• شنبه، 16 فروردین 1399
  • Saturday 4 April 2020
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد بین‌الملل / گفتگو  -  شماره خبر: 11146  -  11 بهمن 1396 ساعت 12:29

آمادگی ریاض برای ساخت خط لوله انتقال گاز تاپی

سرمایه‌گذاری هنگفت عربستان برای لغو خط لوله صلح
آفتاب اقتصادی- گروه خبر: خط لوله گازی تاپی (ترکمنستان - افغانستان - پاکستان - هند) یک خط لوله ١٠٧٨ مایلی است که قرار است گاز ترکمنستان را به هند ترانزیت کند. هزینه اجرای این طرح بین 7.5 میلیارد تا ١٠ میلیارد دلار برآورد می‌شود.بر اساس طرح اولیه، این خط لوله ظرفیت تحویل ٩٠ میلیون مترمکعب در روز گاز یا ٣٠میلیارد مترمکعب در سال را دارد.خط لوله تاپی از میدان گازی دولت آباد ترکمنستان آغاز می‌شود و موازی با بزرگراه هرات، از افغانستان به قندهار خواهد رسید و پس از آن در پاکستان از شهر کویته به مولتان هند امتداد می‌یابد.ترکمنستان قصد دارد که کنسرسیوم ساخت خط لوله گازی ترکمنستان - افغانستان - پاکستان - هند موسوم به خط لوله تاپی را انتخاب کند.عربستان  به تازگی اعلام کرده که در ساخت خط لوله انتقال گاز تاپی که قرار است گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به کشورهای پاکستان و هند انتقال دهد، سرمایه‌گذاری می‌کند.با توجه به اینکه خط لوله گاز تاپی، رقیب طرح‌های صادرات گاز ایران به پاکستان و هند است، برخی کارشناسان از این اقدام عربستان به عنوان کارشکنی در مناسبات انرژی ایران یاد می‌کنند.به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، «مقصد بابایف» معاون نخست وزیر ترکمنستان در نشست کابینه این کشور اعلام کرد که عربستان سعودی مبلغ هنگفتی را برای سرمایه‌گذاری در پروژه تاپی اختصاص داده است.وی افزود: عربستان بر اساس توافقی که در سال 2016 میلادی با ترکمنستان انجام داده قرار است سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه‌ای را در این پروژه انجام دهد.هزینه ساخت خط لوله تاپی تا 10 میلیارد دلار برآورد شده است.گفته می‌شود، قربان‌قلی بردی‌محمدوف رئیس‌جمهوری ترکمنستان، در پیامی به سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، از سرمایه‌گذاری فراهم شده توسط صندوق‌های توسعه سعودی برای ساخت خط‌لوله تاپی تشکر کرده است.ایران قصد دارد گاز خود را از طریق خط لوله صلح به کشورهای پاکستان و هند صادر کند اما عربستان تلاش دارد با حمایت از خط لوله صادرات گاز تاپی (از ترکمنستان به هند)، انگیزه این کشورها برای واردات گاز از ایران را کاهش دهد.
واکنش زنگنه
وزیر نفت در این‌باره گفت: خیلی بعید است که خط لوله گاز تاپی ساخته شود.بیژن زنگنه در گفت وگو با ایرنا، اظهار داشت: موانعی در راه ساخت این خط لوله وجود دارد زیرا تفاهم بین پاکستان و هند، کار بسیار دشواری است. وی در خصوص تکمیل طرح ساخت خط انتقال گاز ایران به پاکستان نیز گفت: پاکستان در ساخت این خط لوله کوتاهی کرده و همکاری نمی کند. وزیر نفت درباره کارشکنی کشورهای ثالث در صادرات گاز ایران به پاکستان، گفت: ممکن است عربستان و آمریکا کارشکنی‌هایی انجام دهند.

هدف عربستان چیست؟
در همین حال، حسن مرادی کارشناس انرژی در گفت‌وگو با آفتاب اقتصادی درباره هدف عربستان  تصریح کرد: خط لوله تاپی یک پروژه پیمانکاری بین المللی است که قرار است گاز ترکمنستان را از مسیر افغانستان به پاکستان برساند. البته همانطور که وزیر نفت کشورمان هم گفته، اجرای این پروژه غیر ممکن است.اساسا افغانستان یک کشور کاملا کوهستانی است که فراز و نشیب جغرافیایی زیادی دارد و کشیدن یک خط لوله گاز در این مقیاس کار بسیار مشکلی به نظر می‌رسد.مسئله دوم که بسیار مهم تر است مسئله امنیت افغانستان است. حتی در کابل هم امنیت وجود ندارد و متاسفانه هر چند روز  شاهد یک فاجعه از طرف گروه‌های تندرو در افغانستان هستیم بنابراین، اجرای این پروژه کار عبث و بیهوده‌ای است. مرادی گفت: ایران تا مرزهای پاکستان گاز را رسانده و طبیعتا هزینه انتقال گاز از ایران به پاکستان خیلی کمتر از اجرای خط لوله تاپی است.وی افزود: البته اگر قرار باشد عربستان با سرمایه‌گذاری در پروژه تاپی خودکشی اقتصادی بکند و پول خود را هدر دهد آن یک بحث دیگری است.
هدف عربستان از سرمایه‌گذاری در اجرای خط لوله تاپی ضربه زدن به ایران است در حالی که اجرای این خط لوله هیچ صرفه اقتصادی برای عربستان ندارد.وی افزود: شکی وجود ندارد که پاکستان وابستگی زیادی به کمک‌های مالی عربستان دارد. در واقع عربستان سیاستی را دنبال می‌کند تا با حاتم بخشی‌های مالی به کشورهای منطقه آنها را تابع سیاست‌های خود کند.