• چهارشنبه، 22 مرداد 1399
  • Wednesday 12 August 2020
گروه خبر: یادداشت‌  -  شماره خبر: 11281  -  24 بهمن 1396 ساعت 13:09

محمدرضا سبزعلیپور اقتصاددان

یادداشت-دولت بخش خصوصی را به بازی نمی‌گیرد
آقای روحانی در سخنان خود در مراسم 22 بهمن، خطاب به بخش خصوصی اظهار داشتند که این بخش باید در کنار دولت و نهادهای عمومی تلاش مضاعفی در جهت بهبود اوضاع و پیشرفت کشور انجام دهد اما ایشان نفرمودند که منظورشان از بخش خصوصی کیست و چیست؟ زیرا اصلاً دولت بخش خصوصی را به بازی نمی‌گیرد و از همین بخش خصوصی موجود نیز فقط تَن نحیفی باقی مانده که دیگر یارای کشیدن خود را هم ندارد پس چطور می‌تواند جور دولت را کشیده و حلال مشکلات کشور باشد؟ سپس ایشان به موفقیتهای دولت خود اشاره نمودند و گفتند: اقتصاد امروز ایران هجدهمین اقتصاد جهان می‌باشد و جذب 32 میلیارد سرمایه خارجی را هم به معنای اعتبار و رشد ایران اعلام نمودند! اینکه ایران بالقوه و به لطف داده‌ها و نعمات خدادادی، یکی از 20 قدرت برتر اقتصادی جهان می‌باشد بر کسی پوشیده نیست اما در حال حاضر اقتصاد ایران بالفعل در چه رتبه‌ای قرار دارد و چندمین کشور جهان می‌باشد؟ چرا فقط نشسته و پُز قدرت بالقوه اقتصادی ایران را می‌دهید؟ لطفاً بفرمائید چه زمانی قدرت اقتصادی ایران را از قوه به فعل مبدل می‌کنید؟ ضمناً کدام 32 میلیارد دلار سرمایه خارجی را پس از برجام جذب کرده اید و این مبلغ در کدام پروژه‌ها سرمایه گذاری شده؟....در حال حاضر بدلیل مشکلات اقتصادی، غالب کارخانجات کشور منجمله فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها با بحران روبرو می‌باشند و باید دردشان را هم درمان کرد، پس با این اوضاعی که دارند نمی‌توانند برای ایران رتبه بالایی در جهان کسب کنند! تازه اگر در این زمینه‌ها هم کشورمان صاحب قدرت شده باشد، قطعاً حاصل زحمات دولت تدبیر و امید نبوده و مجموعه‌هایی همچون ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه و ده‌ها صنایع بزرگ فولاد خصوصی و همچنین واحدهای برجسته پتروشیمی، هیچیک طی 4 سال گذشته به بهره برداری نرسیده‌اند! ضمناً تا جایی که ذهن نگارنده یاری می‌کند در سال 96 به جزء "مجموعه خلیج فارس که آنهم پالایشگاهی بود که توسط سپاه پاسداران ساخته شد نه پتروشیمی، چندان مجموعه دیگری در زمینه پتروشیمی در استانهای کشور افتتاح نگردیده است، فقط هر از گاهی می‌شنویم که چند فاز در پارس جنوبی و چند طرح پتروشیمی در همان منطقه افتتاح شده که حداقل برای ما قابل رویت نبوده و صحت و سقم آن هم با خداست.
اینکه می‌فرمائید حق‌مان را در بازار نفت پس گرفتیم، مگر حق ایران بزرگ آنهم صاحب چهارمین ذخایر نفتی جهان چقدر می‌باشد؟ آیا حق ما فقط صادرات 2 الی 5/2 میلیون بشکه در جهان است؟...اگر سری هم به بازار بزنید آن‌ موقع متوجه می‌شوید که آیا تورم کنترل شده یا روز به روز قیمتها در حال رشد می‌باشند، با توجه به افزایش نرخ ارز، قیمت سایر کالاها نیز سیر صعودی به خود گرفته است! در ضمن ما هنوز پول کشاورزان عزیز و گندم کاران را نمی‌توانیم تسویه کنیم و هنوز از خارج، گندم وارد می‌کنیم، آنوقت چه شد که به یکباره هم خودکفا شدیم و هم صادرکننده گندم؟
.... درست است که رئیس‌جمهور محترم در سخنان خود باز هم درباره محاسن و اقدامات دولت تدبیر و امید صحبت کرده و از اقدامات دولت قبلی خویش (دولت یازدهم) قاطعانه دفاع کردند اما گذشته از تایید و یا تکذیب گفته‌های ایشان، باید عرض کنم که انصاف این بود که آقای روحانی نیم ‌نگاهی هم به نیازها، مشکلات و حرف دل مردم و فعالان اقتصادی می‌انداختند.