• پنجشنبه، 21 آذر 1398
  • Thursday 12 December 2019
گروه خبر: اخبار / اقتصاد کلان  -  شماره خبر: 11233  -  18 بهمن 1396 ساعت 20:00

واکاوی سخنان لاریجانی و نوبخت

اختلافات بر سر یارانه نقدی

آفتاب اقتصادی- گروه خبر: یارانه نقدی همچنان به‌عنوان یک کلاف سردرگم مطرح است. به رغم آنکه هم دولت و هم مجلس اذعان دارند که شیوه کنونی پرداخت یارانه نقدی به صلاح اقتصاد کشور نیست اما هنوز عزم کافی برای اصلاح این روند وجود ندارد.ضمن اینکه به رغم آنچه در لایحه 97 به تصویب مجلس رسید دولت و مجلس درباره یارانه نقدی همچنان اختلاف دارند.رییس مجلس شورای اسلامی،  گفت: درباره موضوع یارانه‌های نقدی اختلاف نظر بین دولت و مجلس وجود دارد که باید در این باره به تفاهم رسید. علی لاریجانی به موضوع یارانه‌ها اشاره و تصریح کرد: دولت در لایحه بودجه ۲۳ هزار میلیارد تومان را برای پرداخت یارانه نقدی به مردم تعیین کرد، بدین معنا که ۴۰ درصد افراد یارانه‌بگیر حذف می‌شوند. ما پرسیدیم که تئوری دولت برای این کار چیست، پاسخ آقای نوبخت این بود که مجلس در این باره تصمیم‌گیری کند. کمیسیون تلفیق این رقم را به ۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش داد با این توضیح که یارانه افراد تحت پوشش کمیته امداد،‌ بهزیستی، حاشیه‌نشین‌ها و روستاییان نباید قطع شود.وی ادامه داد: ما پرسیدیم که چطور قرار است این افراد شناسایی شوند که دولت در جای دیگری گفت که بنا ندارد دست در جیب مردم کند و به حساب آنها سرکشی کند؛ البته این نوع گفته دولت هم خوب نبود چون ما هنوز تصمیم‌گیری نکردیم ولی در نهایت این نشان می‌دهد که اختلاف نظری در این باره بین دولت و مجلس وجود دارد که باید حل شده و به تفاهم برسیم. یارانه چیزی نیست که بتوان آن را با اختلاف نظر حل کرد، این خود نشان می‌دهد که تکلیف یارانه نیز به خوبی روشن نشده است.

دوست نداریم در زندگی مردم
تشویش به وجود آوریم
از سوی دیگر رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این پرسش که سیاست دولت در قبال یارانه‌بگیران چیست اظهار کرد: دو روش وجود دارد، یا اینکه یارانه بگیران نیازمند شناسایی شوند و یارانه‌ها دقیقا به اقشار شناسنامه دار پرداخت شود که این فرمول دولت است که نیاز به کمک و مساعدت مجلس دارد یا اینکه گفته شود یارانه افراد پردرآمد پرداخت نشود. این یعنی باید جیب تک تک ۸۰ میلیون ایرانی را بگردیم که درست نیست. دوست نداریم در زندگی مردم تشویش به وجود آوریم.محمد باقر نوبخت ادامه داد: سیاست دولت نسبت به یارانه بگیران اجرای قانون هدفمندی یارانه است و وارسی کردن اطلاعات حساب شهروندان ایرانی نیست. اما اینکه سراغ نیازمندان برویم و به آنها یارانه بدهیم کاملا منطقی است. مجلس باید شایستگان نیازمند یارانه را مشخص کند.  البته در جلسات کمیسیون تلفیق باید به فرمول مشترکی برای استفاده بهینه از یارانه‌ها‌ جهت کاهش فقر مطلق برسیم.نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا دولت حاضر است با افزایش قیمت حامل‌های انرژی قانون هدفمندی یارانه‌ها تغییر دهد، گفت: افزایش قمیت حامل‌های انرژی مسئله دیگری است. اگر قیمت‌ها بخواهد اصلاح شود منابع حاصل از این اصلاح در جهت توسعه اشتغال پایدار کشور هزینه خواهد شد.

خواسته دولت چه بود؟
عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با آفتاب اقتصادی تصریح کرد: «دولت مایل بود که مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه 97 یک عدد مشخص را برای حذف یارانه بگیران غیر نیازمند تعیین کند، این در حالی است که مجلس معتقد است دولت برای حذف یارانه‌بگیران غیر نیازمند اختیارات کافی دارد و نیازی به مجوز مجلس نیست احتمالا منظور آقای لاریجانی از اختلاف نظر مجلس و دولت درباره یارانه نقدی همین موضوع بوده است. یوسفیان ملا در پاسخ به این سوال که «در حالی که وزیر کار از احتمال بررسی حساب بانکی متقاضیان دریافت یارانه خبر داده بود سخنگوی دولت اعلام کرده که دولت چنین اقدامی نخواهد کرد»، گفت: «مصوبه کمیسیون تلفیق این بود که افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و روستاییان حتما باید یارانه بگیرند اما در شهرها افرادی که متقاضی یارانه هستند و در شمول این دسته از مردم که ذکر شد، نیستند دولت این اختیار را دارد که پرسشنامه‌ای به آنها بدهد و در یکی از بندهای این پرسشنامه از آنها بپرسد که آیا به دولت اجازه می‌دهید که حساب بانکی شما بررسی شود یا خیر؟ تا اگر آن افراد اجازه دادند دولت چنین کاری بکند اما اگر اجازه ندادند دولت نمی‌تواند این کار را بکند.» وی افزود: «من تصور می‌کنم دولت در سال 97 هم عملا نمی‌تواند در جهت حذف یارانه بگیران حرکت کند و مصوبه مجلس را اجرا کند. در واقع دولت عزمی برای این کار ندارد.» وی در پاسخ به این سوال که آیا در این صورت بودجه هدفمندی دچار کسری نخواهد شد؟ گفت: «چنین چیزی رخ نمی‌دهد زیرا مجلس دوباره 11 هزار میلیارد تومان به بودجه هدفمندی اضافه کرده بنابراین در هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت یارانه نقدی کسری بودجه نخواهیم داشت.»