• یکشنبه، 30 دی 1397
  • Sunday 20 January 2019
گروه خبر: انرژی  -  شماره خبر: 11206  -  15 بهمن 1396 ساعت 12:53


عراق برداشت نفت از جنوب کشورش را تا 2 برابر افزایش می دهد
عراق عضو سازمان اوپک، قصد دارد برداشت نفت از میدان نفتی مجنون را از میزان کنونی240 هزار بشکه در روز، به روزانه 450 هزار بشکه در سه سال آینده افزایش دهد.
به گفته «احمد عبدالرزاق» رئیس کمیسیون توسعه این میدان، شرکت دولتی نفت بصره به زودی بهره برداری از این میدان را که به شرکت نفت شل محول شده بود، به دست خواهد گرفت و این شرکت عراقی در حال بررسی پیشنهاد سه شرکت خدمات حفاری و تولید برای افزایش برداشت از میدان نفتی جنوب است.

**چین جایگاه آمریکا را به عنوان بزرگ ترین واردکننده نفت در جهان گرفت
به گزارش ماریتایم بولتین، چین در سال 2017 میلادی در واردات نفت از آمریکا که بزرگ ترین واردکننده نفت در جهان به شمار می رفت، سبقت گرفت و در این مقطع هشت میلیون و 400 هزار بشکه نفت در روز وارد کرد.
این رقم برای آمریکا هفت میلیون و 900 هزار بشکه در روز بود. 
چین در سال 2013 میلادی نیز بزرگترین واردکننده خالص نفت و سوخت های مایع در جهان شناخته شده بود و میانگین 56 درصد از واردات نفت چین در سال گذشته میلادی از سوی سازمان اوپک تامین شد و روسیه نیز بزرگ ترین منبع فروش نفت به چین شناخته شد. 

**رشد قیمت های نفت اقتصاد لیبی را نجات می دهد
به گزارش خبرگزاری شینهوای چین، طارق الجروشی، یکی از اعضای مجلس نمایندگان لیبی اعلام کرد: رشد قیمت جهانی نفت، اقتصاد ملی این کشور را از کسری بودجه و فلج شدن نجات خواهد داد و از اواسط 2018 میلادی قیمت نفت لیبی عضو سازمان اوپک، به حدود 90 دلار برای هر بشکه خواهد رسید. 
به گفته الجروشی، شواهدی مبنی بر بهبود اقتصاد لیبی وجود دارد اما گروه های تروریستی سعی می کنند بحران اقتصادی و امنیتی لیبی را تشدید کنند.
صادرات نفت و گاز حدود 94 درصد از درآمد خارجی لیبی را تشکیل می دهد.

**آنگولا به واردات سوخت پایان می دهد
به گزارش رویترز، شرکت دولتی نفت آنگولا، عضو سازمان اوپک، سونانگول اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2022 با ساخت پالایشگاهی با ظرفیت پالایش 200 هزار بشکه در روز و تاسیسات پالایشی دیگری که ظرفیت آن ذکر نشده است، این کشور را که دومین تولیدکننده نفت خام در آفریقا است از واردات سوخت نجات دهد.
آنگولا 80 درصد از فرآورد های نفتی خود را از شرکت تجارت کالای سوئیسی ترافیگورا و بتازگی از ویتول خریداری می کند.

**تلاش کونوکوفیلیپس برای افزایش سود سهامداران به جای افزایش سرمایه گذاری
به گزارش رویترز، «ریان لنس» مدیرعامل شرکت آمریکایی کونوکوفیلیپس می گوید که با وجود افزایش اخیر قیمت های نفت، برنامه پیشین این شرکت را تغییری نمی دهد و همچنان روی افزایش سوددهی سهامداران و کاهش هزینه ها تمرکز می کند. 
به گفته لنس، با وجود نفت فراتر از 50 دلار، تصمیمی برای تغییر برنامه سرمایه گذاری کونوکوفیلیپس ندارد و انتظار دارد که جریان نقدینگی این شرکت در سال 2018 میلادی بسیار بیشتر از سال گذشته میلادی باشد.
سود خالص کونوکو در سه ماه چهارم سال گذشته میلادی یک میلیارد و 580 میلیون دلار (یک دلار و 32 سنت برای هر سهم) اعلام شد.
این شرکت در مدت مشابه پارسال با 35 میلیون دلار ضرردهی خالص (سه سنت) روبرو بود.

**تولید نفت روسیه ثابت ماند
به گزارش رویترز، تولید نفت روسیه در ماه ژانویه، در پی کاهش عرضه نفت روسنفت و لوک اویل، 10 میلیون و 950 هزار بشکه در روز اعلام شد که نسبت به ماه دسامبر اندکی افزایش داشت. 
این رقم همسو با تعهد روسیه به اوپک برای کاهش 300 هزار بشکه در روز از 11 میلیون و 247 هزار بشکه در روز ماه اکتبر 2016 میلادی است.
علت کاهش نیافتن تولید نفت این کشور، افزایش تولید از پروژه های ساخالین-1 و 2 اعلام شد.

**سوددهی کمتر از انتظار ابرشرکت های نفتی آمریکا 
به گزارش رویترز، «اکسون موبیل» بزرگترین شرکت نفتی آمریکا، در سه ماه چهارم سال 2017 میلادی در پی کاهش تولید و درآمدهای بخش پالایش و پتروشیمی، سوددهی خود را کمتر از انتظارها اعلام کرد.
درآمد خالص این شرکت در این مقطع، هشت میلیارد و 400 میلیون دلار یا یک دلار و 97 سنت برای هر سهم اعلام شد. این میزان در مدت مشابه 2016 یک میلیارد و 700 میلیون دلار یا 41 سنت برای هر سهم بود. 
شورون، رقیب اکسون موبیل نیز سود خود را کمتر از انتظار تحلیلگران اعلام و علت آن را کاهش سود پالایشی ذکر کرد. درآمد خالص شورون نیز سه میلیارد و 100 میلیون دلار، معادل یک دلار و 64 سنت برای هر سهم اعلام شد.
این رقم در سال پیش از آن در همان مقطع، 415 میلیون دلار معادل 22 سنت برای هر سهم بود./رویترز