• شنبه، 21 تیر 1399
  • Saturday 11 July 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان / گزارش  -  شماره خبر: 11468  -  14 اسفند 1396 ساعت 10:03

مسئولان از ثبات قیمت‌ها در بازار مسکن خبر می‌دهند اما آمارها چیز دیگری می‌گویند

آمارها را باور کنیم یا حرف مسئولان را؟
آفتاب اقتصادی- گروه خبر: بازار مسکن وضعیتی دارد که هم شرایط کنونی آن مبهم است و هم پیش‌بینی آینده آن کار آسانی نیست. آنچه که این ابهام را دامن می‌زند سخنان متضاد مسئولان و کارشناسان مسکن است. اواسط دی‌ماه امسال بود که حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تا ۹۶ تنها ۶/۱۰ درصد رشد قیمت در بخش مسکن داشته‌ایم تصریح کرد: «قیمت مسکن در ماه‌های باقی مانده از سال جاری افزایش نخواهد یافت.» مظاهریان در اوایل بهمن ماه امسال نیز رشد ۵۰ درصدی قیمت مسکن در سال آینده را «جوسازی» دانست و گفت: «مسکن سال آینده گران نمی‌شود»

آمارها چه می‌گویند؟
اما تازه‌ترین آمارهای اعلام شده از سوی بانک مرکزی چیز دیگری می‌گویند. هفته گذشته بانک مرکزی آخرین آمار تحولات بازار مسکن شهر تهران را منتشر کرد که براساس آن، وضعیت بازار مسکن در بهمن ماه از افزایش ۲۲ درصدی قیمت و ۷/۱۷ درصدی معاملات نسبت به ماه مشابه سال‌قبل حکایت دارد.

حباب نرخ مسکن تخلیه می‌شود؟
این در حالی است که  سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، نظری در تضاد با مسئولان وزارت راه و شهرسازی دارد. صدیف بدری در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره  به رشد بی سابقه نرخ مسکن در کشور، گفت: گرانی سرسام آور مسکن در کشور بیش از توان مالی مردم و حتی نرخ تورم بوده است. سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه گرانی مسکن در سال‌های اخیر بی سابقه بوده است، افزود: تورم در بخش مسکن بیش از نرخ مورد تصور بوده و دادو ستدها در این بخش را با مشکل مواجه کرده است.نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه دولت به ویژه مسئولان وزارت راه و شهرسازی باید با برنامه‌مداری گرانی مسکن را مهار کنند، تصریح کرد: در حال حاضر گرانی مسکن و اجاره بها با درآمدهای ناچیز مردم همخوانی ندارد.

اخطار به وزیر در خصوص گرانی بی سابقه مسکن
وی با اشاره به برگزاری نشستی در کمیسیون عمران مجلس در خصوص وضعیت بازار مسکن با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی، گفت: پیش بینی نمایندگان از وضعیت بازار، گرانی‌های بی سابقه بوده و اخطار جدی در اینباره به وزیر داده شد.این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه به زودی نشست دیگری در کمیسیون عمران مجلس برای ساماندهی بازار مسکن برگزار خواهد شد، افزود: متاسفانه وضعیت فعلی بازار مسکن در حال حاضر متاثر از بازار نابه سامان ارز بوده و تغییرات بسیاری پیدا کرده است.بدری با تاکید بر اینکه همزمان با کاهش نرخ ارز، بازار مسکن با نزول قیمت‌ها مواجه نشد، تصریح کرد: عدم کاهش نرخ مسکن همسو با قیمت ارز نشان می‌دهد که مدیریت درستی در بازار حاکم نیست.وی ادامه داد: مسکن به قدری گران شده و حباب نرخ‌ها در بازار بزرگ شده که با کاهش اندک میزان قیمت، خیال ارزانی مسکن به سر می‌زند در صورتی که این گونه نیست. سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه میزان کاهش نرخ ارز زیاد نبوده و تاثیر چندانی در بازارهای موازی نداشته است، گفت: متاسفانه آمارهای ضدو نقیض در خصوص وضعیت فعلی بازار مسکن، خود عاملی بر تنش قیمت در این بازار است.

سوداگران در کمین هستند
حسین محمودی‌اصل کارشناس مسکن با اشاره به دومیلیون و ۶۰۰ واحد خالی ، تصریح کرد: تعداد معاملات واحدهای نوساز نشان می‌دهد که بخش کوچکی از این واحدها فروش رفته‌اند و فقط فایل فروش از بنگاه‌های املاک حذف شده‌اند تا به قیمت بالاتر در زمان تصمیم‌گیری در خصوص برجام با افزایش قیمت ارز و تعیین شرایط دیگر بازار به فروش بروند.وی  گفت: متاسفانه بعضی سوداگران در بخش‌های مختلف منتظرند تا پول‌های کلان به جیب بزنند.وی ادامه داد: اکنون از کل بازارها به دلیل نرخ اوراق ۲۰ درصد، تب و تاب‌ها گرفته شده است، اما نزدیک به اردیبهشت‌ماه سال آینده ممکن است اندکی معادلات شتاب بیشتری به خود گیرد.محمودی‌اصل در خصوص خرید مسکن در برهه کنونی، تصریح کرد: از آنجایی‌که اکنون قیمت کارشناسی در بازار وجود ندارد، یافتن یک واحد آپارتمان به قیمت مناسب سخت شده است.

نتیجه گیری
همان طور که در بالا بیان شد اظهارات متناقض مسئولان درباره وضعیت حال و آینده بازار مسکن نه تنها وضعیت این بازار را شفاف نکرده بلکه بر ابهامات افزوده است. هر چند افزایش تعداد معاملات می‌تواند مقداری برای خروج از رکود باشد اما اگر این خروج از رکود همراه با افزایش شدید قیمت مسکن باشد فشار بر مستاجران و افرادی که خانه ملکی ندارند بیشتر خواهد شد.