• جمعه، 16 خرداد 1399
  • Friday 5 June 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / بانک‌و‌بیمه / گزارش  -  شماره خبر: 11332  -  29 بهمن 1396 ساعت 14:43

در پاسخ به انتقادات آفتاب اقتصادی

بیمه ایران جوابیه صادر کرد
آفتاب اقتصادی- گروه خبر: بیمه ایران پیرو انتقادات مطرح شده از سوی روزنامه آفتاب‌اقتصادی در تاریخ 21 بهمن 1396 جوابیه‌ای را منتشر کرد که متن آن به شرح زیر است:

شروع با اتهامات بی اساس و خلاف واقع
متاسفانه در همان پاراگراف اول، مطالب غیرمستند و خلاف واقع آغاز می‌شود. در پاراگراف اول ادعا شده" رابطه خاص بیمه مرکزی و بیمه ایران باعث انفعال و ورشکستگی صنعت بیمه شده" علاوه بر این که این ادعا مصداق نشر اکاذیب و تهمت و افتراست نویسنده ناشناس مطلب اعلام نمی‌کند که رابطه خاص بیمه ایران با بیمه مرکزی به چه معناست و چگونه باعث انفعال و ورشکستگی صنعت بیمه شده است!
در این خصوص باید متذکر شد که ارتباط بیمه مرکزی به عنوان یک نهاد حاکمیتی و بیمه ایران به عنوان تنها شرکت بیمه دولتی کاملا براساس اصول حرفه‌ای بوده و هیچ‌گونه ارتباط خاصی موضوعیت نداشته و ندارد. البته با توجه به جایگاه استراتژیک بیمه ایران در صنعت بیمه در بسیاری از تصمیم‌های کلان، سختگیری‌های بیشتری از سوی بیمه مرکزی به این شرکت نسبت به سایر شرکت‌ها اعمال شده که با احترام و درک نقش نظارتی این نهاد، همکاری لازم از سوی بیمه ایران صورت گرفته است.

نقل قول خلاف واقع
از نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس
همچنین در بخش دیگری از مطلب با استناد به مصاحبه‌ای از جناب آقای موسوی لارگانی، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان شده که "مدیرانی در بیمه ایران بر سر کار آمده‌اند که شناختی از صنعت بیمه ندارند". در حالی که  این سخن پیشتر توسط ایشان تکذیب شده و به صراحت اعلام کرده‌اند که منظور "صنعت بیمه در ایران" بوده و اتفاقا از نگاه ایشان "شرکت سهامی بیمه ایران" به خوبی و توسط افراد قدیمی صنعت بیمه در کشور مدیریت می‌شود. برای راستی آزمایی این موضوع خوب بود خبرنگار محترم با ایشان تماس می‌گرفت و نقطه نظر ایشان را مستقیما و بدون کپی کردن مطالب غیرواقع از یک سایت مغرض منعکس می‌ساخت.
مدیرعامل شرکت سهامی بیمه ایران با بیش از 20سال فعالیت در صنعت بیمه و در شرکت بیمه ایران به مدیرعاملی منصوب شده و طبیعتا از سپردن مناصب مدیریتی به دست افراد متخصص، مجرب و کارآزموده دفاع کرده و خواهد کرد و مخالف هرگونه ورود افراد ناآشنا به صنعت بیمه بوده و در مدت کوتاه مدیریت ایشان نیز، این امر به خوبی در بیمه ایران رعایت شده است.

تغییر 180 درجه‌ای معنای سخنان وزیر محترم نفت
در ادامه همین مطلب از وزیر محترم نفت نیز، سخنانی آمده و ادعا شده ایشان متذکر شده‌اند که نرخ‌ها در صنعت بیمه ایران به صورت غیرتخصصی تعیین شده چرا که برخی شرکت‌ها بدون توجه به ظرفیت‌های داخلی و احتساب عوامل بیرونی تنها با اعمال تخفیف‌ها در صدد جذب بازار هستند. قطعا گزاره مورد نظر وزیر نفت مورد تایید بیمه ایران نیز هست و یکی از اعتراض‌های همیشگی این شرکت به برخی شرکت‌های بیمه‌ای که بر اساس نرخ‌نامه سالانه بیمه و با اعمال تخفیف‌های چند ده درصدی اقدام به نرخ دهی می‌کنند، همین موضوع بوده است. به همین جهت شرکت بیمه ایران اقدام به راه‌اندازی مدل‌های کنسرسیومی در قراردادهای بزرگ کرده و راهبر صنعت بیمه در این خصوص بوده است. پتروشیمی بوعلی و کنسرسیوم‌های صنعت خودرو از جمله موارد موفق در این خصوص است. با این حال به علتی نامعلوم و بی ربط در مطلب منتشر شده اعلام شده که با سخنان وزیر نفت، همه نگاه‌ها به سوی بیمه ایران چرخیده است!! در حالی که بیمه ایران بدون شک دارای قوی‌ترین بدنه کارشناسی در صنعت بیمه کشور است و بر همگان آشکار است چنین رفتارهایی تاکنون در همه دوران از این شرکت سرنزده است و نباید شاکی را به جای متهم نشاند. این سخن از مصادیق نشر اکاذیب بوده و شرکتی باسابقه که حدود 40 درصد کل بازار بیمه کشور را در اختیار دارد را هدف مطالب جهت دار و غیر واقعی قرار داده است.
سپس در ادامه مطلب، انتقادات رئیس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که ایشان نیز انتقادات بحق و بجایی از صنعت بیمه مطرح کرده‌اند به بیمه ایران ربط داده شده که باید تاکید کرد صنعت بیمه در ایران با شرکت سهامی بیمه ایران متفاوت بوده و این دو معادل هم نیستند. مشخص نیست نویسنده ناشناس مطلب چگونه و بر کدام اصل روزنامه نگاری یا منطق اولیه اقدام به معادل در نظر گرفتن این دو کرده است!

آمار و ارقام غیرواقعی
در بخش دیگری از مطلب، عنوان شده که شرکت سهامی بیمه ایران در دو سال، بیشترین کاهش سهم بازار را داشته که البته مشخص نیست منظور چه سال‌هایی است چرا که عملکرد شرکت‌های بیمه‌ای در دو سال اخیر که از سوی بیمه مرکزی منتشر شده به هیچ وجه چنین چیزی را نشان نمی‌دهد! برای این منظور به تصویر رجوع نمایید که نشان می‌دهد رشد مثبت حق بیمه برای چهار فصل متوالی برای اولین بار در سال‌های گذشته در سال 95 بود که در بیمه ایران اتفاق افتاده و اتفاقا بیمه ایران عملکرد بهتری به نسبت سایر شرکت‌های بزرگ صنعت بیمه داشته است. از سوی دیگر بیمه ایران به دنبال افزایش سهم بازار خود نیست. چرا که وظیفه این شرکت راهبری صنعت بوده و با شکل‌گیری بیش از 30 شرکت بیمه، طبیعی است که کل بازار بیمه به جای تقسیم بین چند شرکت معدود، میان شرکت‌های متعددی تقسیم می‌شود. اما همه آمارها نشان از آن دارد که بیمه ایران همچنان حدود 38 درصد از بازار بیمه کشور را در اختیار دارد و این ادعا نیز همانند بسیاری از دیگر ادعاهای این مقاله خلاف واقع است.
همچنین در قسمت دیگری از مطلب عنوان شده "به نوعی این شرکت را مستثنی کردند تا دولتی بماند" که لازم است یادآوری گردد، مستثنی کردن شرکت بیمه ایران از الزام خصوصی سازی ذیل اصل 44 قانون اساسی با دستور رهبر معظم انقلاب و براساس گزارش‌های کارشناسی متعدد و تشخیص نهایی معظم له صورت گرفته و مدیران ادوار بیمه ایران در این خصوص نقشی نداشته‌اند.

انقلاب ساختاری در بیمه ایران برای اولین بار
مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد بحث تغییر ساختار در این شرکت و مخالفت‌هایی است که ابراز شده است. در این باره باید متذکر شد که شرکت بیمه ایران یک شرکت باسابقه ایرانی با بیش از 82 سال فعالیت بوده و بدون شک در دوره‌های زمانی مشخص، نیاز به تغییرات اساسی جهت تطبیق با محیط بیرونی و شرایط صنعت دارد. لذا با توجه به تدوین استانداردهای جدید بیمه گری و الزامات داخلی از جمله پیاده سازی اصول حاکمیت شرکتی و همچنین گام‌های بلند صنعت به سوی حرفه‌ای شدن و رقابت‌های سخت، جهت محافظت از منابع شرکت و تضمین تعهدات باید اصلاحاتی صورت می‌گرفت تا شرکت را از شوک‌های احتمالی دور نگه دارد. به همین خاطر با آسیب شناسی دقیق و حرفه‌ای، ساختار جدیدی تعریف شده و در همین ابتدای پیاده سازی آن، نتایج قابل توجهی در پی داشته است.
مدیران بیمه ایران از همان ابتدای کار با توجه به شناختی که از شرکت و صنعت بیمه داشتند و با آسیب شناسی گسترده و بررسی‌های متعدد به این نتیجه رسیده‌اند که باید تغییرات و اصلاحاتی عمیق و بنیادین را در ساختار و رویکردهای شرکت ایجاد کنند. به همین منظور طرح تغییر ساختار شرکت بیمه ایران که مورد تصویب سازمان امور اداری و استخدامی نیز قرار گرفته به اجرا گذاشته شد. در این طرح با توجه به رهنمودهای ریاست محترم جمهوری و وزیر محترم اقتصاد جناب آقای دکتر کرباسیان برای اولین بار در هشت‌دهه گذشته، تمرکززدایی از ستاد مرکزی شرکت به اجرا گذاشته شده و اختیارات استان‌ها افزایش یافته است.
این در حالی است که پیش از این محدوده اختیارات مدیران استانی بسیار محدود بوده و این امر علاوه بر ناکارآمدی موجب ایجاد رویه‌های فسادپرور شده بود. تغییرات ساختاری همواره سخت و پرفشار بوده و مخالفت برخی ارکان که با کاهش اختیارات روبه‌رو شده‌اند را در پی دارد، اما مدیران ارشد شرکت بیمه ایران مصمم هستند که این تغییرات درست را انجام داده و پس از سال‌ها پوست‌اندازی بزرگترین شرکت بیمه کشور را شاهد باشیم.
تغییر روش دولت تدبیر و امید
با دولت‌های نهم و دهم
در پایان نیز باید بر این نکته تاکید کرد که بیمه ایران همواره آماده بوده در خصوص سوالات و انتقادات رسانه‌های کشور پاسخگو بوده و بار دیگر نیز باید تاکید کرد جهت خودداری از انتشار آمار و مطالب غیرواقعی و نادرست که نتیجه‌ای جز تزریق تردید و نگرانی به بدنه جامعه و بی اعتمادی به صنعت بیمه ندارد، بهتر است به جای گوش سپردن به بلندگوهای سیاسی نسبت به بررسی علمی و دقیق عملکردها اقدام کرد. دیگر دوران دولت‌های نهم و دهم گذشته است که با طرح اتهامات واهی در مطبوعات بتوان عملکرد درخشان برخی مدیران را زیر سوال برد و بررسی عملکردی صورت نگیرد. امری که از قضا در بیمه ایران در آن دوران اتفاق افتاد و یکی از مدیران پاکدست و مدبر صنعت از مدیرعاملی بیمه ایران کنار گذاشته شده و آن اتفاقاتی که نباید رخ می‌داد، اتفاق افتاد. در دولت تدبیر و امید به اعداد و ارقام نگاه می‌شود و تخریب‌های هدفمند عده‌ای ذینفع، مورد توجه مسئولان امر قرار نمی‌گیرد. امید است نویسنده این روزنامه اصلاح طلب نیز مسیر اصلاح را برگزیند و اگر انتقادی هم دارد این انتقاد را به دور از فضای سیاسی با کارشناسی و با مصاحبه با مسئولان امر در بیمه ایران راستی آزمایی کند و اگر درست بود نسبت به انتشار آن اقدام کند. روش تخریب و اتهامات بی اساس  که البته برای چندمین بار است تکرار می‌شود راه به جایی نخواهد برد و در صورت ادامه باعث پیگیری قضایی این شرکت خواهد شد که به هیچ وجه خواسته مدیران این مجموعه نیست.