• یکشنبه، 30 دی 1397
  • Sunday 20 January 2019
گروه خبر: انرژی  -  شماره خبر: 11210  -  16 بهمن 1396 ساعت 13:58

درکنفرانس مطبوعاتی انجمن ملی پلاستیک مطرح شد

صادرات مسموم مواد پتروشیمی
آفتاب اقتصادی- گروه صفحه اول: انجمن ملی پلاستیک یکی از معتبر ترین  انجمن‌های صنعت پتروشیمی در ایران است. تولید کنندگان آن عموماً وابسته به بخش خصوصی واقعی هستند و درد دل‌های بسیاری نیز در رابطه با  نوع تامین  مواد اولیه دارند که زاویه  تمام انتقادات آنها متوجه پتروشیمی‌ها و بخش دولتی است . شروع نشست خبری با مقدمه مهندس بیوک صحاف امین رئیس هیئت‌مدیره انجمن ملی پلاستیک بود. وی در ابتدا  با گلایه از عدم تامین خوراک توسط واحدهای پتروشیمی نسبت به کاهش تولید و اشتغال در این بخش هشدار داد.

شکایت از پتروشیمی‌ها
رئیس هیئت‌مدیره انجمن ملی پلاستیک ایران با شکایت از نحوه تامین مواد اولیه از سوی واحدهای پتروشیمی خواستار ورود و حمایت دولت از 850 هزار اشتغال این صنعت شد. به گزارش آفتاب اقتصادی،  بیوک صحاف امین در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به وجود 850 هزار اشتغال در صنعت پلاستیک گفت: سال گذشته یک میلیارد و 50 میلیون دلار صادرات داشتیم و باوجود پیش‌بینی رشد 20 درصدی در امسال اما متاسفانه دو درصد هم کاهش داریم. وی تامین مواد اولیه را اصلی ترین مشکل این صنعت دانست و تصریح کرد: واحدهای پتروشیمی به‌عنوان تامین‌کننده مواد اولیه این صنعت متاسفانه با وجود گرفتن ارز مبادله‌ای از دولت اما مواد را با ارز آزاد در بورس کالا عرضه می‌کنند که بدلیل مدیریت عرضه گاه به شکل رقابتی، قیمت‌ها از قیمت پایه هم فراتر می‌رود. رئیس هیئت‌مدیره انجمن ملی پلاستیک ایران اظهار داشت: خریدار عمده این صنعت بخش‌های دولتی هستند که بدلیل عقد قراردادهای یک‌ساله متاسفانه با این شرایط قیمتی در بورس کالا و نیز افزایش دلار متضرر شده‌ایم. صحاف امین با اشاره به صادرات مواد اولیه پتروشیمی‌ها و تخفیف‌های تا 20 درصدی فروش به کشورهای همسایه گفت: دولت‌ها در 3 دهه گذشته سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را در پتروشیمی‌ها انجام دادند تا کشور از طریق صنایع ترکیبی نظیر این صنعت به ارزش افزوده برسد اما در این شرایط پتروشیمی‌ها بجای حمایت از تولید داخل با قیمت کمتری به رقبای خارجی ما کمک می‌کنند. وی ادامه داد: متاسفانه روز به روز در حال افت تولید هستیم و بعضی واحدها با تعدیل نیروی کار در معرض خطر تعطیلی قرار دارند که نیازمند تدبیر و حمایت دولت از این صنعت اشتغالزا هستیم. در این نشست برخی دیگر از اعضای این انجمن با اشاره به از دست دادن بازارهایی مثل بازار کفش در کشور افغانستان در خصوص امکان واردات مواد اولیه گفتند: امکان واردات وجود دارد اما شرکت‌های پتروشیمی به محض واردات با کاهش قیمت‌های خود عملا اجازه واردات را نمی‌دهند. یکی دیگر از اعضا مشکل اصلی را ثبات نداشتن قوانین و بازار ارز دانست و تاکید کرد: افزایش نرخ ارز شاید برای صادرات خوب باشد اما به قیمت نابودی صنایع تکمیلی تمام می‌شود و چرخ اشتغال را از حرکت باز می‌دارد. رئیس هیئت‌مدیره انجمن ملی پلاستیک ایران گفت: حدود 6 تا 7 میلیون تن تولید واحدهای پتروشیمی است که 3 تا 3و نیم میلیون تن آن مصرف داخلی است اما در عرضه دچار مشکل است که معافیت مالیاتی خام فروشی برای پتروشیمی‌ها
از جمله پیشنهادهای این انجمن به اتاق بازرگانی بوده است که اگر به نتیجه برسد نفع آن به این صنعت خواهد رسید. در ادامه یکی دیگر از مدیران انجمن در جمع بندی موضوع اعلام کرد که پتروشیمی‌ها به چه حقی تا وقتی که نیاز داخل تامین نشده است اقدام به صادرات می‌نمایند؟  وی با  اشاره به عدم  اجازه عملی به اعضای انجمن  برای  واردات گفت، هر زمان که ما اقدام به واردات کنیم، با کاهش قیمت به تولید‌کننده آسیب می‌زنند و باید  نهادهای مسئول همچون وزارت صنعت در این بین چاره اندیشی نمایند.