• شنبه، 16 فروردین 1399
  • Saturday 4 April 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اخبار / گفتگو  -  شماره خبر: 11266  -  23 بهمن 1396 ساعت 15:05

برنامه جدید اشتغالزایی دولت اعلام شد

ایجاد 200 هزار شغل در ساخت و ساز
آفتاب اقتصادی- گروه خبر: بخش مسکن و صنعت ساخت و ساز یک بخش پیشران در اقتصاد است که رکود یا رونق در آن رابطه مستقیمی با کلیت اقتصاد دارد. در سال‌های گذشته نیز که مسکن دچار رکود بوده این رکود تاثیر مستقیمی بر رکود کل اقتصاد داشته، دلیل آن نیز روشن است؛ بخش مسکن زنجیره پیوسته‌ای از صنایع مختلف است از فولاد و ذوب آهن تا مصالح ساختمانی گوناگون، طبیعی است که رکود در ساخت و ساز موجب کاهش اشتغالزایی در صنایعی می‌شود که ارتباط مستقیمی با مسکن دارند. مرکز پژوهش‌های مجلس سال گذشته در گزارشی اعلام کرد: «به‌ازای هر صدمیلیون تومان سرمایه گذاری در بخش مسکن، 5 شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌شود. برآوردها نشان می‌دهد توان بالای اشتغالزایی در حوزه ساخت و ساز به گونه‌ای است که به ازای هر صدمیلیون تومان افزایش سرمایه گذاری در این حوزه سه تا چهار شغل به صورت مستقیم و یک تا دو شغل به صورت غیر مستقیم در کشور ایجاد خواهد شد. توان اشتغالزایی بالا یکی از مهمترین ویژگی‌های بخش ساختمان است به طوری که از منظر اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم بخش ساختمان مسکونی در بین 46 بخش جایگاه یازدهم و سایر ساختمان‌ها نیز رتبه چهاردهم را به خود اختصاص داده‌اند.نکته حائز اهمیت در مورد بخش‌های "ساختمان مسکونی" و سایر "ساختمان‌ها" آن است که افزایش سرمایه گذاری صد میلیون تومانی در این بخش علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم برای حدود سه نفر در هر بخش، به علت پیوندهای پسین قوی با سایر بخش‌های اقتصادی منجر به ایجاد اشتغال برای یک الی دو نفر دیگر می‌شود بنابراین خروج این بخش از رکود نقش مهمی در افزایش اشتغال خواهد داشت. این مسئله از آن جهت اهمیت دارد که اغلب نیروی کار شاغل در این بخش، نیروی کار با مهارت پایین بوده و ایجاد اشتغال برای این گروه که از اقشار کم درآمد هستند می‌تواند زمینه مهمی در کاهش فقر باشد.»

خبری که نهاوندیان اعلام کرد
محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار کرد: فراهم کردن زمینه ایجاد ۲۰۰ هزار شغل در بخش ساخت و ساز مسکن و اختصاص۱.۵ میلیارد دلار برای اشتغال روستایی از جمله برنامه‌های دولت برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است.

بانک‌ها همراهی کنند
در این خصوص احسن علوی عضو کمیته عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با آفتاب اقتصادی تصریح کرد: «صنعت ساخت و ساز صنعتی است که صنایع وابسته به آن فراوان هستند. بی تردید اگر کار ساخت و ساز رونق گرفته و اعتبارات عمرانی بیشتری تخصیص یابد تا پیمانکاران پروژه‌ها را شروع کنند این موضوع تاثیر مستقیم بر بهبود رشد اقتصادی و میزان اشتغالزایی دارد. به خصوص اگر ساخت و سازواحدهای مسکونی رونق بگیرد و دولت طرح‌های خود را در این باره اجرا کند حتما اشتغالزایی به دنبال خواهد داشت. وی افزود: «صنایع وابسته به ساختمان شامل فولاد، گچ، سیمان، سرامیک، موزائیک، تاسیسات برقی و... در صورت رونق ساخت و ساز فعال خواهند شد. من هم معتقدم که ایجاد 200 هزار فرصت شغلی در ساخت و ساز عملی است منوط به اینکه بخش عمران رونق یافته و سرو سامانی بیابد.» علوی گفت: «متاسفانه در چند سال اخیر بخش عمران و ساخت و ساز با رکود مواجه شده و در سال‌های اخیر دولت، بخش مسکن را در اولویت قرار نداده بود و این مسئله نه تنها موجب رکود شد بلکه تعادل عرضه و تقاضا را به هم ریخت و تقاضا بر عرضه سبقت گرفت. ما اکنون با حفظ شرایط کنونی به ساخت 5/2 میلیون واحد مسکونی در سال نیاز داریم. ضمن اینکه نوسازی و احیای بافت‌های فرسوده هم اولویت مهم است. علوی در خصوص طرح جدید دولت و وزارت راه و شهرسازی برای احیا و باز آفرینی بافت‌های فرسوده گفت» این طرح حتما می‌تواند به افزایش اشتغالزایی کمک کند. خوشبختانه دولت خیز خوبی برای احیای بافت‌های فرسوده برداشته مشروط به اینکه بانک‌ها هم در اعطای تسهیلات بانکی همراهی لازم را داشته باشند. دولت برای اجرای این برنامه خود باید بانک مرکزی را ملزم به همراهی با وزارت راه و شهرسازی کند.»