• یکشنبه، 22 تیر 1399
  • Sunday 12 July 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان / گفتگو  -  شماره خبر: 11211  -  16 بهمن 1396 ساعت 14:00

مجلس مصوب کرد

تمدید اجرای قانون مالیات برارزش افزوده در سال 97
آفتاب اقتصادی – گروه خبر: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تمدید اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده تا زمان لازم الاجرا شدن قانون جدید در سال ۹۷ موافقت کردند.این در حالی است که لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده هنوز در حال بررسی‌های کارشناسی بوده و در نوبت صحن علنی قرار نگرفته است.نمایندگان در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال 97 با پیشنهاد بازگشت به لایحه دولت در بند ب تبصره 6 این لایحه با 164 رای موافق، 40 رای مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع 241 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.براساس بند ب لایحه دولت، مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 17 اردیبهشت 1387 و اصلاحات بعدی آن تا زمان لازم الاجرا شدن قانون جدید در سال 97 تمدید می‌شود.در گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97 بند مذکور حذف شده بود که نمایندگان با حذف این بند با
58رای موافق، 159 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 6 نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.
لازم به ذکر است که علی لاریجانی در جریان بررسی این بند گفت: با توجه به اینکه مشخص نیست بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال جاری در کمیسیون اقتصادی به پایان برسد لذا باید قانون آزمایشی تا زمان تصویب و لازم الاجرا شدن قانون جدید اجرا شود.

اجرای قانون دائمی باشد
در همین حال آلبرت بغزیان اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با آفتاب اقتصادی، تمدید اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده را اقدامی مثبت از سوی نمایندگان عنوان کرد. بغزیان گفت: «یکی از جنبه‌های مالیات برازش افزوده، مالیات بر مصرف است یعنی یک پایه مالیاتی است که دولت‌ها از آن برای گرفتن مالیات استفاده می‌کنند. این نوع مالیات در نهایت بر عهده مصرف‌کننده بوده و چیزی نیست که به تولید لطمه بزند. ضمن اینکه اگر کلا برای صادرات باشد مالیات بر ارزش افزوده به آن تعلق نمی‌گیرد و این موضوع یک عامل مشوقی برای صادرات است. در بسیاری از کشورها وقتی شما کالایی را می‌خرید مالیات آن را می‌دهید ولی اگر بخواهید از آن کشور خارج شوید با نشان دادن فاکتور خرید کالا، پول مالیات آن به شما برگردانده می‌شود. متاسفانه این قسمت از مالیات بر ارزش افزوده در کشور ما اجرا نمی‌شود و اساسا در قانون هم پیش‌بینی نشده است.» وی افزود: «یکی دیگر از جنبه‌های قانون مالیات بر ارزش افزوده در ایران مشمول شدن مراحل تولید است. در واقع هیچ مالیات مضاعفی گرفته نمی‌شود. مثلا در بخش کشاورزی در مراحل کاشت، داشت، برداشت در هر مرحله یک ارزش افزوده ایجاد می‌شود و دولت‌ها با بررسی‌های اقتصادی می‌توانند هر مرحله را از مالیات معاف یا اینکه مشمول مالیات کنند تا در نتیجه عدالت مالیاتی برقرار شود ولی در نهایت مالیات بر ارزش افزوده به مصرف‌کننده منتقل می‌شود.» بغزیان با اشاره به مصوبه دیروز نمایندگان مجلس گفت: «در اینکه باید مالیات برارزش افزوده گرفته شود هیچ شکی وجود ندارد. درست است که در ابتدا پیش‌بینی شده بود که اجرای قانون مالیات برازش افزوده 5 ساله باشد اما اینکه اجرای این قانون موقتی باشد مفید نخواهد بود بلکه باید اجرای آن دائمی باشد. البته دولت در خصوص نرخ مالیات بر ارزش افزوده می‌تواند براساس بررسی‌هایی که انجام می‌دهد نرخ را زیاد یا کم کند. در چند سال اخیر برخی اصناف نسبت به نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده گلایه‌هایی داشتند. نکته مهم این است که ما این قانون را درست و همانند استانداردهای جهانی اجرا کنیم. واقعا نرخ مالیات بر ارزش افزوده در مقایسه با سایر کشورها بالا نیست.»
نحوه محاسبه مالیات حقوق کارکنان مشخص شد
نمایندگان مردم در خانه ملت، نحوه محاسبه مالیات حقوق کارکنان را در سال ۹۷ تعیین کردند.به گزارش خبرآنلاین، براساس بند «الف» تبصره 6 لایحه مذکور، سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیات‌ها‌ی مستقیم مصوب 4/12/1366 و اصلاحات بعدی آن در سال 1397 سالانه مبلغ 27 میلیون و 600 هزار تومان تعیین می‌شود نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایا، فوق العاده و کارانه و غیره به استثنای تبصره 1 و 2 قانون مالیات‌ها‌ی مستقیم مربوط به امور پژوهشی و دانشگاهی مازاد بر مبلغ مذکور تا سه برابر آن مشمول مالیات سالانه 10 درصد و نسبت به مازاد سه برابر، تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه 15 درصد و نسبت به مازاد چهاربرابر، تا شش برابر 25 درصد و نسبت به مازاد شش برابر 35 درصد تعیین می‌شود. میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد (57) و (101) قانون مالیات‌های مستقیم سالانه مبلغ 21 میلیون و 600 هزار تومان تعیین می‌شود.