• شنبه، 27 مرداد 1397
  • Saturday 18 August 2018
گروه خبر: اخبار‌مهم / انرژی / گزارش  -  شماره خبر: 11208  -  16 بهمن 1396 ساعت 13:54

وزیر نفت :

جرات نمی‌کنیم اسم قراردادی که نزدیک به نتیجه گیری است را اعلام کنیم
آفتاب اقتصادی- گروه صفحه اول: بیژن زنگنه  وزیر نفت در سالن شهید بهشتی وزارت نفت با حضور دهها خبرنگار خارجی و  داخلی کنفرانسی خبری برگزار کرد که در آن پاسخگوی گستره‌ وسیعی از سوالات  بود. استخدام در وزارت نفت، قراردادهای بین‌المللی، توتال،  جایگاههای سوخت و... دیگر مواردی بود که وزیر نفت به آنها پاسخ داد.  

از خودشان بپرسید
وزیر نفت در پاسخ به پرسش خبرگزاری فرانسه درباره احتمال خروج توتال از قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت : شما که در فرانسه هستید از خودشان بپرسید! وی ادامه داد: توتال با من مذاکره داشته و در مذاکره هم کاملا جدی بوده است. روند قرارداد هم مشخص است. اما بی‌ثبات کردن بازار توسط ترامپ بی‌تاثیر نیست. البته می‌گویند زیر بار زور نمی‌رویم مگر اینکه خیلی پرزور باشد! این را نمی‌دانم!  وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره ایجاد شغل توسط وزارت نفت گفت : مردم عزیز ما اشتغال را نباید در این جست‌وجو کنند که کارمند وزارتخانه‌ها باشند. ما در نفت تبدیل وضعیت و استخدام نداریم. اشتغال باید در صحنه عمومی فعالیتهای صنعت نفت ایجاد شود. وقتی قرارداد بستی و تلاش کردی ساخت تجهیزات در داخل باشد به معنای ایجاد 600 ، 700 هزار شغل است. مثل طرح‌هایی که اعلام کردم برای نگهداشت و افزایش تولید داریم که با تاکید بر ارجاع کار به نیروهای داخلی و خرید تجهیزات ایرانی داریم که حداقل 100 هزار شغل ایجاد می‌کند. زنگنه ادامه داد : من طرح نوسازی تاسیسات فرسوده صنعت نفت را داده‌ام که دهها میلیارد پول می‌خواهد. پول را ما می‌دهیم و در قبال آن کار ایجاد می‌شود. همچنین با ایجاد هر چاه و استقرار دکل حفاری، 250 تا 300 شغل ایجاد می‌شود. یعنی با فعال شدن 100 دکل حفاری تا 30 هزار شغل ایجاد می‌شود.

افزایش تولید
به گفته زنگنه، تولید نفت در 10 ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته، 165 هزار بشکه افزایش نشان می‌دهد. وی افزود: صادرات نفت نیز نسبت به 10 ماه نخست پارسال 60 هزار بشکه افزایش یافته است. وزیر نفت یادآور شد: پس از برجام، تولید و صادرات نفت بیش از یک میلیون بشکه افزایش یافت. وی در ادامه، ادعای تهاتر نفت با جنگنده‌های روسی را نیز تکذیب کرد و گفت که دو کشور صرفا در حوزه صنایع نفت و گاز با یکدیگر همکاری می‌کنند. زنگنه در بخش دیگری از سخنان خود به تولید نفت از میدان‌های غرب کارون اشاره کرد و گفت که تولید نفت در این میدانها از 165 هزار بشکه در سال 95 به 305 هزار بشکه در دی‌ ماه امسال رسیده است. وی اضافه کرد: تولید از میدان‌های مشترک در اولویت است و برداشت از میدان‌های مشترک یاران جنوبی، آذر و لایه نفتی پارس جنوبی به 63 هزار بشکه رسیده است. وزیر نفت درباره افزایش تولید گاز در پارس جنوبی هم اظهار داشت: در بخش گاز در پایان سال91، 285 میلیون مترمکعب گاز در پارس جنوبی تولید
می‌شد که این رقم در دی‌ ماه
 پارسال به 470 میلیون مترمکعب رسید و در دی ماه
 امسال روزانه 553 میلیون متر مکعب برداشت کردیم. وی با بیان این که اگر توانستیم
این روزهای سرد را بگذرانیم به واسطه این افزایش تولید بود، گفت: برای نخستین بار است که در برداشت گاز از پارس جنوبی از قطر پیشی گرفته‌ایم. وی خاطر نشان کرد: سال آینده پنج فاز شامل فاز 13، فازهای 22 تا 24 و نیمی از فاز 14 افتتاح می‌شود.
زنگنه اضافه کرد: تا پایان دی ‌ماه 96، 92 درصد کل جمعیت کشور و 76 درصد جمعیت روستایی زیر پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفتند. وزیر نفت ادامه داد: با تحویل گاز بیشتر به نیروگاه ها،
 امسال به رغم افزایش مصرف سوخت سالانه نیروگاه‌ها، میزان
سوخت مایع مصرفی نیروگاه‌ها به زیر 10 درصد می‌رسد. وی درباره طرح‌های صادرات گاز نیز گفت: در بخش صادرات گاز، خط صادراتی ما به بغداد و بصره عراق آماده شده است. البته در خط بصره هنوز طرف عراقی آماده نیست با این حال و با وجود سرمای هوا، نزدیک به 13 میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر کردیم. او درباره قرارداد فاز 11 پارس جنوبی گفت: قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی با کنسرسیوم بین‌المللی توتال فرانسه، «سی‌ ان ‌پی ‌سی»‌ چین و پتروپارس ایران طبق زمان بندی در حال انجام است. وی با بیان این که توتال در فاز دوم کار فاز 11 باید سکوی فشارافزا احداث کند، اضافه کرد: باید اجرای طرح‌های افزایش فشار را برای بقیه فازها نیز داشته باشیم که با احتساب یک میلیارد دلار هزینه فشارافزایی در هر فاز در مجموع به 27 تا 28 میلیارد دلار اعتبار نیاز است. زنگنه درباره اجرای طرح‌های پتروشیمی هم گفت: تعدادی از مجتمع‌های پتروشیمی فروردین ‌ماه سال‌جاری با ارزش 2 میلیارد دلار با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح شد و راه‌اندازی و افتتاح پتروشیمی‌های دیگری نیز در برنامه است. وی درباره تولید بنزین نیز گفت:  تولید بنزین 16 میلیون و 500 هزار لیتر نسبت به پارسال افزایش یافته است که بیشتر تولید توسط پالایشگاه ستاره خلیج فارس صورت گرفت. وی با بیان این که واحد تقطیر این پالایشگاه به‌زودی وارد مدار می‌شود، ادامه داد: امیدواریم
هر 3 واحد آن سال آینده به تولید برسد. وی همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با اخبار جدید از اختلاس گر شرکت ملی نفت گفت که مقامات امنیتی از طریق پلیس امنیت پیگیر این موضوع هستند و امیدواریم که ایشان را بر گردانند. وی افزود : این شخص که آدم ظاهر الصلاحی بوده است یکبار در تماس تلفنی رئیس حسابداری که مغایرتی را کشف کرده، احساس خطر کرده و کشور را ترک کرده است، ظاهراً وی برای ظاهر سازی از بسیاری از همکارانش پول قرض می‌کرده است تا کسی به وی شک نکند.

جرات نمی‌کنیم
وزیر نفت با بیان اینکه مذاکرات برای توسعه میادین با شرکت‌های داخلی و خارجی ادامه دارد،گفت:جرات نمی‌کنیم اسم قراردادی که نزدیک به نتیجه گیری است را اعلام کنیم زیرا می‌ترسیم کاری کنند که امضا نشود. وی گفت: هم دشمنان خارجی سراغ آنها می‌روند، هم عده‌ای از داخل سراغ آنها می‌روند که اینکار انجام نگیرد. وی با اشاره به وضعیت تولید گاز در کشور اظهار کرد:در پایان سال ۱۳۹۱، میزان گازی که از میدان پارس جنوبی برداشت می‌شد ٢٨۵میلیون مترمکعب بود، این میزان در دی ماه سال گذشته به ۴٧٠میلیون مترمکعب و در دی ماه سال جاری به ۵۵٣میلیون مترمکعب رسید. وزیر نفت با بیان اینکه ٧٠درصد گاز کشور از پارس جنوبی تامین می‌شود، افزود:درحال حاضر در برداشت از این میدان یا مساوی با قطر یا جلوتر از قطر هستیم. سال آینده پنج فاز ١٣، ٢٢، ٢٣، ٢۴و قسمتی از فاز ١۴به تولید می رسد.

تا پول دست کسی نبینیم، قرارداد امضا نمی کنیم
وزیر نفت درمورد صادرات گاز به عراق توضیح داد:خط صادراتی به عراق آماده شده.خط بصره عراقی‌ها آماده نیست اما از خط نفت شهر ١٣میلیون مترمکعب گاز صادر می‌شود. زنگنه ادامه داد:خیلی‌ها مراجعه می‌کنند و می گویند ما خریدار گاز هستیم.از ما نامه می خواهند که ما معمولا نامه نمی دهیم،ما تا دست کسی پول نبینیم با او صحبت نمی کنیم. وی با بیان اینکه پاکستان
 به تعهدات خود در مورد واردات گاز از ایران عمل نکرد،گفت:ما خرج عظیمی کردیم و لوله را به مرز رساندیم، اما پاکستان به تعهدات خود عمل نکرد.باید با پاکستان وارد پیگیری حقوقی شویم،اما باید مجموع مسائل دیده شود.