• یکشنبه، 10 اسفند 1399
  • Sunday 28 February 2021
گروه خبر: انرژی  -  شماره خبر: 11460  -  13 اسفند 1396 ساعت 14:46

پیام وزیر نیرو به مناسبت روز ملی آب؛

باید باور کنیم که آب مسئله همه ماست
متن پیام "رضا اردکانیان" وزیر نیرو به شرح زیر است:
«و جعلنا من الماء کل شیء حی»
ما همواره  از آب و لزوم حفظ و بهره‌­برداری درست از آن سخن گفته­‌ایم، شاید برای ما که در کشوری با اینچنین تنوع آب و هوایی زندگی می‌­کنیم، باور اینکه خشکسالیم و این خشکسالی حالا دیگر همزاد ما شده است، چندان آسان نباشد و شاید به همین دلیل است که همواره در مواجهه با کم‌­آبی از واژه­‌هایی چون مقابله با بحران و گذر از وضعیت خشکسالی و نظایر آن بهره جسته‌­ایم.
اما گویی اتفاقی در حال وقوع است، نطفه‌­ای جان می­‌گیرد و اندیشه‌­ای آرام آرام در اذهان همه ما متولد می‌­شود. گویی می­‌خواهیم و شاید به‌­ناچار، باور می­‌کنیم که موضوع، بحران و گذر از آن نیست. خشکسالی و محدودیت منابع آب شرایطی است که اگر می‌­خواهیم همچنان در این مرز و بوم که یادگار پدرانمان است، برسر هرکوچه­اش نام شهیدی به یادگار نوشته شده و تنها امید آینده فرزندانمان است، سربلند بزیییم، باید خود را با آن سازگار کنیم. باید بیاموزیم که چگونه آب را حفظ کنیم و از این با ارزش­‌ترین داشته‌­مان چگونه به درستی بهره جوییم که هم تمام مردان و زنان و کودکان این سرزمین به آب سالم دسترسی داشته باشند، هم بتوانیم آن را به عنوان مهمترین رکن توسعه پایدار به‌کار گیریم و میهن خود را آباد کنیم و هم میراثی از این گوهر وجود برای نسل‌های آینده باقی بگذاریم.
از این رو و در شرایطی که با وجود محدودیت‌­های بسیار، هر لحظه به وابستگی ما به منابع آب افزوده می‌­شود و در سال‌های آینده شاهد افزایش هرچه بیشتر تقاضا در مراکز صنعتی، کشاورزی و تمرکز جمعیت خواهیم بود، ناچاریم با اتخاذ راهبردهای جدید در بخش کشاورزی، بازچرخانی و استفاده از پساب و سازگار کردن مراکز صنعتی و خدماتی و بالاتر از همه، تطبیق فرهنگ مصرف و شیوه زندگیمان با شرایط کم‌­آبی، که همواره در کنار ما خواهد بود، همچنان به روند پیشرفت و توسعه کشورعزیزمان ادامه دهیم. باید بیاموزیم که آب فقط مسئله وزارت نیرو یا دولت نیست، باید باور کنیم که آب مسئله همه ماست و باید یاد بگیریم که چگونه از طبیعت برای حفظ و استفاده درست از منابع  آبی بهره بگیریم.
اینجانب روز ملی آب را حضور یکایک شما مردم حق‌­شناس و سرافراز میهن اسلامی عزیزمان ایران و همکاران گرامی‌­ام تبریک گفته، دست یاری به سوی شما می‌­گشایم و از خداوند متعال می­خواهم همواره یار و یاور خدمتگزاران‌تان در وزارت نیرو باشد.
    رضا اردکانیان