• یکشنبه، 10 اسفند 1399
  • Sunday 28 February 2021
گروه خبر: اخبار‌مهم / اخبار / گزارش  -  شماره خبر: 11497  -  17 اسفند 1396 ساعت 12:54

آفتاب اقتصادی گزارش می‌دهد

تولید کاغذ روزنامه به صفر رسید
آفتاب اقتصادی- گروه خبر: مطبوعات و روزنامه‌ها به لحاظ اقتصادی شرایط مناسبی ندارند. هزینه‌های مطبوعات در یکی دو سال اخیر به شدت افزایش یافته است که یکی از اصلی ترین دلایل این موضوع افزایش قیمت کاغذ روزنامه است.متاسفانه کاغذ تولیدی در داخل کیفیت مطلوبی نداشته و به همین دلیل، برخی مدیران روزنامه‌ها ترجیح می‌دهند که از کاغذ گران وارداتی برای چاپ روزنامه شان استفاده کنند.اما نکته تاسف‌بارتر این است که تولید کاغذ روزنامه در داخل به مرز صفر رسیده‌است.
اخیرا محسن صالحی‌نیا - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت - از کاهش ۴۹درصدی ظرفیت تولید کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر خبر داد و بیان کرد که با کاهش ظرفیت تولید در بخش کاغذ مواجهیم و نیاز کشور از طریق واردات صورت می‌گیرد.

هیچ حمایتی از ما نمی‌شود
علیرغم اعلام مسئولان مبنی بر کاهش ۴۹درصدی ظرفیت تولید کاغذ روزنامه، چاپ و تحریر در سال جاری، رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ معتقد است تولید کاغذ تحریر حدود ۷۰ درصد و کاغذ روزنامه حدود صد درصد کاهش یافته است.ابوالفضل روغنی گلپایگانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره کاهش ظرفیت تولید کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر و تامین نیاز کشور از طریق واردات، اظهار کرد: زمانی که شرایط توسط مسئولان به‌گونه‌ای فراهم شده که در بازار رقابتی فضا به سود وارد کنندگان است بنابراین بخش تولید کشور با چالش مواجه خواهد شد.وی ادامه داد:
در حال حاضر تعرفه واردات کاغذ صفر است، به‌واردکنندگان ارز مبادله‌ای اختصاص می‌یابد و آنها معاف از پرداخت ۹ درصدی مالیات بر ارزش افزوده هستند.
این در حالی است که هیچ یک از تسهیلات مورد اشاره برای وارد کنندگان در بخش تولید وجود ندارد و دست و پای آنها بسته شده است.رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران با بیان این‌که شرایط برابری به منظور فعالیت تولیدکنندگان و واردکنندگان در حوزه کاغذ وجود ندارد، گفت: هیچ کمکی به تولیدکنندگان کاغذ نمی‌شود و در فضای کنونی شرایط برای تولیدکنندگان مهیا نیست و حتی دستگاه‌های دولتی به برخی دلایل که قابل تامل است حاضرند کاغذ وارداتی با قیمت بالاتر که حدود ۴۰ درصد است خریداری کنند. با چوب بی‌کیفیتی بر سر کالای داخلی می‌زنند و این در حالی است که مقوله کیفیت کاغذ شاخص‌های قابل بررسی خود را دارند.روغنی گلپایگانی ادامه داد: شاید در تولید کاغذ مربوط به کتاب‌های عتیقه عقب و نیازمند واردات در این حوزه باشیم، اما در خصوص سایر کتاب‌ها از جمله رمان قابلیت تولید داخلی وجود دارد و به هیچ‌وجه نیاز به واردات نیست.  در شرایطی که هیچ حمایتی از تولید کاغذ در داخل کشور نمی‌شود؛ بنابراین باید منتظر روزهای بد و بدتر در سال آینده باشیم.
ما حتی در زمینه‌ی کاغذ بسته‌بندی نیز بیش از ظرفیت، توان تولید داریم اما هیچ حمایتی از این بخش نمی‌شود.وی با تاکید بر این که فضای فعلی کاملا به سود وارد کنندگان بوده و اصلا حمایتی از تولید داخل توسط دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی‌شود، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که این روزها با آن مواجهیم بحث افزایش قیمت کاغذ است. زمانی که تولید کننده توان رقابت نداشته باشد و شرایط را وارد کننده بر خریدار تحمیل کند، بنابراین انحصار تعیین کننده قیمت نهایی است و تنها راه‌حل این مسئله بالابردن توان تولید کننده داخلی است تا بتوان فضای رقابتی را ایجاد کرد و موجب شد تا بازار به تعادل برسد.رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران همچنین در مورد کاهش ظرفیت تولید کاغذ در سال جاری، اعلام کرد: رقم اعلام شده مبنی بر کاهش ۴۹ درصدی ظرفیت کاغذ واقعی نیست و باید بدانیم که این کاهش ظرفیت بیش از رقم اعلام شده است.
در حال حاضر حدود ۷۰ درصد کاهش ظرفیت تولید در بخش کاغذ تحریر داریم و در بخش کاغذ روزنامه نیز تقریبا با کاهش ظرفیت صددرصدی تولید مواجه شده‌ایم و هیچ‌گونه تولید کاغذ روزنامه‌ای صورت نمی‌گیرد.
روغنی گلپایگانی ادامه داد: در سال جاری قیمت کاغذ نیز به دلیل موارد عنوان شده به شدت گران شده و کاغذ تحریر از هر بند
۶۰ تا ۷۰ هزار تومان به حدود ۱۱۰ هزار تومان رسیده و کاغذ روزنامه نیز از ۲۱۰۰ تومان به‌حدود ۳۵۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است.