• پنجشنبه، 21 آذر 1398
  • Thursday 12 December 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان  -  شماره خبر: 11419  -  9 اسفند 1396 ساعت 15:09

ظریف اعلام کرد؛

بانک‌های یورویی به دنبال راه حل ارتباط بانکی با ایران
 محمدجواد ظریف درباره سنگ اندازی آمریکا در برقراری روابط بانکی ایران و سایر کشورها، اظهار داشت: به دنبال تحمیل فشارهای خزانه داری آمریکا بر کشورهای اروپایی نه تنها آمریکا، خود ناقض تعهدات برجام است بلکه امکان اجرای تعهدات برجامی کشورهای اروپایی هم وجود ندارد.
وی افزود: به دنبال این سنگ اندازی ها، کشورهای اروپایی مجبور هستند تا از راه حل های متفاوتی برای عبور از این موانع برای برقراری ارتباط های بانکی با ایران استفاده کنند.
وزیر امور خارجه ایران، ادامه داد: البته برخی کشورها در این زمینه اقدام هایی آغاز شده به عنوان مثال از سوی دولت ایتالیا به سرمایه گذارانی که قصد همکاری و فعالیت در ایران دارند، ۵ میلیارد دلار اعتبار پرداخت می شود و یا در دولت فرانسه نیز مدلی مشابه این مدل اجرایی شد.
ظریف افزود: راهکار دیگری که وجود دارد، استفاده از بانک های یورویی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شدت دنبال این راهکار هستند تا بتوان از این طریق با ایران ارتباط بانکی ایجاد شود.
به گفته وی، کشورهای اروپایی که خود یکی از طرف های برجام هستند، به دنبال برقراری روابط بانکی و ایجاد زمینه های همکاری با ایران هستند./ایبنا