حسن صالحی معاون وزیر جهاد کشاورزی و هیئت همراه در این سفر، از سالن فروش و حراج ماهی و چگونگی تخلیه ماهی تازه، وزن‌کشی، قرار گرفتن در سبدها و پودر یخ، شماره‌گذاری سبدها و وزن آن و تعداد سبدها برای حضور در حراج که همه بصورت خودکار و پیشرفته انجام می‌شود، بازدید کردند. همچنین از شرکت ماهیگیری عمان بزرگترین شرکت خصوصی – دولتی آن کشور با شناورهای صیادی، سالن عمل‌آوری، وسایل حمل و نقل آبزیان و سردخانه که عمده فعالیت آن تجارت آبزیان با بازار ماهی بین‌المللی و بازار ماهی داخلی است، بازدید شد.
این شرکت همچنین آمادگی خود را برای همکاری مشترک با شرکت‌های ایرانی اعلام کرد که در این زمینه صالحی آمادگی و حمایت شیلات ایران را برای همکاری مشترک با شرکت‌های عمانی به ویژه شرکت ماهیگیری این کشور، اعلام و از مدیرعامل آن برای سفر به کشورمان و همکاری با شرکت‌های حقوقی ایران دعوت کرد. مهرماه امسال رئیس سازمان شیلات ایران گفته بود، پیش بینی می‌شود امسال بیش از یک میلیون 50 هزار تن انواع محصولات شیلاتی از محل آبزی پروری و صیادی تولید شود که بخشی از آن به ارزش 380 میلیون دلار به کشورهای هدف صادر خواهد شد.