• دوشنبه، 29 بهمن 1397
  • Monday 18 February 2019
گروه خبر: انرژی  -  شماره خبر: 11188  -  14 بهمن 1396 ساعت 15:45


واگذاری 11 هزار مگاوات نیروگاه دولتی کلید خورد
«محسن طرز طلب، در کل 11 هزار و 570 مگاوات ظرفیت نیروگاهی بخش دولتی برای واگذاری به بخش خصوصی معرفی شده است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا سرمایه گذاران خارجی نیز می توانند سهام این نیروگاه ها را خریداری کنند، گفت: مانعی برای ورود سرمایه گذاران خارجی وجود ندارد و آنها نیز می توانند سهام نیروگاه های موجود در فهرست واگذاری را خریداری کنند.
به گزارش ایرنا، سازمان خصوصی سازی نام چهار شرکت «تولید نیروی برق لوشان»، «مدیریت تولید نیروی برق لوشان»، «تولید نیروی برق شاهرود» و «تولید نیروی برق آذربایجان» در فهرست بنگاه های در حال عرضه قرار داده است.
بر اساس سیاست های اصل 44 قانون اساسی، باید سهم نیروگاه هایی که توسط دولت اداره می شود به 20 درصد و سهم بخش خصوصی به 80 درصد برسد؛ در همین راستا، واگذاری بخشی از نیروگاه ها در دستور کار قرار گرفت.
اکنون بیش از 60 درصد ظرفیت نیروگاهی توسط بخش خصوصی و بقیه توسط دولت اداره می شود.
مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی همچنین در مورد باقی ماندن بدهی نیروگاه های واگذار شده برای دولت، گفت: در واگذاری های جدید، نیروگاه ها در قالب شرکت واگذار می شود و خریداران سهام شرکت را خریداری می کنند.
وی در این ارتباط افزود: همه درآمدها و تعهدات شرکت ها پس از واگذاری به خریدار منتقل می شود.
این سخن طرز طلب، به واگذاری نیروگاه ها در گذشته اشاره دارد که در آن واگذاری ها نه تنها منابعی در اختیار صنعت برق قرار نداد، بلکه بدهی های آن نیروگاه ها نیز برای شرکت برق حرارتی باقی ماند.
این در حالیست که با استناد به ماده 2 قانون حمایت از صنعت برق، تا 70 درصد منابع حاصل از واگذاری نیروگاه ها باید برای تکمیل طرح های نیمه تمام به وزارت نیرو برگردد./ایرنا