• چهارشنبه، 25 تیر 1399
  • Wednesday 15 July 2020
گروه خبر: اقتصاد بین‌الملل  -  شماره خبر: 11142  -  10 بهمن 1396 ساعت 13:47


اولتیماتوم اتحادیه اروپا درقبال محدودیت‌های تجاری آمریکا
دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا یکشنبه هفته جاری در مصاحبه با شبکهITV انگلیس گفته بود وی مشکلات زیادی با اتحادیه اروپا دارد که ممکن است به مسئله بزرگی در تجارت تبدیل شود.
یک سخنگوی کمیسیون اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد اتحادیه اروپا، تجارت را یک بازی مجموع صفر نمی‌بیند و بر این باور است که تجارت می‌تواند و بایستی برد-برد باشد. وی در ادامه افزود:‌ ما بر این باوریم که تجارت در عین اینکه باید باز و منصفانه باشد، بایستی مطابق با مقررات باشد. اتحادیه اروپا آماده است تا در صورتی که صادرات این منطقه با تدابیر تجاری محدودکننده آمریکا روبرو شود، واکنش فوری و مناسبی داشته باشد.
واشنگتن هفته گذشته تعرفه ۲۰ درصدی را برای واردات ماشین لباسشویی و تعرفه ۳۰ درصدی را برای واردات قطعات تجهیزات خورشیدی وضع کرد که نخستین محدودیت‌های تجاری یکجانبه تصویب شده از سوی دولت آمریکا در راستای برنامه حمایت گرایی است.
چین و کره جنوبی این تعرفه‌ها را محکوم کردند و سئول قصد دارد به سازمان تجارت جهانی شکایت ببرد.
بر اساس گزارش رویترز، کمیسیون اروپا اعلام کرد از اقدام آمریکا متاسف است و تردید دارد که این اقدامات مطابق با شرایط سازمان تجارت جهانی باشد و تاثیر آنها بر صادرات اتحادیه اروپا را مورد بررسی قرار خواهد داد./ایسنا