• یکشنبه، 30 دی 1397
  • Sunday 20 January 2019
گروه خبر: یادداشت‌  -  شماره خبر: 11209  -  16 بهمن 1396 ساعت 13:56

بهمن آرمان اقتصاددان

یادداشت-اقتصاد یک علم است
 
 باید این واقعیت را بپذیریم که اقتصاد یک علم است، شاید اصول آن از زمان «آدام اسمیت» تغییر نکرده باشد اما شیوه های عملیاتی آن تغییرات بسیار زیادی داشته است. مشکل اصلی اقنصاد کشورمان هم همین موضوع است که علم اقتصاد در کشور پیاده نشده است.
وقتی دولت پیشنهاد افزایش قیمت سوخت را می دهد، برخی نمایندگان مجلس بدون انجام مطالعات اقتصادی، تنها به جنبه های تورم زایی افزایش قیمت انرژی می پردازند. اما اینکه از محل اصلاح قیمت انرژی چه میزان فرصت شغلی
به وجود خواهد آمد را بررسی نمی کنند.
در طول سال های گذشته، برخی ها بر این باور بوده که با پول نفت و اعمال سیاست های پوپولیستی می توانند مردم را راضی نگه دارند و شاهد آن بودیم که مردم سیاست عوام فریبانه را پس زدند و به دنبال اعمال سیاست های اقتصادی منطقی بوده اند.
حدود 34 میلیارد دلارصرف یارانه انرژی می شود.
 در حالی که ایران پس از قطر دومین کشور پرداخت کننده یارانه به بخش انرژی است، در هیچ کشوری یارانه به طور مستقیم
به مصرف کنندگان پرداخت نمی شود بلکه یارانه و طرح های حمایتی به تولیدکنندگان اختصاص می یابد و از این طریق مزایای آن به
 مصرف کنندگان می رسد.
امروز اقتصاد کشور با معضل بیکاری به ویژه بیکاری پنهان مواجه است، ضرورت دارد که دولت درباره این مسائل صادقانه با مردم صحبت کند.
انتظار می رود دولت به مردم توضیح دهد که سرمایه گذاری در چه حوزه هایی منجر به رشد اقتصادی و اشتغالزایی می شود و به طور قطع در این صورت، مردم با دولت برای پیشبرد اهداف تعیین شده همکاری می کنند.
در حال حاضر مهم ترین مشکل جوانان اشتغال بوده و ورود به بازار کار مطالبه بر حق مردم است. به طور قطع بدون سرمایه گذاری در حوزه های مولد، اشتغال ایجاد نمی شود./ منبع: ایرنا