• یکشنبه، 10 اسفند 1399
  • Sunday 28 February 2021
گروه خبر: بانک‌و‌بیمه  -  شماره خبر: 11494  -  15 اسفند 1396 ساعت 14:22

رییس کل بیمه مرکزی:

۱۰۰ درصد تخفیف بیمه با یک تصادف از بین نمی‌رود
عبدالناصر همتی با اعلام این مطلب افزود: پیش از این با یک تصادف، حتی اگر فردی ۷۰ درصد تخفیف بیمه ای داشت، تمام سوابق تخفیفات بیمه ای وی از بین می رفت اما بر اساس آیین نامه جدید ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث که به تازگی به تصویب شورای عالی بیمه و هیات وزیران رسید، از این پس در تصادف اول ۱۰ درصد و در تصادف دوم ۲۰ و در تصادف سوم ۳۰ درصد تخفیفات بیمه ای فرد از بین می رود.
وی افزود: برای مثال اگر فردی با ۷۰ درصد تخفیف بیمه ای، در طول یک سال ۳ بار تصادف کند هم ۴۰ درصد تخفیف برای وی محفوظ خواهد ماند. همتی با اشاره به اینکه این موضوع به عدالت نزدیک تر است، گفت: البته این مورد برای بیمه ها بار مالی خواهد داشت و برای جبران آن، از این پس بجای ۱۰ درصد افزایش تخفیف، سالانه ۵ درصد به تخفیفات بیمه ای فرد اضافه می شود.
همتی تصریح کرد: سوابق بیمه ای افراد که پیش از این جمع شده به طور کامل لحاظ می شود و موضوع کاهش تخفیف سالانه از ۱۰ به ۵ درصد از این تاریخ به بعد لحاظ خواهد شد. رییس کل بیمه مرکزی در مورد اتصال شرکت های بیمه ای به بانک اطلاعاتی نیروی انتظامی در خصوص سوابق و نمره منفی رانندگان گفت: قرار بود شرکت های بیمه با استفاده از بانک اطلاعاتی نیروی انتظامی، نمره منفی رانندگان را ملاحظه و به ازای هر نمره منفی یک درصد به حق بیمه وی اضافه کنند و ظرف سه ماه از تصویب آیین نامه ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث، امکان دسترسی بیمه ها به بانک اطلاعاتی ناجا فراهم شود اما تاکنون این اتفاق نیافتاده و به تازگی مسئولان نیروی انتظامی اعلام کرده اند که در آینده این دسترسی فراهم خواهد شد./ایبنا