• سه شنبه، 28 خرداد 1398
  • Tuesday 18 June 2019
گروه خبر: اقتصاد کلان  -  شماره خبر: 11050  -  4 بهمن 1396 ساعت 12:32


جایگاه ایران در شاخص توسعه فراگیر سال ۲۰۱۸
۷۴ کشور از جمله ایران در گروه اقتصادهای نوظهور و ۲۹ کشور هم در گروه اقتصادهای پیشرفته قرار دارند. شاخص توسعه فراگیر، عملکرد ۱۰۳ کشور را در ۱۱ بعد اندازه می گیرد که ۱۰ بعد آن را شاخص‌های پیشرفت اقتصادی و یک بعد دیگر را تولید ناخالص داخلی آن‌ها، تشکیل می‌دهد. این ابعاد شامل: نرخ اشتغال، بهروه‌وری نیروی کار، درآمد خانوارها، درآمد سرانه، پس انداز خالص، امید به زندگی، نرخ فقر، توزیع ثروت، بدهی عمومی و ابتکارات سازگار با محیط زیست است. در این شاخص، یک نمره عددی از ۱ تا ۷ به هر کشور تخصیص داده می‌شود که یک به معنای بدترین و ۷ به معنای بهترین عملکرد است.
در بین کشورهای نوظهور، ایران، در رده ۲۷ قرار دارد و کشورهای لیتوانی، مجارستان، آذربایجان و لتونی، به ترتیب در رده‌های اول تا چهارم کشورهای نوظهور قرار دارند و پس از این کشورها لهستان، موزامبیک، لسوتو، مالاوی، زیمباوه و مصر هستند.  
مجمع هم چنین ۲۹ اقتصاد توسعه یافته را نیز بر اساس شاخص توسعه اقتصادی آنها رتبه بندی کرده است که بر این اساس، نروژ در صدر جای گرفته و پس از آن کشورهای ایسلند، لوکزامبورگ، سوئیس و دانمارک، یونان، پرتغال، ایتالیا و اسپانیا قرار دارند./ایسنا