• پنجشنبه، 8 خرداد 1399
  • Thursday 28 May 2020
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 11324  -  28 بهمن 1396 ساعت 14:59


شمار سهامداران خارجی بازار سرمایه ایران از مرز یک هزار عبور کرد
 پس از اجرای برجام و رفع موانع پیش روی بازار سرمایه، تمایل سرمایه گذاران خارجی برای حضور در بازار سرمایه ایران افزایش یافت به طوری که در دی ماه گذشته، با عبور کدهای صادر شده برای سرمایه گذاران خارجی، رکوردی جدید به ثبت رسید.
اکنون سرمایه گذارانی از آمریکا، انگلیس، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، لهستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، کانادا، جزایر کیمن، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی، کره جنوبی، گرجستان، ارمنستان، جزایر ویرجین، نیجریه و افغانستان در بازار سرمایه ایران فعال هستند.
بنا به گزارش شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، در دی ماه امسال، 24 کد جدید برای سهامداران خارجی صادر شد که 18 کد برای سرمایه گذاران حقیقی و 6 کد به سرمایه گذاران حقوقی اختصاص دارد.
6 سرمایه گذار حقوقی خارجی از کشورهای استرالیا، گرجستان، ارمنستان، افغانستان و عراق در دی ماه گذشته کد سهامداری خود را از شرکت سپرده گذاری مرکزی کسب کردند تا تعداد سرمایه گذاران حقوقی خارجی فعال در بازار سرمایه ایران به عدد 353 برسد.
نخستین کد سهامدار خارجی بازار سرمایه ایران را آبان ماه سال 73 یک شرکت آلمانی دریافت کرد که تا پایان دی ماه امسال شمار آنها به یک هزار و 13 کد سهامدار خارجی رسیده است.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل سمات پیش از این گفته بود: تعداد 260 کد سهامداری برای سرمایه گذاران خارجی در سال 95 صادر شد که در مقایسه با سال 94 رشد 46 درصدی را نشان می دهد.
علی طیب نیا وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی نیز گفته بود: میزان سرمایه گذاری خارجی در بازار سرمایه با رشد یکهزار و 328 درصدی در دولت یازدهم از حدود 870 میلیارد ریال در سال 1391 به 12 هزار و 530 میلیارد ریال در اسفند ماه 1395 افزایش یافته است.
سرمایه گذاران خارجی پس از طی مراحل قانونی و دریافت کد سهامداری می توانند، در خرید و فروش سهام و اوراق، مشارکت داشته باشند./ایرنا