• پنجشنبه، 21 آذر 1398
  • Thursday 12 December 2019
گروه خبر: اقتصاد کلان  -  شماره خبر: 11290  -  24 بهمن 1396 ساعت 15:40


چهار گام دولت برای اجرای برنامه بازآفرینی شهری
«محمد نهاوندیان» امروز (سه شنبه) در حاشیه سی و پنجمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، در جمع خبرنگاران افزود: دولت در این طرح منتظر اقناع ساکنان بافت های فرسوده و تکیه بر نوسازی ساختمان به ساختمان نماند و اقداماتی برای عملیاتی شدن آن در دستور کار قرار داد.
وی گفت: رییس جمهوری همه وزارتخانه را موظف کرده است که زمین های آزاد خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند تا محله های جدید روی این زمین ها احداث شود.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری اضافه کرد: علاوه بر زمین، دولت برنامه ای طراحی کرده است که مشکلات اداری، ثبتی و پروانه ای احداث مسکن های جدید را برطرف کند.
نهاوندیان احداث تاسیسات زیربنایی و روبنایی را سومین گام دولت در اجرای برنامه ملی بازآفرینی پایدار شهری ذکر کرد و گفت: منابع مالی احداث این تاسیسات در بودجه عمرانی دستگاه های مختلف دیده شده است.
به گفته معاون اقتصادی رئیس جمهوری، در برنامه ملی بازآفرینی پایدار شهری خریداران واحدهای اضافی جدید، از تسهیلات تشویقی برخوردار می شوند.

** لزوم خروج تقاضای سفته بازانه از بازار ارز
وی در مورد برنامه دولت برای کنترل نوسانات نرخ ارز گفت: تدابیر متنوعی برای مدیریت بازار ارز اندیشیده شده است که به مرور اعلام و اعمال خواهد شد.
نهاوندیان یکی از این برنامه ها را انتشار اوراق مشارکت ارزی توسط بانک مرکزی و وزارت نفت ذکر کرد و گفت: اطلاعات اوراق مشارکت ارزی به تفصیل توسط بانک مرکزی اعلام خواهد شد.
وی با بیان اینکه نوسانات هفته های اخیر، نوساناتی کوتاه مدت بود و با برنامه های دولت به ثبات خواهد رسید، گفت: نرخ ارز باید به آرامشی که در سالهای قبل وجود داشت و پیش بینی پذیری اقتصاد ایران را بالا برد، بازگردد.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری افزود: ارز ابزار مبادله تجاری یک اقتصاد با خارج از آن اقتصاد است؛ اگر تقاضا برای ارز به جای اینکه به تقاضای مبادلاتی برای تولید، سرمایه گذاری و تجارت محدود شود، به تقاضاهای دیگری وارد شود، باید به روش های مختلف مدیریت شود.
نهاوندیان تاکید کرد: عوامل روانی و سیاسی و همچنین تقاضاهای سفته بازانه در بازار ارز باید از این بازار خارج شوند.
وی اضافه کرد: تراز تجاری، تراز پرداخت ها، وضعیت ذخایر ارزی، نسبت بدهی ها به تولید ناخالص ملی در مقایسه با کشورهای دیگر وضعیت باثباتی را نشان می دهد، بنابراین، چنین نوسان های مقطعی دلیل اقتصادی ندارد؛ آن دلیل را باید شناسایی و مدیریت کنیم. 
معاون اقتصادی رئیس جمهوری عرضه و تقاضا در بازار ارز باید کاملا شفاف باشد؛ معلوم باشد که این ارز از کجا می آید و به کجا می رود؛ در این صورت مردم مطمن می شوند که منابع ارزی کشور که گاهی با زحمات فراوان تامین می شود، به مصرف بخش تولید می رسد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، دولت تدبیر و امید «برنامه ملی بازآفرینی شهری» را با هدف پاسخ به چالش کیفیت زندگی و زیست پذیری شهرها در دستور کار قرار داده است. برنامه ای که در برگیرنده رویکرد و سیاستی جامع و یکپارچه برای هدایت روند رشد و توسعه شهرها در جهت پاسخگویی به چالش های برآمده از تغییرات و نیازهای نسل جدید است، به گونه ای که در نهایت ضمن پیشگری و حل مشکلات شهری به یک پیشرفت و بهبود پایدار کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی منجر شود./ایرنا