• پنجشنبه، 21 آذر 1398
  • Thursday 12 December 2019
گروه خبر: اقتصاد کلان  -  شماره خبر: 11104  -  8 بهمن 1396 ساعت 16:49


دیوان محاسبات وظیفه‌ای برای گزارش مستقیم تفریغ بودجه ندارد/افزایش3برابری یارانه نیازمندان
 «محمدباقر نوبخت» در سخنانی درباره گزارش تفریغ بودجه سال 95 گفت: یکی از وظایف سازمان برنامه و بودجه نظارت بر بودجه و مسائل مالی است بنابراین خود سازمان علاوه بر اینکه ذینفع است وظیفه نظارتی دارد و به مسائل مالی دستگاه ها نظارت می کند.
وی با تاکید بر اینکه دیوان محاسبات وظیفه‌ای برای گزارش مستقیم تفریغ بودجه ندارد، یادآور شد: گزارش این سازمان به گونه‌ای بود که گویا نهایی بوده است؛ بنابر این 23 اشکال توسط این دیوان از گزارش تفربغ بودجه 95 گرفته شد که در چند روز گذشته به آن پاسخ دادیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: حتی در صورتی که مجلس به نتیجه برسد تخلفی صورت گرفته است این کار به هیات رسیدگی اول و دوم می رسد و این گونه نیست که بدون بررسی بشود گزارشی را اعلام کرد.

** یارانه نیازمندان را 3 برابر افزایش دادیم
معاون رئیس جمهوری بر اساس گزارشی که پایگاه اطلاع رسانی سازمان برنامه و بودجه امروز منتشر کرد، یکی از مواردی مورد اشکال دیوان محاسبات را انحراف از هدفمندی یارانه‌ ها عنوان کرد و گفت: دولت به دنبال افزایش یارانه نیازمندان است و یارانه آنها را سه برابر افزایش دادیم. اگرچه دولت به منابع نیازمند است اما تلاش داریم تا یارانه هیچ نیازمندی را قطع نکنیم و به وظایف خود در این باره عمل کنیم.
وی ‌ادامه داد: اینکه به هر قیمتی یارانه مردم را قطع کنیم، این گونه نیست. امسال نیز اجازه حذف 24 میلیون نفر به دولت داده شده بود ولی به دلیل نبود شرایط مناسب برای شناسایی و امکان خطا، دولت این کار را انجام نداد. زمانی که گزارش شد یارانه افراد نیازمند قطع شده است یارانه 1,5 میلیون نفر را مجددا برقرار کردیم.
نوبخت گفت: به نمایندگان مجلس گفتیم ملاک مناسبی برای حذف افراد از یارانه نیست و اینکه بگوییم خانواده ای با سه میلیون تومان درآمد، پردرآمد است ملاک مناسبی نیست و اگر دیوان محاسبات و سازمان برنامه بخواهد بگوید ما را تحت پیگرد قرار دهند، حاضریم قرار بگیریم ولی یارانه هیچ نیازمندی را قطع نکنیم.
وی افزود: سال آینده هم اگر اعلام شود که افراد شناسایی شدند و امکان حذف یارانه دارند، آن را اجرا می‌‌کنیم اما اگر غیرقابل اجرا باشد و بگویند جیب 80 میلیون را شناسایی کنید این کار دولت نیست؛ چرا که‌ موجب بهم ریختگی در مناسبات اجتماعی ‌می‌شود. بنابراین در جواب دیوان محاسبات می‌گوییم این کار قابلیت اجرا ندارد و اختصاص یارانه به نیازمندان اولویت ما است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره عدم واریز 128 میلیون دلار سهم صندوق توسط شرکت گاز، گفت: متاسفانه در محاکم بین المللی محکوم شدیم و مجبور شدیم از این محل بازپرداخت داشته باشیم. رای مشخص است و دیگر مبلغی نمانده است که واریز شود.

** دیوان محاسبات،‌ وظیفه نظارتی خود را اجرایی کند
وی درباره عدم استفاده از اجازه فروش اوراق مشارکت پنج هزار میلیارد تومانی برای سرمایه‌گذاری در طرح های نفت و گاز با اولویت میادین مشترک نیز گفت: پارسال درباره اوراق اتفاقی متفاوت از سنوات سال های قبل پیش آمد. برای استفاده از 40 هزار میلیارد تومان اوراق پیش بینی کردیم که به ریال تبدیل کنیم و طرح های عمرانی را به اتمام برسانیم.
معاون‌ رئیس‌جمهور ادامه داد: با توجه به اینکه در شهریور پارسال لایحه اصلاح بودجه را به مجلس بردیم مجلس موافقت کرد 48 هزار میلیارد تومان دیگر به این 40 هزار میلیارد تومان اضافه شود تا مطالبات را پرداخت کنیم. 
وی افزود: دولت از همه 48 هزار میلیارد تومان اوراق استفاده نکرد بلکه بخشی از بدهی دولت را به نظام بانکی پرداخت کردیم، 2500 میلیارد تومان به شهردرای ها که از دولت طلب داشتند پرداخت کردیم و مابقی استفاده نشد.
نوبخت با اشاره به اینکه گفته می شود چرا از کل 48 هزار میلیارد تومان استفاده نشد، بیان کرد: انتشار اوراق مشارکت روشی است که موافقان و مخالفان زیادی دارد، بنابراین انتظار می رود که دیوان محاسبات به مسائل کارشناسی در این حوزه ورود پیدا نکند و وظیفه نظارتی خود را اجرایی کند و فکر می‌کنم در صلاحیت دیوان محاسبات نیست. 
وی ادامه داد: اینکه می‌گویند انتشار اوراق آینده فروشی است. برخی موافق آن هستند و برخی مخالف در مجلس هم با موافقت هایی و مخالفت هایی رو به‌رو است در هر صورت مجلس تصویب کرد و با همه احترامی که به کارشناسان دیوان محاسبات قائلم انتظار می‌رود ورود به این مساله نداشته باشند.

** موفقیت نسبی در کاهش نرخ تورم داشته ایم
رئیس‌ سازمان برنامه و بودجه در ادامه سخنان خود این چنین گفت: از کسانی که می گویند بودجه با اقتصاد مقاومتی فاصله دارد سوال می‌کنم منظورتان از این مساله چیست؟ برای نخستین بار در سال 95، نه به گواهی مرکز آمار که بگوییم دولتی است بلکه بنا به آمارهای رسانه‌های خارجی، سال گذشته 81 میلیارد دلار و سال قبل آن 93 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی کشور اضافه شد. 
وی افزود: برای نخستین بار رشد اقتصادی کشور 2 برابر شد؛ برای کشوری که رشد منفی داشته است این مساله از اهمیت زیادی برخوردار است. کاهش نرخ تورم دستاوردی است که مورد قبول اکثریت است. همه قبول دارند که موفقیت نسبی در کاهش نرخ تورم داشته ایم.
نوبخت درباره موفقیت های دولت در سال گذشته گفت: در جریان اصلاح حامل های انرژی این مورد بارها مورد اشاره قرار گرفت، در سال 95 صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفت و سهم نفت در هزینه هایمان کاهش داشت. 
نوبخت خاطر‌نشان کرد: در 6 ماه ابتدای امسال (منتهی به شهریور) 795 هزار شغل ایجاد کردیم در حالی که حدود 600 هزار متقاضی جدید وارد بازار کار شدند و در واقع حدود 100 هزار مازاد بر نیاز و از انباشت تقاضای سال‌های گذشته اشتغال زایی شد. برنامه اشغالزایی دولت برای سال آینده نیز ادامه دارد و در نظر داریم تا یک میلیو ن 33 هزار فرصت شغلی اضافه کنیم.
به گزارش ایرنا، چهارشنبه گذشته، دیوان محاسبات گزارشی از تفریغ بودجه ١٣٩۵ را در مجلس ارائه کرد که در آن ابهاماتی در زمینه فروش نفت، واریز درآمدهای نفتی به حساب های خزانه و نیز واریز سهم صندوق توسعه ملی از این درآمدها مطرح شده بود./ایرنا