• یکشنبه، 19 مرداد 1399
  • Sunday 9 August 2020
گروه خبر: فناوری اطلاعات  -  شماره خبر: 125  -  25 دی 1395 ساعت 16:45

واژه شناسی

بیت‌کوین (BITCOIN) چیست؟
بیت کوین یک شبکه توافقی است که یک سیستم پرداخت جدید و یک نوع پول کاملاً دیجیتال را به وجود آورده است. این اولین شبکه پرداخت نقطه به نقطه تمرکز زدایی شده است که توسط کاربرانش بدون هیچگونه اختیار مرکزی و یا واسطه‌ای، نیرومند شده و از نقطه نظر یک کاربر، بیت کوین بسیار شبیه پول نقد اینترنتی است.

سازنده بیت‌کوین کیست؟
بیت کوین اولین پیاده سازی یک مفهوم به نام "ارز سری" است که اولین بار در سال 1998 توسط وِی دای در فهرست ایمیل سایفرپانک‌ها، توصیف شده بود و بیان می‌کرد که این مفهوم، نوع جدیدی از پول است که برای کنترل تولید و تراکنش‌های روی آن، به جای یک مرجع مرکزی، از رمزنگاری استفاده شده است. مشخصات اولین بیت کوین و اثبات مفهوم در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر شد. ساتوشی بدون آنکه چیز زیادی از خودش فاش کند، پروژه را به اواخر سال 2010 موکول کرد. از آن موقع این جامعه به طور نمایی با توسعه دهندگان بسیاری که روی بیت کوین کار می‌کنند، رشد کرده است.

چه کسی شبکه‌ بیت‌کوین را کنترل می‌کند؟
هیچ‌کس مالک شبکه بیت کوین نیست، درست همانطور که کسی صاحب تکنولوژیی که در ورای ایمیل است، نیست. این کاربران بیت کوین در سراسر جهان هستند که آن را کنترل می‌کنند. توسعه‌دهندگان بیت کوین اگرچه نرم افزار آن را بهبود می‌بخشند، ولی نمی‌توانند تغییری را بر پروتکل بیت کوین تحمیل کنند.

بیت‌کوین چگونه کار می‌کند؟
از دید کاربر، بیت کوین چیزی بیش از یک اَپ روی گوشی تلفن همراه و یا یک برنامه کامپیوتری که یک کیف پول بیت کوینی شخصی برایش تهیه کرده و به کاربر اجازه می‌‎دهد تا با آن به ارسال یا دریافت بیت کوین‌ها بپردازد، نیست. برای بیشتر کاربران، روش کار بیت کوین در همین حد است. در پشت این پرده، شبکه بیت کوین یک دفتر کل عمومی‌به نام "زنجیره بلاک" را به اشتراک گذاشته است. این دفتر کل شامل تمامی‌تراکنش‌هایی است که تا کنون پردازش شده است و به کامپیوتر کاربر اجازه می‌دهد تا درستی هر تراکنش را بیازماید. اعتبار هر تراکنش به وسیله امضای دیجیتالی مربوط به آدرس‌های ارسال، محافظت می‌شود و به همه کاربران اجازه می‎‌دهد تا بر ارسال بیت کوین‌ها از آدرس‌های بیت کوینی خود، کنترل کامل داشته باشند.