• پنجشنبه، 1 آبان 1399
  • Thursday 22 October 2020
گروه خبر: بورس  -  شماره خبر: 11101  -  8 بهمن 1396 ساعت 16:30


رشد ۹ درصدی ارزش معاملات ماهانه بورس
طی ۲۱ روز کاری دی ماه ۹۶، ارزش معاملات در مقایسه با پایان آذر۹۶، در حدود ۹ درصد افزایش یافت و از ۵۲.۴۴۶ میلیارد ریال به ۵۷.۲۲۷ میلیارد ریال رسید. همچنین حجم سهام معامله شده از ۲۲.۸۱۷ میلیون سهم به ۲۳.۵۱۵ میلیون سهم معادل ۳ درصد افزایش یافت.
براساس این گزارش، از ابتدای سال تا پایان دی ماه،  متوسط روزانه حجم و ارزش معاملات بازار اول و دوم به ترتیب برابر با ۹۰۳ میلیون سهم و ۲۰۳۸ میلیارد ریال بوده است. در دی ماه ۹۶، دفعات معاملات سهام برابر با ۲ درصد در مقایسه با پایان آذر ماه ۹۶ افزایش یافت و از ۱.۵۳۴ هزار دفعه به ۱.۵۶۰ هزار دفعه بالغ شد.
شاخص بورس در پایان دی۹۶ در مقایسه با آذر ۹۶، به میزان ۳۳۰۹۴ واحد برابر با ۳.۵ درصد افزایش یافت و از ۹۵.۵۰۹ واحد به ۹۸.۸۱۷ واحد رسید. ارزش بازار در پایان دی ماه ۹۶ در مقایسه با پایان آذر۹۶ به میزان ۱۱۶.۹۹۷ میلیارد ریال رشد برابر با ۳ درصد افزایش یافت و از ۳.۸۱۷.۳۹۴ میلیارد ریال به ۳.۹۳۴.۳۹۱ میلیارد ریال رسید.
براساس معاملات نرمال، در این ماه ارزش سهام خریداری شده اشخاص حقوقی در حدود ۳۰.۳۰۷ میلیارد ریال و معادل ۵۸ درصد از کل خرید ها بود، در حالی که ارزش سهام فروخته شده آنها ۲۹.۵۲۳ میلیارد ریال و در حدود ۵۶ درصد از کل فروش ها بود.
بر این اساس در این ماه سرمایه گذاری خالص اشخاص حقوقی به میزان ۷۸۴ میلیارد ریال شد. در عین حال، میزان خرید و فروش سهام اشخاص حقیقی به ترتیب ۴۱ و ۴۳ درصد از ارزش خرید و فروش بود./ایبنا