• پنجشنبه، 21 آذر 1398
  • Thursday 12 December 2019
گروه خبر: اخبار‌مهم / اقتصاد کلان / گزارش  -  شماره خبر: 11128  -  10 بهمن 1396 ساعت 12:57

در یازدهمین جلسه کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان صورت گرفت

بررسی سیاست‌های راهبردی تجارت الکترونیک
آفتاب اقتصادی- گروه خبر: در جلسه یازدهم کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان به ریاست محمدصادق مشایخ و با حضور پروانه مافی- رئیس کمیسیون درآمدهای پایدار شهرداریهای مجلس شورای اسلامی، شهریار عامری- استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سیدمحمد‌هاشمی اصفهانی- مشاور اسبق وزیر نفت، شیوا صادقی پور- معاون طرح و توسعه بنیاد امید ایرانیان، غلامعلی ریاحی- حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری متخصص در حوزه پرونده‌های کلان اقتصادی، حسین زمانی- کارشناس و تحلیلگر بازار بورس و سرمایه، حسین ابویی مهریزی- معاون سابق طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدحسین مرادی زاده- عضو بنیاد امیدایرانیان، علیرضا عبدی- معاون دفتر شهردارتهران، فریده اولاد قباد- عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزشی و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و عابد مشایخ- دبیرکمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان برگزار گردید. در ابتدای جلسه، ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون تدوین سند سیاستگذاری بازرگانی داخلی کشور، عابد مشایخ به ارائه ابعاد موضوع سیاست‌های راهبردی تجارت الکترونیک پرداخت و گفت: موضوع تجارت الکترونیک با علوم مختلفی در ارتباط تنگاتنگ است، از جمله مهندسی سیستم‌های مخابرات، مهندسی IT، مهندسی کامپیوتر، مدیریت بازرگانی و... و در این راستا نیز می‌توان به موضوعات مرتبط دیگری از جمله کسب و کار الکترونیکی، دانشگاه‌های الکترونیکی و کتاب‌های الکترونیکی پرداخت. دبیر کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان ادامه داد: با توجه به محدودیت زمانی و تطبیق با موضوع دستور جلسه، بر مبحث E-Commerce متمرکز خواهیم شد تا بتوانیم از نتایج آن در سند سیاستگذاری بازرگانی داخلی کشور بهره برداری نماییم.  عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: در راستای توسعه تجارت الکترونیکی در کشور لازم است به آموزش همگانی در این موضوع پرداخت و به ویژه جمعیت فعالان صنفی و بازرگانی کشور را به دانش تجارت الکترونیک به طور جدی آشنا و تجهیز کرد. لذا پیشنهاد می‌گردد با بستر سازی در حوزه تجارت الکترونیک و آموزش آن، جمعیت شاغل کشور را به حوزه تجارت الکترونیک مجهز و متصل نمود.در ادامه شهریار عامری با اشاره به گستره عظیم تجارت الکترونیک، سایت قدرتمند آمازون را نمادی از ایجاد تحول در تجارت الکترونیک دانست و افزود: در راستای توانمند شدن در بحث تجارت الکترونیک باید به اقتصاد جهانی متصل شویم و در این راستا باید تلاش‌های مجدانه‌ای را صورت دهیم. استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر ابراز داشت: باید کارت اعتباری الکترونیکی را هر چه سریع‌تر طراحی و فعال کنیم. همچنین در صنعت توریسم می‌توانیم با مجهز کردن آن به ابزارهای تجارت الکترونیک به شکوفایی‌های چشمگیری دست یابیم.
وی اضافه کرد: باید به سرعت خود را به جهان پیشرفته برسانیم و اقداماتمان منطبق بر قوانین جهانی باشد. با توسعه استفاده از تجارت الکترونیک، فساد بانکی و سیسمتی نیز حذف خواهد شد.حسین ابویی مهریزی بیان کرد: در وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوبه‌هایی در حوزه تجارت الکترونیک داریم که باید تا سال 1404 در زمینه تجارت الکترونیک به رشد 8درصد در تجارت داخلی برسیم که در حال حاضر در این زمینه کمتر از یک‌درصد رشد حاصل شده است.مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: پیشنهاد می‌کنم، مسئول مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت هم افزایی با کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان به تعامل بپردازد.وی اضافه کرد: با توجه به برنامه‌های مدون راهبردی تجارت الکترونیک بنا شده است تا در سال 1404، به کشور نوظهور صنعتی مبدل شویم.پروانه مافی، با اشاره به آموزش تجارت الکترونیک بیان کرد: این مبحث هنوز سازمان یافته نشده است.نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: با سرمایه گذاری در آموزش و آشنایی جامعه با بحث تجارت الکترونیکی می‌توانیم حفره‌های اقتصادی کشور را پر کنیم، بر بیکاری غلبه کنیم و ارزش افزوده کشور را افزایش دهیم. لذا باید در این زمینه برنامه ریزی و سرمایه گذاری نماییم.عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی افزود: باید در زمینه تجارت الکترونیک تولید محتوا کنیم و همچنین در زمینه مالکیت فکری محتوا هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم. کپی رایت، بدون پرداخت هزینه در کشور ما به یک فرهنگ تبدیل شده که رفع آن بسیار زمانبر است. باید از یک سو برای حل این مسئله فرهنگ‌سازی کنیم و از سوی دیگر قوانین مربوط به مالکیت فکری را وضع کنیم که این موضوع وظیفه جدی مجلس شورای اسلامی است.رئیس کمیسیون درآمدهای پایدار شهرداری‌های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حوزه تجارت الکترونیک ظرفیت سرمایه گذاری عظیمی دارد و با توجه به قول ایجاد یک میلیون شغل، این موضوع به ویژه برای جوانان بسیار اشتغالزاست. درحال حاضر مشاغل تلگرامی رسمی حدود 15,000 تا است، ضمن اینکه مشاغل غیررسمی تلگرامی به 100,000 تا 120,000 می‌رسد.رئیس کمیته کسب و کارهای الکترونیکی مجلس شورای اسلامی، مجموعه سیاست‌های راهبردی در حوزه تجارت الکترونیک را به شرح ذیل پیشنهاد کرد:
1- تقویت حوزه تولید محتوا در شرکت‌های فناوری اطلاعات غیر زیرساختی
2- به کارگیری ظرفیتهای سازمانی و نهادی در بخش‌های عمومی غیردولتی برای حمایت از کسب و کارهای اینترنتی با تاکید بر مشارکت شهرداریها
3-  ایجاد یکپارچگی و پنجره واحد در اخذ مجوزهای مربوط برای کسب و کارهای اینترنتی
4-  آموزش و توانمندسازی کسب و کارهای سنتی برای استفاده از ظرفیتهای تجارت الکترونیک
5- توسعه تسهیلات غیرنقدی برای کسب و کارهای اینترنتی با تاکید بر رویه مند شدن اخذ مالیات و محاسبه حق بیمه قراردادها
6- تعیین رویه‌های قضایی در رسیدگی به مسایل حقوقی له یا علیه کسب  و کارهای اینترنتی
7-  استقرار نظام حقوقی در مالکیت فکری حوزه محتوا
8- توسعه فضای رقابتی عادلانه و شکستن انحصار در تجارت الکترونیک
9-  فراهم آوردن زمینه جذب سرمایه گذار خارجی و استفاده از فاینانس در توسعه تجارت الکترونیک
10-  سرمایه گذاری در تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه تولید محتوا
11-  اتخاذ رویکردهای صادرات محور در توسعه محصول و بازار کسب و کارهای اینترنتی در دراز مدت
فریده اولاد قباد، با اشاره به اعتراضات اقتصادی اخیر بیان کرد: متاسفانه در بحث فضای مجازی برداشت‌های نادرستی صورت گرفت.بیشترین بعد منفی و تهدیدات به فضای مجازی و تلگرام شد، در صورتی که فضای مجازی تاثیرات مهمی در مشاغل دارند. عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به دیدگاه «مارشال مک لوهان» فضای مجازی، چه رسانه‌های ملی و چه فرا ملی و همه جوامع و کشورها را به سوی یک میزگرد جهانی برده و در واقع  همان «دهکده جهانی» را ایجاد کرده است. عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: درحال حاضر بیشتر رویدادهای جهانی به صورت اتاق کنفرانس در حال انجام است، حتی اعمال جراحی از راه دور که توسط ربات صورت می‌گیرد.نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: کشورهایی که بیشترین نظارت، سرمایه گذاری و بهره برداری از فضای مجازی را دارند، موفق ترند و همچنین کسانی که از طریق فضای مجازی کار می‌کنند، بسیار در کاهش آلودگی هوا موثرند. عضو مجمع نمایندگان امید بیان کرد: تجارت الکترونیکی به دلیل عدم نیاز به حمل و نقل ضمن تاثیر بر کاهش آلودگی هوا، بر کاهش ترافیک نیز بسیار موثر است و همچنین از تجارت الکترونیکی و فضای مجازی جهت جذب توریست، معرفی آثار باستانی کشور، تبلیغ و معرفی تولیدات داخلی، تولید علم، اعمال جراحی می‌توان استفاده کرد. وی نقش کلیدی کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان را در توسعه موضوع تجارت الکترونیک و بهبود فضای اقتصادی کشور حائز اهمیت دانست.اولاد قباد، همچنین ابراز داشت: دولت باید به فرهنگ سازی در حوزه فضای مجازی بپردازد و در این زمینه رسانه ملی باید کمک کند.غلامعلی ریاحی گفت: متاسفانه هنوز برخی اجازه توسعه فضای مجازی و استفاده بهینه از اینترنت را نمی‌دهند. وکیل پایه یک دادگستری فعال در پرونده‌های کلان اقتصادی افزود: بهترین خدمت این است که از خدمات اینترنت و فضای مجازی حفظ و صیانت گردد و باید در این زمینه امنیت سرمایه گذار خارجی را برقرار کنیم.
وی اضافه کرد: باید در جهت گسترش تجارت الکترونیک با کشورهای جهان تعامل کنیم و ارتباطات مناسب تری بر قرار کنیم. همچنین با حذف انحصارات از اقتصاد و صنعت کشور، از ورود انحصارات به فضای مجازی جلوگیری کنیم.
حسین زمانی گفت: با توجه به پیشگامی ام در حوزه E-Learning در کشور باید بیش از پیش به آموزش الکترونیکی پرداخته شود و به بستر سازی و فرهنگ سازی در فضای مجازی بپردازیم.کشور کره جنوبی همه اقداماتش از طریق فضای مجازی صورت می‌گیرد و در این زمینه الگوست.باید کپی رایت را حذف کنیم و با ارتقاء کیفیت کالاهای داخلی و گسترش تجارت الکترونیکی به توسعه اقتصادی کشور بپردازیم.حسین موسوی گفت: باید سرعت اینترنت افزایش یابد، هزینه آن کاهش یابد و امکان دسترسی همگانی به اینترنت نیز افزایش یابد.
سیدمحمد‌هاشمی اصفهانی بیان کرد: جهت عملیاتی شدن طرح‌ها و نظرات، باید از ارائه طرح‌های خیالی دوری کنیم و به نقشه‌های راه و طرح‌های عملیاتی روی آوریم. محمدصادق مشایخ بیان کرد: آمریکا در سال 1999، 700 میلیارد دلار درآمد از حوزه تجارت الکترونیکی داشت و در همان سال درآمد اروپا از تجارت الکترونیکی 330 میلیارد دلار بوده است. سرعت پیشرفت تجارت الکترونیکی آمریکا باعث شد تا پس از حدود 4 سال در سال 2003 به 2800 میلیارد دلار درآمد در حوزه تجارت الکترونیک برسد. وی با اشاره به اقدام ارزشمند مهندس سید محمد غرضی در زمان تصدی وزارت پست، تلگراف و تلفن گفت: او با خرید ماهواره دست دوم و اجاره مکانی در فضا جهت استقرار ماهواره مذکور در بیش از دودهه قبل بخشی از فضا را جهت توسعه ارتباطات الکترونیکی و مخابراتی به کشور اختصاص داد و در این زمینه باید از او تقدیر ویژه صورت گیرد. رئیس کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان افزود: به توسعه ارتباطات، اطلاعات ودانش الکترونیکی مردم، باید بیش از گذشته توجه شود و سرمایه گذاری در این زمینه افزایش یابد.
وی اضافه کرد: باید با توسعه تجارت الکترونیک به صادرات محصولات تولید داخل و همچنین صادرات محصولات کشاورزی به طور گسترده و انبوه بپردازیم.