• یکشنبه، 22 تیر 1399
  • Sunday 12 July 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اخبار / گزارش  -  شماره خبر: 11301  -  25 بهمن 1396 ساعت 16:55

در کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان مطرح شد

تاثیر برجام بر فضای کسب و کار و اقتصاد ملی
آفتاب اقتصادی- گروه خبر: دوازدهمین جلسه  کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان با موضوع «بررسی و تدوین تاثیر تحولات برجام بر فضای کسب و کار و اقتصاد ملی»به ریاست «محمد صادق مشایخ» و با حضور اعضای کمیسیون زهرا نژاد بهرام- عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران، سیدمحمد هاشمی اصفهانی- مشاور اسبق وزیر نفت، حسین ابویی مهریزی- مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت، خدایار ابیلی- استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، رمضانعلی صادق زاده- رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت، جمشید عدالتیان- اقتصاددان و عضو ارشد اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران، غلامعلی ریاحی- حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری فعال در پرونده‌های کلان اقتصادی، شهریار عامری- استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمدحسین مرادی‌زاده- عضو بنیاد امید ایرانیان، آمنه علاقبند- مدیر ‌ای‌تی شرکت ام.بی.آی، یاسر فیاض بخش- عضو بنیاد امید ایرانیان و عابد مشایخ دبیر کمیسیون توسعه بازرگانی برگزار گردید.در آغاز جلسه کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان، عابد مشایخ به تشریح برنامه‌های جلسه پرداخت و گفت: چهارمین بخش از تدوین سند سیاستگذاری بازرگانی داخلی کشور، اختصاص به ششمین محور تدوین سند با موضوع «بررسی و تدوین تاثیر تحولات برجام بر فضای کسب و کار و اقتصاد ملی» دارد و لازم است راهکار استفاده بهینه از فتوحات و امکاناتی که حاصل سند برجام است را ارائه و در راستای بهبود فضای کسب و کار و اقتصاد ملی، همچنین ارتقاء سطح معیشت ملت از آن بهره‌برداری کرد.

در چین سرمایه انبوهی داریم
سید محمد هاشمی اصفهانی گفت: «باید از توفیق حاصله برجام به عنوان سندی مفید و ارزشمند به ویژه در داخل کشور حمایت کرد که در نتیجه، قطعاً برجام توسط کشورهای خارجی به هم زده نخواهد شد. بعد از برجام میل ما به سمت صنایع اروپایی رفته است و راغبیم تا همکاری‌های اقتصادی و قراردادهای تجاری را با اروپایی‌ها برقرار نماییم، درصورتی که ما مطالبات و سرمایه‌های کلانی در اروپا نداریم، اما برعکس در چین سرمایه انبوهی داریم که اگر در روابط اقتصادی و تجاری ما با چین مشکلی به وجود بیاید خطای بزرگی است و قادر نخواهیم بود، مطالباتمان را از این کشور دریافت کنیم.لذا، چاره‌ای نداریم که با چینی‌ها توافق کنیم، صنعت و تکنولوژی را در ابعاد مختلف از آنها بخریم و در راستای راه اندازی مجدد صنایع و کارخانجات داخلی از آنها استفاده کنیم تا شاهد شکوفایی اقتصاد، بهبود فضای کسب و کار و رشد صنایع و تولید داخل باشیم.

فرصتی برای بازسازی
زهرا نژاد بهرام گفت: برجام فرصتی است برای بازسازی خودمان و آثار آن را در مباحث اقتصادی‌مان باید جست‌وجو کنیم.عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران افزود: باید نقاط قوت برجام که : ۱-کاهش ریسک اقتصادی کشور و ۲- مزایای برجام در حوزه اقتصادی است، در سند سیاستگذاری بازرگانی داخلی کشور ملحوظ شود.

توافقنامه‌های تجاری
رمضانعلی صادق زاده گفت:در زمان ریاست جمهوری دکتر روحانی، به ویژه بعد از برجام به عقد قراردادهای متعدد بین المللی در وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداختیم،از جمله در حوزه فرامرزی «توافقنامه تجارت الکترونیکی بدون کاغذ» در حوزه کشورهای آسیا و اقیانوسیه را در کشور تایلند به امضا رساندیم و عضو آن شدیم که یکی از ظرفیت‌های خوبی است که در پسابرجام از آن استفاده شد.

مشکلات نمایشگاه حل شود
یاسر فیاض بخش گفت: باید مشکلات نمایشگاه بین المللی تهران به عنوان ویترین اقتصادی کشورمان هر چه سریع‌تر مرتفع گردد تا در زمان میزبانی میهمانان اقتصادی و تجار اروپایی و دیگر کشورهای خارجی بتوانیم استقبال خوبی از آنان در این مکان داشته باشیم.

به بهبود سطح معیشت مردم بپردازیم
غلامعلی ریاحی گفت: آمریکا اجازه استفاده از دلار را به ما نداد و به همین دلیل ما در حصر کشورهای چین و روسیه قرار گرفتیم.درحالی‌که تعاملات اقتصادی با کشورهای اروپایی از تعامل با چین بهتر است.حقوقدانان و وکیل پایه یک دادگستری افزود: مقصر واردات اجناس نامرغوب چینی وارد شده به کشورمان در این زمان کشور چین نیست، بلکه مقصر اصلی بازرگانان و واردکنندگان کشورمان از چین هستند که اجناس بنجل و نامرغوب چینی را به دلیل به دست آوردن حداکثر میزان سود شخصی به کشور وارد و به مردم ما تحمیل می‌کنند.به هر حال با حصول برجام شرایط کشورمان بسیار بهتر شد و در راستای بهره‌برداری از سند برجام باید با تاکید در تکنولوژی‌های بومی و دانش مان و از طرفی ایجاد امنیت بهینه سرمایه‌گذاران خارجی، به بهبود سطح معیشت مردم و فضای کسب و کار بپردازیم.

آموزش علوم روز و تکنولوژیک
آمنه علاقمند گفت: باید در سازمانها و نهادها به آموزش علوم روز و تکنولوژیک پرداخت تا مسئولان سازمانها بتوانند Business Plan‌ها را به خوبی تدوین کند و مسائل را به خوبی تحلیل کنند. مدیر ‌ای تی شرکت ام.بی.آی افزود: باید Bankable شویم و مشکلات زیرساخت را مرتفع کنیم. باید عملکردهای سازمانی را از سنتی به دانش محوری و تکنولوژیک ارتقا دهیم.

ارتقای کیفیت محصولات داخلی
شهریار عامری گفت: برجام به عنوان سندی صلح‌طلبانه و تعاملی با جهان، سند بسیار ارزشمندی است که ما باید از آن به خوبی بهره‌برداری کنیم.استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: پس از برجام باید با ارتقا کیفیت و همچنین کاهش قیمت محصولات تولید داخل، به رقابت با محصولات چینی بپردازیم و باید خود را به روز کنیم تا بتوانیم در عرصه بین‌المللی به رقابت بپردازیم. صاحب‌نظر برجسته محیط زیست و حوزه انرژی افزود: باید نگاه‌های سنتی را کنار بگذاریم و با تجهیز به دانش‌های روز به تعامل با جهان بپردازیم.

به رفع ایرادات همه جانبه بپردازیم.
حسین ابویی مهریزی گفت: با توجه به مقتضیات کنونی، باید به رفع ایرادات همه جانبه بپردازیم. باید موضوع فناوری در بسته‌های اقتصادی به طور جدی وارد گردد.مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: باید از ظرفیت‌های حاصل از برجام در راستای بهبود فضای کسب و کار بهره‌برداری کنیم.وی افزود : با توجه به آنکه مسئول فاینانس و مسئول ارزی در قراردادهای تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، بنده بودم از نزدیک شاهد پیشرفتهای خوب قراردادها بعد از برجام بودم و ما در حوزه نفت و گاز و قراردادهای محیط زیستی موفق و توانمند بودیم.

نباید انتظار معجزه اقتصادی داشت
جمشید عدالتیان عضو اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران گفت: موفقیت در حصول سند برجام خوب بود، اما باید دانست، این یک سند است برای توقف برخی بحران‌ها، ولی از سند برجام نباید انتظار معجزه اقتصادی داشت.کشور ما در حوزه کسب و کار و اقتصاد ملی، سه- چهار مورد بیماری اقتصادی دارد. باید توسط متخصصین دلسوز اقتصادی به رفع معضل بیماری‌های اقتصادی کشور پرداخت و در این راستا باید سیاست‌های اقتصادیمان را تغییر دهیم.

هم فرصت هم تهدید
خدایار ابیلی استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران گفت: به طور کلی تحولات برجام، هم فرصت است و هم تهدید، اما پارادوکس برجام اگر خوب مدیریت نشود، به تهدید تبدیل خواهد شد. به عنوان مثال در رابطه با ارتباط تجاری چین، اگر تغییر جهت دهیم، به سمت ارتباط با اروپا، متاسفانه اتفاقی که خواهد افتاد، این است که با توجه به آنکه انبوه مطالبات ما در حال حاضر در کشور چین قراردارد، آن وقت دیگر نمی‌توانیم، مطالباتمان را از چین دریافت کنیم.

یادی از آیت الله هاشمی
محمدصادق مشایخ، ضمن گرامیداشت یاد حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره)، به خدمات ارزشمند ایشان اشاره کرد و گفت: زمانی که دکتر روحانی رئیس‌جمهور شدند، بزرگترین دغدغه آیت الله هاشمی  رفسنجانی، پیروزی در مذاکرات هسته‌ای بود.رئیس کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد  امید ایرانیان در پایان گفت : هم اکنون در پسا برجام باید مجدانه به تجهیز و به روزرسانی سازمانها و نهادها بپردازیم، بسترسازی فرهنگی نماییم، استفاده حداکثری از نخبگان و دانشمندان و مدیران برجسته کشور در راستای رفع مشکلات اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار و ارتقای سطح معیشت مردم نماییم تا بتوانیم از سند برجام در راستای منافع ملی و بهبود فضای کسب و کار و اقتصاد ملی بهره‌برداری نماییم.