• پنجشنبه، 21 آذر 1398
  • Thursday 12 December 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان  -  شماره خبر: 11148  -  11 بهمن 1396 ساعت 12:34


شرایط جذب سرمایه خارجی تسهیل شد/ اجرای مقررات IFRS در بانک‌ها
منصور شمس احمدی ، درباره تاثیر کاهش رتبه ریسک اعتباری ایران بر شرایط اقتصادی کشور گفت: تاثیر این موضوع به ویژه در رابطه با جذب سرمایه گذاری خارجی بسیار خوب است و می تواند به دولت برای جذب سرمایه گذاری خارجی مطابق با برنامه ششم توسعه کمک کند.
وی با اشاره به قرار داشتن نام ایران در فهرست سیاه FATF در ۲ سال پیش اظهارداشت: پیش تر به ایران یک سال فرصت داده شده بود تا قوانین خود را مطابق با قوانین FATF تطبیق دهد که براساس آن یکسری از ضوابط باید از سوی بانک های ایرانی رعایت شود.
عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره مهم ترین مولفه ها برای ارتقای رتبه اعتباری ایران را تطبیق بانک ها، بیمه ها و شرکت های حاضر در بورس مطابق با استاندارد IFRS و سازمان بین المللی شفافیت اعلام کرد و افزود: در حال حاضر بورس تهیه صورت های مالی شرکت ها براساس استاندارد گزارشگری مالی بین المللی را در دستور کار قرار داده؛ تهیه صورت های مالی شفاف و بدون شرط از نکات مهم در این زمینه است.
شمس احمدی با بیان اینکه صورت های مالی شرکت های فعال در ایران چه در بورس و چه غیر از آن با انواع شروط روبرو است توضیح داد: تهیه صورت های مالی بانک ها بدون شرط اندکی مشکل ساز است زیرا در صورتی که بانک ها اقدام به ذخیره گیری مناسب با مطالبات معوق خود بکنند، زیان های آنها بالا خواهد رفت.
عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران ادامه داد: در حال حاضر در گزارش های حسابرسی بانک ها، مطالبات معوق به شکل مشروط آمده و برای ارتقای رتبه اعتباری کشور لازم است تا این موضوع شفاف شود و بانک ها متناسب با مطالبات معوق خود اقدام به ذخیره گیری کنند./ایبنا